Ako dlho vydržia solárne panely? Respektíve aká je životnosť solárnych panelov?

Ako dlho vydržia solárne panely? Respektíve aká je životnosť solárnych panelov?
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  2316 zobrazení
7
 0
Výroba energie alternatívnym spôsobom

Ak sa rozhodnete investovať do solárnej energie, je to pre vás často dlhodobý záväzok. Aká je však životnosť solárneho panela z pohľadu na výšku vašej investície a jej časovú návratnosť?

Hoci počiatočné náklady môžu byť často vysoké, často sa časom vrátia vďaka rôznym stimulom a najmä úsporám na účtoch za elektrinu. Ak chcete vypočítať, koľko časom ušetríte, je v prvom rade dôležité pochopiť, akú životnosť majú solárne panely. Na väčšinu solárnych panelov sa dnes poskytuje záruka okolo 25 rokov. Môžete teda očakávať, že váš solárny panel vydrží minimálne toto výrobcom garantované obdobie. Väčšina solárnych panelov však funguje aj dlho po uplynutí svojej záruky, hoci s nižšou účinnosťou. Vo väčšine prípadov solárne panely strácajú na svojej účinnosti približne 1 % za každý rok svojej prevádzky. V čase, keď si budete musieť kúpiť náhradný solárny panel, vám teda stále zostane približne 75 % alebo viac jeho účinnosti. Okrem toho sa ukázalo, že viac ako 80 % inštalovaných solárnych panelov je funkčnýchí aj po skončení záručnej doby.

V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o solárnych paneloch, o častiach, ktoré vyžadujú údržbu, a samozrejme o životnosti solárnych panelov vo vzťahu k rôznym podmienkam.

Časti, ktoré potrebujú starostlivosť

Viac ako dvadsaťročná životnosť solárneho zariadenia znamená, že nakoniec bude mať ich použitie ekonomicky zmysel. V závislosti od miesta vášho bydliska a ponúkaných daňových úľav, či dotácií sa vynaložené investície za solárny systém môžu vrátiť už za desať rokov. To, ako dlho celý systém vydrží, teda nemusí byť až také dôležité. Skôr by ste sa mali viac sústrediť na jeho údržbu, pretože tá vám zabezpečí optimálny výkon solárnych panelov počas celej doby ich životnosti. No a v neposlednej miere sa tým skráti aj čas, za ktorý sa vám vráti vaša investícia.

Samotné solárne panely však budú potrebovať len veľmi málo práce. Najviac práce budete mať pravdepodobne s udržiavaním snehu mimo solárnych panelov., pokiaľ sa nachádzate v klimatických podmienkach s jeho výskytom. Ak sa nachádzate v miernom pásme, máte o starosť menej. Ostatné časti vašej FVE však nemusia vydržať tak dlho. Tieto časti, ako napríklad menič, ktorý premieňa jednosmerný prúd na striedavý, môžu potrebovať opravy a údržbu. Napríklad väčšina meničov má záruku približne 10 rokov. To je takmer plovica toho, ako dlho majú vydržať solárne panely. Meniče sa však len tak nespomalia, respektíve neznížia svoju účinnosť tak ako panely, ale jednoducho sa vypnú - či už bez viditeľného efektu, alebo s ním, čo je ten horší prípad, nakoľko znamená ďalšie investície do odstraňovania prípadných podružných škôd.

Kedysi to tak bolo, ale nedávno sa objavili nové technológie, ktoré sa nazývajú sa mikrostriedače. Inštalujú sa pre každý solárny panel zvlášť a môžu vydržať až 25 rokov. Preto môžu byť pre vás tou správnou voľbou. Aj napriek nákladom na kúpu nového striedača však počas životnosti solárneho systému ušetríte veľa peňazí, pretože si budete môcť znížiť náklady na elektrickú energiu vo vašej domácnosti na mnoho rokov do budúcnosti.

Záruka

Niekedy môžete nájsť na predaj aj poškodené solárne panely, ktorých cena je nižšia aj o 2/3 oproti cene za nový a nepoškodený panel. Je to síce lákavá možnosť, ale je potreba zvážiť či miera poškodenia panela zodpovedá cene a teda vašej investícii. Pamätajte, že bez záruky sa môže stať to, že si budete musieť kúpiť úplne novú jednotku už o niekoľko rokov. Dôrazne vám preto odporúčam aby ste si pri predaji vždy skontrolovali záručné podmienky. Vo všeob/ecnosti zvyčajne existuje záruka na zariadenie a záruka na výkon. Záruka na zariadenie zabezpečuje, že pokryje všetky náklady na výmenu pokazených solárnych panelov. Záruka na výkon zabezpečuje, že vaše panely musia vyrábať výkon nad určitý limit.

Predtým, ako budete uvažovť nad nákupom, vždy si si pozrite recenzie na internete. Vďaka tomu sa nedostanete do pasce, v ktorej budete platiť rôzne náklady, ako napríklad výmenu skla solárneho panelu, z vlastného vrecka.

Ako sa starať o solárne panely

Tak ako každé zariadenie ponechané vonku vystavené vplyvom počasia, tak aj solárne panely sa časom možno poškodia, ak sa o ne nebudete riadne starať. Aj keď pochopíte, ako odolné sú solárne panely, vždy môžete predĺžiť ich životnosť a výkonnosť o mnoho ďalších rokov, než si budete musieť zaobstarať náhradný solárny panel. Zabezpečte, aby bol systém od začiatku dokonale navrhnutý.  Jediné poškodenie, ku ktorému dôjde, tak s najväčšou pravdepodobnosťou vznikne v dôsledku ľudskej chyby. Aj keď nie ste odborník, môžete sa na internete vzdelávať o tom, aké veci je potrebné pravidelne kontrolovať. Keď zistíte závažný problém, môžete sa obrátiť na technika.

Niekoľko tipov, na ktoré treba myslieť:

 • Využívajte dôveryhodného poskytovateľa solárnej technológie

Solárny priemysel vo svete existuje už nejaký čas. Počas tohto obdobia sa v solárnom priemysle objavili jasní víťazi. Je preto dôležité, aby ste si vybrali zariadenie a montážnu spoločnosť, ktorí sú známi svojou kvalitou. Dobrou vecou pri využívaní služieb zavedenej spoločnosti je spoľahlivosť. Ak napríklad solárny systém potrebuje náhradné diely, môžete si byť istí, že ich ľahko dostanete. Zabezpečí vám tiež plnenie záručných podmienok, na rozdiel od malej spoločnosti, ktorá môže čoskoro zaniknúť.

 • Udržujte solárne panely čisté

Jednoduchou, ale účinnou metódou, ako zabezpečiť, aby vaše solárne panely poskytovali čo najlepší výkon a vydržali dlhšie, je chrániť solárne panely pred snehom a inými nečistotami. Uistite sa, že ste odstránili všetky previsnuté konáre v blízkosti panelov, na ktorých sa usadzuje lístie, ktoré ovplyvňuje výkon vašich panelov. Ak sú vaše panely zakryté alebo poškodené, obráťte sa na odborníka. Nepokúšajte sa riešiť zložité problémy sami, pretože by ste mohli spôsobiť ďalšie škody.

 • Zabezpečte pravidelné monitorovanie solárneho systému

Väčšina spoločností ponúka rutinnú kontrolu raz alebo dvakrát ročne. Uistite sa, že solárne panely sú vždy kontrolované podľa plánu. Moderné solárne systémy môžu vydržať dlho, ak sa problém odhalí včas. Čím dlhšie však bude ovplyvňovať výkon, tým dlhšie vám bude trvať, kým sa vám investícia vráti.

 • Starostlivosť o batérie

Batérie sú dôležitou súčasťou solárnych systémov. Starostlivosťou o ne môžete predĺžiť životnosť solárnych batérií. Platí to aj pre batérie s nízkou potrebou údržby, ako sú napríklad lítium-iónové batérie aj keď je dôležité, aby sa kontrolovali približne dvakrát až trikrát ročne.

Životnosť dnešných batérií sa pohybuje od 3 do 10 rokov, čo sa odráža aj v zárukách, ktoré poskytujú výrobcovia. Ak sa o ne nebudete riadne starať, môžu sa rozpadnúť už v prvom roku. Napríklad olovené batérie sa musia po použití úplne nabiť, inak to trvalo ovplyvní, ako dlho vydržia. Nikdy sa nesmú uchovávať dlhší čas bez napájania. Väčšina dnes existujúcich batérií s hlbokým cyklom môže na základe používania a starostlivosti vydržať priemerrne 5 až 15 rokov. Okrem toho sa vždy uistite, že inštaláciu vykonáva odborník, aby sa zabezpečila správna inštalácia a tým pádom aj trvácnosť a bezporuchovosť celého systému.

 • Strata efektívnosti

Keďže pohyblivých častí solárnych panelov je veľmi málo, je nepravdepodobné, že by ich bolo potrebné vymeniť skôr ako po 25 rokoch. Počas tejto doby ste sa možno dokonca presťahovali a dom ste predali za vyššiu cenu vďaka solárnemu systému.

Strata účinnosti však môže znamenať, že už nepokryje vaše potreby. Ak systém stratí príliš veľa výkonu, vždy môžete výkon pridať. Vždy sa však snažte kúpiť ak je to možné všetky časti systému  od rovnakého výrobcu. Zabezpečíte tak, že budú kompatibilné a nedôjde k strate účinnosti.

Faktory spôsobujúce degradáciu panelov

 • Kvalita materiálov

Niektorí výrobcovia vyrábajú neštandardné alebo nekvalitné materiály, aby udržali nízku cenu panelov. Tieto materiály a komponenty zahŕňajú solárne sklo, solárne články a hliníkové rámy. Lacné materiály vždy zvyšujú riziko zlyhania výrobku, čo by v konečnom dôsledku viedlo k vyšším výdavkom.

 • Kvalita inštalácie

Spôsob montáže a inštalácie panelov môže ovplyvniť rýchlosť ich degradácie. Technici musia byť opatrní pri manipulácii so solárnymi modulmi, keďže tieto panely prenášajú na vrchnej časti svojich pevných plášťov, neustále ohýbanie, kolísanie a odrážanie sem a tam môže mať za následok vznik mikrotrhlín, škrabancov a nesprávnu inštaláciu elektrických spojov. Okrem toho môžu nekompatibilné komponenty a materiály urýchliť LID alebo PID na paneloch.

 • Degradácia spôsobená svetlom (LID - Light-Induced Degradation)

Napriek pomalej degradácii v priebehu času je veľmi dôležité vedieť, čo sa deje so solárnym systémom po jeho prvej inštalácii v obytných domoch, priemyselných prevádzkach alebo podnikoch. Miera degradácie je podstatne vyššia, čo je na úrovni jedného až troch percent v krátkom čase v dôsledku vystavenia panelov priamemu slnečnému žiareniu. Tento typ degradácie sa nazýva svetlom indukovaná degradácia alebo LID. Za faktor, ktorý prispieva k zhoršeniu kvality panelov, sa bezpochyby považuje aj slnečné žiarenie. Na riešenie tejto záležitosti výrobcovia pridali blokátory UV žiarenia, ktoré chránia panely pred intenzívnym slnečným žiarením.

 • Potenciálom indukovaná degradácia (PID - Potential-Induced Degradation)

Potenciálom indukovaná degradácia alebo PID ovplyvňuje rôzne komponenty solárneho systému, ako sú fotovoltaické články alebo rám panelu. Narušenie týchto komponentov spôsobuje úniky napätia, ktoré znižujú množstvo elektrickej energie, ktorú môže panel vyrobiť. Hoci sa tento typ degradácie zvyčajne nevyskytuje, môže výrazne znížiť výkon panelov a to až o 30 %.

 • Degradácia súvisiaca so starnutím

Solárny systém sa nikdy nevyhne prirodzenému opotrebovaniu, nakoľko ku degradácii panelov prispievajú rôzne vonkajšie faktory. Jedným z týchto faktorov, ktorý je tiež ťažké ovplyvniť, je samotné počasie. Nepriaznivé poveternostné podmienky v krajine, ako je sneh, ľad, krupobitie, silný vietor a prudké dažde preto významne znižujú účinnosť panelov. Tieto degradácie súvisiace s vekom môžu spôsobiť mikrotrhliny, ktoré sa vytvárajú v kryštalickom kremíku solárnych článkov. Po vzniku týchto mikrotrhlín sa zhoršujú aj jednotlivé elektrické spojenia medzi jednotlivými bunkami panela, čo má za následok trvalé znefunkčnenie častí panela. Takýto defekt sa dá pomerne jednoducho odhaliť za použitia termokamery a zapojenom panele. Poškodená a/alebo nefunkčná bunka bude v porovnaní s ostatnými funkčnými bunkami studená - na kamere zobrazená ako tmavá. Ak nastane takéto poškodenie, fotóny zo slnka majú menej vodivých ciest, do ktorých môžu prúdiť; preto sa menej energie dostane do solárneho meniča, ktorý dodáva elektrinu do obydlia, priemyslu alebo podniku. Jediným možným riešením takéhoto poškodenia panela je v tomto prípade jeho výmena.

Mikrotrhliny vznikajú aj v dôsledku tepelného cyklovania. Pri tepelnom cykle dochádza k rýchlemu striedaniu dvoch extrémnych teplôt - vysokej a nizkej. Teplá teplota spôsobuje, že sa panel a jeho komponenty rozťahujú, zatiaľ čo studená teplota umožňuje ich zmršťovanie. Neustále rýchle cyklovanie medzi týmito dvoma extrémnymi teplotami namáha panely a vytvára mikrotrhliny. Voda sa tak môže dostať dovnútra, pretože tieto mikrotrhliny vytvárajú na povrchu panelu otvory a poškodzujú jeho tesnosť. Okrem týchto degradácií môžu nepriaznivé poveternostné podmienky spôsobiť aj stvrdnutie kremíka, eróziu rámov a následnú kontamináciu solárnych článkov, čo znamená ich nefunkčnosť a prerušenie dodávky energie.

 • Čistenie a údržba

Hoci si solárny panel nevyžaduje veľkú údržbu, stále je nevyhnutné ho pravidelne sledovať a kontrolovať, aby sa odstránili všetky nečistoty alebo nánosy, ktoré môžu ovplyvniť jeho výkon. Takisto je nevyhnutné pravidelne kontrolovať ostatné komponenty systému, ako sú káble, pripojenia a striedače, aby sa zabezpečil optimálny výkon. Aj keď je degradácia solárneho systému nevyhnutná, je prvoradé pochopiť dôvody, prečo sa včas zhoršujú. Pochopenie ich životného cyklu vám pomôže nastaviť vaše očakávania a získať čo najviac z vašej vynikajúcej dlhodobej investície.

Zhrnutie

Solárne systémy prešli za obdobie od svojho vzniku až doposiaľ významnými inováciami a v súčasnej dobe sú pomerne odolné a spoľahlivé. Vďaka tomu majú nulovú uhlíkovú stopu naproti  komerčne vyrábanej energii z rôznych zdrojov. Ak máte radi čistú energiu a chcete ušetriť peniaze na účtoch za elektrinu, zvážte inštaláciu solárnych panelov.

Informácia : Pokiaľ sa vám článok páčil a máte záujem o viac takýchto článkov, podporte drobnou sumou jeho autora. Ďakujeme
Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 250.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button