Fórum ElektroLab.eu

Ako detekovať falzifikáty elektronických komponentov

Ako detekovať falzifikáty elektronických komponentov
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  419 zobrazení
13
 0
Pozor na "fejky"

Určite ste počuli o falošných kabelkách Gucci, hodinkách Rolex a golfových paliciach Callaway, ktoré sa dajú kúpiť za pár drobných. Zdá sa byť takmer komické vedieť si kúpiť hodinky, ktoré reálne stoja 5 000 dolárov za 60 dolárov, ale pokiaľ ide o falšované elektronické komponenty, je to všetko až na smiech. Elektronické súčiastky sú súčasťou produktov, s ktorými denno denne pracujeme. Od kardiostimulátora, ktorý udržuje srdce v pohybe, až po lietadlo, ktoré drží životy ľudí v rovnováhe medzi vzletom a pristátím, sme vydaní na milosť a nemilosť elektronických súčiastok všade, kam sa obrátime. Naše životy doslova závisia od spoľahlivosti elektronických výrobkov ale nárast falošných komponentov premení túto závislosť na desivú hazardnú hru. Naozaj chcete lietať v lietadle, ktoré na správu riadenia letu používa falošné elektronické súčiastky?

Proces falšovania ovplyvňuje aj životy mužov, žien a detí žijúcich v najchudobnejších oblastiach sveta. Polovica všetkých počítačov globálne zlikvidovaných je nelegálne odoslaná do krajín ako Čína, India a Nigéria, aby sa z nich odstránili cenné časti a materiály. Odhaduje sa, že 50% detí vo veku 12 rokov alebo starších v takzvaných mestách "elektronického odpadu" má nebezpečnú hladinu olova v krvi. To povedie k devastačným zdravotným problémom a výrazne zníženému IQ pre tieto už aj tak znevýhodnené deti. Mnohé z postihnutých detí sa skutočne používajú v procese falšovania. Aj tie, ktoré nie sú súčasťou obchodu, sú obklopené environmentálnymi rizikami, ako je neustále spaľovanie konečného šrotu, ktorý vo vzduchu zanecháva mrak chemického dymu.

Ako teda odhaliť falzifikát?

Je nevyhnutné, aby všetci distribútori elektronických komponentov a výrobcovia elektronických zariadení kontrolovali pravosť všetkých prichádzajúcich elektronických komponentov. To sa ovšem ľahko povie, ale ťažšie realizuje a to najmä vďaka obrovským objemom nakupovaných komponentov, ktoré nie je fyzicky možné kus po kuse skontrolovať. Vo všeobecnosti je pri veľkých množstvách úspešnosť záchytu takéhoto komponentu 1:1000 až 1:10000, čo je veľmi alarmujúce číslo. Cieľom tohto článku nie je "naučiť" vás presne zakaždých okolností odhaliť falzifikát, nakoľko sa do nie vždy dá ani skúsenému znalcovi s niekoľkoročnou praxou a laboratórnym zázemím a technikou za niekoľko desiatok či sto tisíceur, ale informovať vás ozákladných a overených postupoch, ako odhaliť falošné komponenty a spoľahnúť sa na svoje hodnotenie.

Falšované elektronické komponenty sú najrozšírenejšie v pevninskej Číne. Firemný zákaznici nakukupujú komponenty priamo od dodávateľov nie od neautorizovaných distribútorov, často s vysokými objemami nákupov priamo z tohto regiónu, ale aj tu je riziko nákupu falzifikátov pomerne vysoké. Bežný zákazníci ktorý nakupujú prostredníctvom rôznych predajných stránok sú priamo vystavený vysokému riziku nákupu falzifikátov, nakoľko nie je v moci autorít vedenia týchto stránok fyzicky skontrolovať kvalitu, či pravosť predávaných komponentov. Pri tejto skupine sa dá povedať že pravdepodobnosť nákupu falzifikátu je až 1:10, či 1:100, čo už je alarmujúce číslo!

Priblížim vám základné spôsoby, ktoré je možné aplikovať v domácich podmienkach a s minimálnym technickým vybavením. Začneme s najjednoduchšími potrebnými nástrojmi na detekciu falšovaných integrovaných obvodov. Na manipuláciu s elektrostaticky citlivými komponentami budete potrebovať všetky štandardné nástroje. Na detekciu falzifikátov budete potrebovať aj mikroskop s minimálne 30-násobným zväčšením. Prakticky vyhovujúci je ktorýkoľvek z recenzovaných mikroskopov v tomto blogu. Je tiež dôležité, aby ste mali v mikroskope zabudované ukladanie snímok. Niektoré z procesov detekcie falzifikátov elektroniky vyžadujú bližšie posúdenie. Okrem mikroskopu budete potrebovať rozpúšťadlo na kontrolu stálosti značenia komponentov. Acetón je bežná chemikália na určenie, či bolo označenie komponentu poznamenaná, ale menej agresívnym rozpúšťadlom je kombinácia 3 dielov minerálneho liehu a jedneho dielu alkoholu. Táto zmes MIL-STD-883 (metóda 2015.13), je štandardom v posudzovaní označovania komponentov, ktorú využíva napríklad NASA.

Aby sme sa vyhli falošným elektronickým komponentom, začíname vizuálnou kontrolou celého obalu. Niektoré z hľadaných znakov sú:

  • Pravopisné chyby na štítkoch výrobcov
  • Overenie, či sa kód dátumu na štítku zhoduje s kódmi dátumu na komponentoch
  • Kódy dátumu nie sú možné. napr. 0657
  • Kódy dátumu, ktoré sú v budúcnosti
  • Ak sú komponenty citlivé na vlhkosť, vyžadujú suché balenie a kartu indikátora vlhkosti. Falšovatelia často zabudnú na časť povinných požiadaviek pre komponenty citlivé na vlhkosť. Špecifické požiadavky nájdete zvyčajne v údajovom liste výrobcu, kde sú detaily balenia podrobne popísané a pri originálnom komponente sa nemôže stať, aby výrobca opomenul na ktorúkoľvek časť v balení.

Preskúmanie "zarážok"

Väčšina plastových integrovaných obvodov má na svojom povrchu rôzne technické dutiny zámerne vyrobené počas procesu formovania. Niektoré z nich nemajú žiadny zásadný význam alebo iné ho majú a sú použité ako označenia pri správnom umiestňovaní komponentov, iné sú však iba súčasťou procesu formovania plastov. Dutiny by mali byť podľa udania  výrobcov čisté - bez nedokonalosti po formovaní, alebo bez nánosov rôznych materiálov. Preskúmanie týchto prvkov je preto náš prvý spôsob detekcie falzifikátov. Falzifikáti majú veľké ťažkosti s udržiavaním zarážok čistých a konzistentných počas procesu povrchovej úpravy. Nasledujúce obrázky sú príkladmi toho, o čom je reč.

Tieto dva komponenty boli kúpené v rovnakej šarži a majú rovnaké identifikačné čísla dielov. Jedná sa o rovnaké konce vedľa seba kde jasne vidíte, že jeden z nich má 3 zarážky a druhý ich má len 2. Tvar a veľkosť zarážok sú tiež odlišné. Jeden je zaoblená dutina a ostatné sú všetky sploštené.

Opäť môžete vidieť rozdiely v zarážkach. Zarážka vľavo dole vyzerá podobne, ale stredná pravá zarážka nie je na spodnom komponente viditeľná. Zdá sa, že k tomu došlo tak, že falšovatelia obrúsili komponenty, aby odstránili staré stopy po označení, a potom ich znovu povrchovo upravia pomocou procesu nazývaného „blacktopping“, ktorý často vyplňuje plytké dutiny.

Tu je detail zarážky, ktorá bola vyplnená materiálom "blacktopping". Tieto zarážky nesmú byť iba čiastočné a nevyrábajú počas výrobného procesu, ale až pred označovaním komponentu. Musia byť vždy rovnomerné do hĺbky po celom kruhu. Táto zarážka je z jednej strany vyplnená cez okraj.

Zarážky musia byť vždy čisté a jednotné. Táto zarážka bola vyplnená materiálmi použitými na zakrytie starého povrchu.

Falšovatelia pomaly prichádzajú na to, že ich chyby začínajú byť rozpoznateľné. Začali preto pokusne pridávať zarážky "navyše", aby všetky komponenty vyzerali jednotne. Voľným okom táto zarážka vyzerá ako obyčajná zarážka. Pod mikroskopom je však ľahké vidieť, že je vyleptaná do povrchu dodatočne, aby vytvorili vzhľad normálnej zarážky.