Fórum

Aký druh vypínača si vybrať a kde ho použiť?

Aký druh vypínača si vybrať a kde ho použiť?
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  722 zobrazení
4
 0
Elektroinštalácie

Určite sa už aj vám stalo, že ste uvažovali o kúpe nových alebo výmene starých vypínačov. Pre prvotný prieskum ste využili internet a natrafili ste na mnoho pojmov ako je spínač, stmievač, striedavý či krížový prepínač, spínač číslo 1, 2 – x. Ale vy ste predsa hľadali klasický vypínač, tak ako si vybrať? V tomto článku sa Vám pokúsime priblížiť čo jednotlivé pojmy znamenajú, aké sú medzi nimi rozdiely a kde sa využívajú.

Vypínač a jeho časti

Vypínač  je vlastne  ručne ovládaný mechanický spínač,  ktorý slúži na zapínanie a vypínanie osvetlenia.  Každý vypínač sa skladá zo strojčeka, klapky a rámika.

  • Strojček je jadro – mechanizmus, ktorý zabezpečuje technické fungovanie vypínača
  • Klapka je časť, ktorú ovládame prstami pri obsluhe vypínača.
  • Rámik zakrýva skrutky a prechod medzi stenou a klapkou. V súčasnej dobe plní okrem funkčnej aj dizajnovú funkciu, pretože na trhu nájdeme mnoho dizajnových riešení rámikov.

 

Rozdelenie vypínačov

Na trhu je veľké množstvo tvarov, značiek a druhov vypínačov. Základne delenie (nazýva sa aj radenie vypínačov) podľa funkčnosti je nasledovné:

Spínač/ vypínač  č. 1

  • Najbežnejší typ vypínača. Nazývaný aj jednopólový alebo jednopáčkový. Jeho inštalácia je veľmi jednoduchá, a preto je aj najjednoduchší na výmenu.  Slúži na vypínanie a zapínanie svetla z jedného miesta. Vypínač č.1 je klasický vypínač pre ovládanie jedného okruhu svetla. 

Spínač / vypínač č.2 a č.3

  • Dvojpólový vypínač, má dva vstupy a výstupy. Funguje rovnako ako vypínač č. 1. Má jednu ovládaciu klapku a ovláda dva vodiče alebo obvody súčasne.
  • Trojpólový vypínač, má tri vstupy a výstupy. Funguje rovnako ako vypínač č. 1. Má jednu ovládaciu klapku a ovláda tri vodiče alebo obvody súčasne.

Sériový spínač / vypínač  č. 5

  • Dvojpáčkový vypínač nazývaný aj lustrový. Slúži na vypínanie a zapínanie dvoch svetiel z jedného miesta. Je v podstate zdvojeným vypínačom č. 1 a umožňuje ovládať dva nezávislé obvody. Lustrový sa nazýva aj preto, že sa využíva napríklad pri svietidlách, ktoré majú oddelené ovládanie dvoch skupín žiaroviek.

Striedavý prepínač  / vypínač  č. 6

  • Jednopáčkový vypínač, nazýva sa aj schodiskový alebo chodbový. Slúži na zapínanie alebo vypínanie jedného svetla z dvoch miest. Využíva sa na schodiskách a dlhých priechodných chodbách, kde je potrebné svetlo rozsvietiť na jednom mieste a zhasnúť na druhom. Po vypnutí jedného výstupu je možné ho využiť ako vypínač č. 1.

Krížový prepínač  / vypínač  č. 7

  • Jednopáčkový vypínač, ktorý sa vždy používa spoločne s vypínačmi č.6. Medzi dvojicu striedavých prepínačov č. 6 je možné zaradiť ľubovoľný počet vypínačov č. 7. Tento vypínač sa používa pre zapínanie/vypínanie jedného svietidla (obvodu) z tretieho a ďalšieho miesta. Využíva sa najmä na schodiskách a chodbách spolu so striedavými prepínačmi. Pri zapájaní treba dbať na to aby bola dodržaná schéma – vypínače č. 6 musia vždy byť na koncoch a medzi nimi sú umiestnené krížové prepínače.

Tlačidlo

  • Jednopáčkový, prípadne dvojpáčkový vypínač. Mechanickým zatlačením dochádza k prepnutiu mechanizmu tlačidla do inej polohy. Existuje mnoho prevedení – tlačidlo môže mať jednu stabilnú polohu, do ktorej sa vráti pri uvoľnení, prípadne dve stabilné polohy ( do prvej polohy sa vracia opätovným stlačením a podobne). Tlačidlá sa využívajú pre spustenie ventilátorov v kúpeľniach a na toaletách, pre schodiskové automaty v panelákoch a bytovkách, na ovládanie žalúzií a podobne. Môžu mať rôzne piktogramy , čo je obľúbené napríklad pi využití ako zvonček.

Vypínače v kúpeľni, vonkajších priestoroch.

Rovnako ako svietidlá aj vypínače využívajú krytie IP. Do vonkajších priestorov siahajte po vypínačoch s vyšším krytím (IP44), ktoré sú odolné voči vonkajším podmienkam. Čo sa týka kúpeľne odporúča sa využitie vypínačov s vyšším krytím, avšak ak dodržíte určité podmienky, môžete využiť aj obyčajné vypínače a zásuvky. Hlavné je aby vypínače neboli umiestnené v umývacom priestore – odporúčaná vzdialenosť je aspoň 20cm od umývacieho priestoru a minimálne 60cm od vane alebo sprchového kúta.

Zdroj : imao.sk

 

Become a Patron!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár. Pridáte prvý? Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.
Webwiki ButtonSeo servis Diallix.net VN-Experimenty Hatiar.eu