12V - 24V - 1A Step-up spínaný regulátor za použitia LM2585

12V - 24V - 1A Step-up spínaný regulátor za použitia LM2585
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  262 zobrazení
0
 0
Zaujímavé zapojenia

Na "potulkách" internetom, konkrétne na electronics-lab .com som našiel zaujímavé a relatívne aj jednoduché zapojenie na zostavenie na báze DC / DC prevodníka s integrovaným obvodom LM2585-ADJ vyrábaného spoločnosťou Texas Instruments. Tento integrovaný obvod bol vybraný pre jeho jednoduché použitie, nakoľko vyžaduje minimum externých komponentov a pre jeho schopnosť riadiť výstupné napätie definovaním spätnoväzbových rezistorov (R1, R2). Spínací / výkonový tranzistor NPN je integrovaný vo vnútri regulátora a je schopný odolať maximálnemu prúdu 3A a maximálnemu napätiu 65V. Spínací kmitočet je definovaný vnútorným oscilátorom a je nastavený na 100 kHz.

Zapojenie vývodov obvodu LM2585.

Spínač napájania je zariadenie 3-A NPN, ktoré môže prepínať 65 V. Ochranu vypínača chránia prúdové a tepelné obmedzovacie obvody a obvod blokovania podpätia. Tento IC obsahuje 100-kHz pevný interný oscilátor, ktorý umožňuje použitie malých magnetík. Medzi ďalšie funkcie patrí režim mäkkého štartu na zníženie nárazového prúdu počas spustenia, riadenie prúdového režimu pre lepšie odmietanie vstupného napätia a prechodné zaťaženie výstupného prúdu a obmedzenie prúdu medzi jednotlivými cyklami. Pre napájací systém je stanovená tolerancia výstupného napätia ± 4% v rámci určených vstupných napätí a podmienok výstupného zaťaženia.

Technické údaje

  • Vin: 10-15V DC
  • Vout: 24V DC
  • Iout: 1A
  • Frekvencia: 100 KHz

Schéma je jednoduchá a usporiadanie topológie je založené na údajovom liste. Vstupné kondenzátory a dióda by mali byť umiestnené dostatočne blízko k regulátoru, aby sa minimalizovali indukčné účinky spojov na PCB. IC1, L1, D1, C1, C2 a C5, C6 sú hlavné časti používané pri premene napätia. Kondenzátor C3 je vysokofrekvenčný kondenzátor a mal by byť umiestnený čo najbližšie k IC1.

Všetky komponenty sú vybrané pre ich nízku stratovosť. Vybrané kondenzátory majú teda nízke ESR a zvolený induktor má nízky jednosmerný odpor. Pri maximálnom výstupnom výkone produkuje IC1 značné teplo, a preto je osadený priamo na PCB, aby sme dosiahli maximálny odvod tepla. Pokiaľ je potreba, je možné osadiť ho vhodným chladičom.

Schéma zapojenia.

Realizácia

Strana komponentov.