10 vecí o mini počítačoch, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou

10 vecí o mini počítačoch, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  196 zobrazení
3
 0
Počítače a výpočtová technika

Počítače sú čoraz, menšie a menšie. Ak hľadáte nový stolný počítač, má zmysel zvážiť aj nový rad mini počítačov nad obrovskou vežou. Ale okrem ich výpočtového výkonu v kompaktnom balení by ste mali vedieť niekoľko vecí.

Po celé roky boli mini PC zosmiešňované ako niečo, čo nikdy nepokryje výpočtový výkon, ktorý typický spotrebiteľ potrebuje. A to platilo niekoľko rokov. Nedávne pokroky v technológii to však zmenili. V súčasnosti veci, ktoré robia mini počítače malými, ich nerobia menej výkonnými.

To znamená, že stále existujú určité zmeny, vylepšenia a kompromisy, o ktorých by ste si mali byť vedomí pred ich kúpou.

1. Barebone vs. Ready To Go

Zvyčajne nájdete niekoľko variantov akéhokoľvek mini PC, na ktoré sa pozriete, ako napríklad Intel NUC – najobľúbenejšia voľba. Pred nákupom si však prečítajte podrobnejšie informácie. Mini PC sa dodávajú v dvoch variantoch: Barebones a Ready To Go.

Súprava barebones obsahuje skrinku, základnú dosku a procesor. Pevný disk a pamäť RAM si budete musieť kúpiť a nainštalovať samostatne. Zvyčajne sú oveľa lacnejšie ako jednotky Ready To Go. Ak však chcete znova použiť staré časti počítača alebo kúpiť konkrétne časti, systém barebones je správna cesta.

Súprava Ready To Go obsahuje aj pevný disk a pamäť RAM, ako aj operačný systém podľa vášho výberu. Tento typ mini PC je pripravený na použitie hneď po vybalení z krabice. Ready To Go mini PC je ideálny pre každého, kto chce začať odznova. S Intel NUC ich väčšinou získate od dodávateľov tretích strán, ako je E-ITX Intel NUC5i5RYK Core i5 NUC System. Oba typy jednotiek sa dodávajú s predinštalovanými Wi-Fi, Bluetooth, USB a ďalšími podobnými časťami.

2. Žiadna klávesnica, myš ani monitor

Keď si kúpite mini PC, dostanete iba mini PC, nič iné. Budete si musieť kúpiť klávesnicu a myš, monitor na pripojenie a reproduktory, aby ste získali zvuk. Samozrejme, toto sú základné periférie, ktoré budete potrebovať, ale môžete sa pustiť do divočiny a získať oveľa viac. Opäť môžete znova použiť svoj starý monitor, klávesnicu, myš a reproduktory, pokiaľ sú kompatibilné s mini PC.

Pre monitory: Mini PC má len mini-HDMI výstup, takže váš monitor bude potrebovať HDMI port. Tiež skontrolujte, či sa váš mini počítač dodáva s káblom mini-HDMI-HDMI. V opačnom prípade si to budete musieť kúpiť. Ak váš monitor nemá port HDMI, budete potrebovať prevodník HDMI na DVI. Ak to znie ako nezmysel, tu je rýchle vysvetlenie video portov. Ak si kupujete nový, hľadajte monitor kompatibilný so štandardom VESA pre prípad, že by ste si v budúcnosti chceli na svoj monitor pripevniť svoj mini počítač.

Pre klávesnice a myši: Nemôžete použiť starú klávesnicu alebo myš s portom PS/2. Mini PC podporujú iba USB alebo Bluetooth klávesnice a myši. Ak kupujete niečo nové, odporúčame vám kúpiť si Bluetooth klávesnicu a myš, pretože to uvoľní USB port na vašej jednotke. Odporúčania nájdete v niektorých z najlepších bezdrôtových klávesníc.

3. Čo môžete inovovať a čo nie

Na rozdiel od PC typu tower je počet vecí, ktoré môžete upgradovať na mini PC, výrazne obmedzený. Menšia veľkosť znamená, že základná doska nemá toľko slotov pre rôzne časti, ani nie je k dispozícii žiadny fyzický priestor na ich umiestnenie. V skutočnosti, ak otvoríte mini počítač, zistíte, že je perfektne "zaprataný" a nemá miesto pre nič viac.

Takže zatiaľ čo by ste si teraz za normálnych okolností kúpili procesor Core i3 a neskôr ho upgradovali na Core i7, v prípade mini PC to tak nie je. CPU nie je možné upgradovať. No, to nie je úplne pravda – technicky by ste to mohli upgradovať, ak chcete trochu spájkovať, ale tým sa ruší vaša záruka a žiadny výrobca to neodporúča. Okrem toho, ak chcete upgradovať, malo by zmysel kúpiť si ďalšiu verziu súpravy barebones, preniesť diely, ktoré môžete, a predať svoj starý mini počítač.

Aké časti môžete upgradovať alebo preniesť? Odpoveď je Jjednoduchá. Pamäť RAM a pevný disk.

4. RAM pre notebook, nie pre stolný počítač

Majte na pamäti, že mini PC podporujú iba RAM pre notebooky a nie pre stolné počítače. Pamäť RAM pre notebook je menšia ako RAM pre stolné počítače a zvyčajne stojí o niečo viac – cenový rozdiel však nie je veľký.

Pred zakúpením pamäte RAM pre váš mini počítač tiež skontrolujte, koľko slotov DIMM má. Väčšina mini počítačov sa dodáva s dvoma slotmi, ale niektoré podporujú iba jeden slot. Nechcete, aby ste zostali uviaznutí s tromi pamäťami RAM a bez miesta, kam by ste mohli umiestniť jedenu z nich. Pre typickú dvojslotovú konfiguráciu je 16 GB dostatočných pre väčšinu ľudí. Uistite sa, že viete, koľko pamäte RAM skutočne potrebujete, aby ste neprehnali.

5. Pevné disky: M.2 vs. 2,5"

Mini PC zvyčajne podporujú jednu z dvoch veľkostí pevných diskov: M.2 a 2,5-palcové. M.2 je iba flashové úložisko, zatiaľ čo 2,5-palcový formát umožňuje flexibilitu medzi SSD a tradičným HDD. Je dôležité, aby ste vedeli, ktorý z nich kupujete, respektíve, ktorý môžte použiť.

M.2 je nová verzia toho, čo sa predtým nazývalo "mSATA". Tieto SSD sú o niečo dlhšie a užšie ako štandardné SSD. Vyzerajú veľmi podobne ako RAM. M.2 je zvyčajne o niečo rýchlejší ako štandardný SSD. Preferovanou voľbou je 1TB.

2,5-palcové disky sú lacnejšie a dostupnejšie vo väčších kapacitách ako M.2. 2,5-palcový SSD je rýchlejší ako 2,5-palcový HDD, ale HDD zvyčajne ponúka väčšiu úložnú kapacitu ako SSD. Ak chcete rýchlosť a kapacitu, vyberte si SSD. Vyberte si HDD, keď je dôležitá kapacita, nie rýchlosť. Opäť by sme odporučili 1TB, alebo s kapacitou 2 TB.

6. CPU: Intel vs. AMD

Vráťme sa k časti, ktorú nemôžete ľahko upgradovať: procesor. Na fronte stolných počítačov sa konkurencia medzi AMD a Intelom v posledných rokoch výrazne vyostrila a zatiaľ neexistuje jasný víťaz. Vo svete notebookov tiež neexistuje jasný víťaz medzi AMD a Intel a veci sa menia pomerne rýchlo.

Vo svete mini PC sa veci až tak nelíšia, keďže mini PC používajú rovnaké procesory ako notebooky. Nízka spotreba energie však ustupuje do úzadia, pretože výdrž batérie nie je problémom. A nedávno to procesory AMD pre notebooky s Radeonmi zvýšili v grafickom oddelení, čím prekonali ponuky Intelu za rovnakú cenu.

Intel NUC s procesorom AMD si prirodzene nekúpite. Ale niekoľko výrobcov tretích strán používa procesory AMD, ktoré ponúkajú lepší výkon pri hrách a spracovaní obrazu, ako napríklad HP ProDesk 405. V skutočnosti, ak plánujete používať mini PC ako domáce kino (skrátene HTPC) pre váš televízor , viacerí odborníci odporúčajú ísť s AMD pred Intel. Okrem AMD a Intelu má Apple aj sériu mini PC, Mac mini. Zatiaľ čo predchádzajúce Mac Mini boli poháňané procesormi Intel Core i-series, Apple teraz používa svoje vlastné čipy.

7. Mini PC nie je určite skvelé na hranie

Zatiaľ čo procesory AMD sú, pokiaľ ide o hranie hier, pravdepodobne lepšie ako procesory Intel, svet mini počítačov nie je pre hráčov to pravé orechové. Dokonca aj výkonné mini PC majú problémy s tým, aby dobre spúšťali najnovšie hry. Takže ak ste vášnivým hráčom, odporúčame vám vyhnúť sa mini PC veľkou okľukou, pretože zážitok jednoducho nebude dosť dobrý na to, aby si ospravedlnil a zdôvodnili nejako rozumne svoju investíciu.

Ak ste príležitostný hráč a nie ste nároční na nastavenia najvyšších dostupných možností grafiky, potom to určite zvládne aj s trochou škrípania aj mini PC. Zatiaľ čo v roku 2015 bola situácia taká, že boli mini PC absolútne nevhodné na hranie sú teraz vhodnou možnosťou na hranie. Mini PC však majú, samozrejme, svoje obmedzenia, a preto proti plnohodnotným stolným počítačom nemajú šancu.

8. Skontrolujte, či má Windows a zvážte Linux

Kvôli svojej povahe sa počítače Barebone nedodávajú s predinštalovaným systémom Windows alebo Linux ani žiadnym operačným systémom. Koniec koncov, nie je v nich prítomný ani pevný disk. Ale aj v prípade mini počítačov bez barebone zistíte, že niektoré sú vybavené operačným systémom a niektoré nie. Pred nákupom si to musíte overiť. V popise položky bude jasne uvedené, či "podporuje systém Windows" alebo "je súčasťou systému Windows". Slovo "Podpory" znamená, že môže fungovať, ale že nie je predinštalované.

Mini PC perfektne fungujú aj s Linuxom, takže by ste to mali zvážiť. V skutočnosti je to lepší spôsob, ak vytvárate mediálne centrum, pretože sa jedná o operačný systém, ktorý je  úplne zadarmo. Treba mať na paméti, že licencia Windows v cene ide z vášho vrecka.

Tiež vedzte, že ak chcete získať bezplatnú inováciu systému Windows na svojom novom mini počítači a nie je predinštalovaná, nie je to také jednoduché ako priama inštalácia systému Windows 11. Najprv si budete musieť nainštalovať Windows 10, podľa toho, ktorý máte s originálnym kľúčom, a potom inovovať na Windows 11. Ak chcete macOS, máte len jednu možnosť; kúpiť Mac mini.

9. Skontrolujte veľkosť a možnosť montáže

Jednou z najlepších vecí na mini PC je, že vďaka svojej malej veľkosti je ideálne na montáž za monitor alebo TV - teda je diskrétne skrytý. Avšak online recenzie kupujúcich majú často chatrnú výpovednú hodnotu, čo znamená, že by ste si mali skontrolovať veľkosť mini PC predtým, ako si ho kúpite.

Mini počítače sa dodávajú v rôznych veľkostiach a množstvo dostupného priestoru medzi televízorom a stenou to nemusí umožňovať. Podobne ani montážna doska za monitormi nezodpovedá každej veľkosti. Takže si vezmite krajčírsky meter a pred kúpou si to skontrolujte – nechcete to neskôr ľutovať. Čarovné slová, ktoré hľadáte, sú "VESA kompatibilné" – na vašom monitore aj na vašom mini PC.

10. Je rozumné čakať?

Každý má jednu otázku, keď mení svoj počítač alebo notebook: Mám počkať? Prichádza niečo lepšie? No, čo sa týka technológie, vždy príde niečo lepšie. Ako pri každej počítačovej alebo mobilnej technológii, ak ste ochotní čakať viac ako mesiac, vždy nájdete výhodnejšiu ponuku. Otázkou skutočne zostáva, ako dlho ste ochotní čakať. Ak môžete počkať mesiac, počkajte. Ak to potrebujete skôr, kúpte si to hneď a zabudnite na faktor ľútosti.

Kúpa správneho mini PC

Podobne ako pri kúpe plnohodnotného desktopu alebo notebooku je tu vždy otázka, na čo by ste si mali dať pozor. V prípade mini počítačov zvážte všetky vyššie uvedené faktory a budete správnym smerom, aby ste našli čo možno najlepšiu hodnotu za svoje peniaze.

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 200.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo
PCBWay Promo
PCBWay Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Webwiki Button