Ako veľkú fotovoltaickú elektráreň potrebujete?

Ako veľkú fotovoltaickú elektráreň potrebujete?
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  4532 zobrazení
7
 0
Výroba energie alternatívnym spôsobom

Jednou z najčastejších vecí, ktorá vás určite pred nákupom solárnych panelov zaujímať je: "Koľko fotovoltaických panelov potrebujem? Ako veľkú fotovoltaickú elektráreň si mám zaobstarať na svoj dom? ". Ako stanoviť optimálnu veľkosť FVE, aby vyrobila dostatok energie pre pokrytie potrieb rodinného domu, to sa dozviete v tomto článku.

Koľko energie vyrobia solárne panely za rok?

V podnebných podmienkach Slovenskej republiky vyrobia solárne panely o špičkovom výkone 1 kWp (1000 Wp) približne 980 kWh elektrickej energie ročne. Pre zjednodušenie možno v SR počítať 1000 kWh / kWp / rok.

Výkon FVE Vyrobená energia za rok Plocha panelov
1 kWp 980 kWh 6,1 m2
2 kWp 1 960 kWh 12,2 m2
3 kWp 2 940 kWh 18,3 m2
4 kWp 3 920 kWh 24,4 m2
5 kWp 4 900 kWh 30,5 m2

 

Fotovoltaické panely dnes najbežnejšie dostanete vo výkonnostných radách od 270 Wp do 300 Wp. Štyri panely o špičkovom výkone 270 Wp dajú celkový výkon 1080 Wp. Ľahko si prepočítame, že tieto štyri panely vyrobia energiu v celkovom úhrne 1058 kWh za rok.

Čo je to špičkový výkon a prečo sa označuje Wp alebo kWp (watt-peak, kilowatt-peak) sa dočítate v často kladených otázkach - klikni.

Aké rozmery má fotovoltaický panel?

Fotovoltaické panely vo výkonnostnej rade 270 Wp až 300 Wp majú výšku 1650 mm a šírku 995 mm. Zjednodušene môžeme povedať, že solárne panely na výrobu elektriny majú rozmer 1,65 x 1 meter. Fotovoltaické panely môžeme na strechu umiestňovať vo vertikálnej, ale aj v horizontálnej polohe. Umiestnenie panelu "na stojáka" alebo "na ležato" nemá na šikmých strechách žiadny vplyv na jeho funkciu alebo výkon.

Na rovných strechách, kde sa panely umiestňujú v radoch s prizdvihnutím je výhodnejšie použitie horizontálnej pozície (na ležato), pretože FV panely potom vytvárajú nižšiu prekážku pre vietor. V horizontálnej pozícii sa tiež lepšie vyrovnávajú so zatienením v zimných mesiacoch. Aká je optimálna orientácia a sklon solárnych panelov?

Solárne panely bez ohľadu na typ (fotovoltaické, teplovodné alebo teplovzdušné) orientujeme vždy čo najviac na juh. Optimálna orientácia podľa svetových strán je juhovýchod až juhozápad. Ak nie je iná možnosť, môžete panely umiestniť aj na východnú alebo západnú časť strechy, ale počítajte so stratou na celoročnom výkone cca - 20%.

Nikdy panely neumiestňujeme na severovýchod, severozápad alebo rovno na sever. Strata na výkone by vzhľadom k horšiemu osvieteniu bola značná a obstaranie solárnych panelov by sa vám neoplatilo.

Optimálne rozmedzie sklonu fotovoltaických panelov je od 20° do 50° (uhol s horizontálnou osou). Ideálny sklon modulov pre maximálny celoročné výnos je 35°, pre celoročne vyváženú výrobu je vhodnejšie sklon až 45 °. Ak by panely boli v menšom sklone ako 15 °, potom stratia svoju samočistiacu schopnosť.

Ak nemáte strechu zrovna v ideálnom sklone alebo orientácii, nezúfajte. Strata vplyvom horšieho sklonu alebo orientácie sa dá dohnať tým, že na strechu dáte viac panelov. Ak nie je možné nájsť vhodnú plochu na streche, je možné s úspechom využiť aj fasádu rodinného domu.

Ak nemáte miesto priamo na rodinnom dome, je možné využiť strechu garáže, kôlne alebo stodoly. Objekt však vždy musí byť zakreslený v katastri nehnuteľností.

V tomto článku uvádzame, koľkými spôsobmi je možné nainštalovať na dom solárne panely - klikni.

TIP : Pre elimináciu prebytkov je ideálna veľká akumulácia

Elektráreň by nemala vyrobiť viac energie, než aká je existujúca alebo plánované spotreba vášho domu.

Pokiaľ si zaobstaráte väčšiu elektráreň, budete dosahovať väčších výkonov počas leta. Preto je potreba všetko nastaviť tak, aby ste boli schopní všetku vyrobenú elektrinu buď ihneď spotrebovať alebo ju akumulovať pre neskoršie využitie. Ak nechcete počas letných mesiacov dodávať prebytky do siete za biednu výkupnú cenu, potom si kúpte elektráreň skôr menšie, ktorá navyše vyjde lacnejšie. U menšieho systému je vždy vyššia šanca si väčšinu vyrobenej energie aj spotrebujete.

Riešením letných prebytkov môže byť väčšia akumulácia, aby ste boli schopní všetku nespotrebovanú energiu uchovať pre neskoršie využitie. Väčšou akumuláciou nie je myslená len väčšia batéria, ale aj väčší zásobník na teplú vodu (bojler). Fotovoltaická elektráreň z prebytkov spoľahlivo ohreje veľa teplej vody pre domácnosť zadarmo, a to od jari do jesene.

Musím si kupovať batérie?

Batérie si kupovať nemusíte, za účelom akumulácie môže slúžiť váš existujúci bojler, ak je dostatočne veľký. To znamená, ak sa do neho zmestí dostatok energie. Akumulovať prebytky do teplej vody nie je problém, rovnako by ste si teplú vodu museli nejakým spôsobom za peniaze ohriať, tak prečo to neurobiť zadarmo?

Akumulácia do batérií je drahší variant, ale ponúka oveľa viac možností, väčší luxus a hlavne výrazne vyššiu bezpečnosť. Dom s fotovoltaickú elektrárňou a batériami je forma poistky proti dlhodobým výpadkom elektriny, pokiaľ nastanú z akejkoľvek príčiny.

Extrémne výkyvy počasia, ktoré poznáme z posledných rokov nám do budúcnosti môžu pripraviť nejedno nemilé prekvapenie. Jedno je isté, pri výpadku siete bude mať energiu pre udržanie základných potrieb len ten, kto bude mať doma solárne panely a akumulátor.

Obe formy akumulácie do batérií a do teplej vody je žiaduce kombinovať. Pomocou energie z panelov sa najskôr nabíja batéria, a potom sa ďalšia energia použije na ohrev teplej vody.

Aká je optimálna veľkosť solárnej elektrárne napríklad pre RD?

Pre každého je vhodná iná veľkosť, rovnako ako každý dom je iný, tak aj každý majiteľ domu je unikátna osobnosť s individuálnymi potrebami. Menšie elektrárne s ohrevom vody sú lacnejšie a väčšie percento z ich ceny pokrývajú dotácie.

Menšie elektrárne s ohrevom TÚV majú najlepšiu návratnosť. Zaobstaraním "základného modelu" rozhodne nikto neurobí chybu.

Väčšia elektrární vyrobí viac energie v zime aj v lete, viac usporia a ohrejú viac vody. Systémy s batériou navyše zabezpečí váš dom pred výpadkami siete. Ak chcete investovať peniaze do vášho bývania, do energetických úspor alebo do zaistenia na starobu, kúpte si väčší systém s optimálne nastavenou akumuláciou.

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 200.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo
PCBWay Promo
PCBWay Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Webwiki Button