Aký je vzťah medzi počtom zobrazených miest a rozlíšením multimetra?

Aký je vzťah medzi počtom zobrazených miest a rozlíšením multimetra?
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  340 zobrazení
3
 0
Rádioamatérov almanach

Od vzniku prvých digitálnych multimetrov majú všetky multimetre displej, ktorý zobrazuje digitálne číslice - logicky. Počet týchto číslic je v tomto prípade označovaný aj ako počet zobrazovaných miest multimetra.  Vždy je to prominentná a povedzme si pravdu, že aj marketingová súčasť špecifikácie digitálneho multimetra. Tento údaj sa často zobrazuje na prednom paneli ručného alebo stolového multimetra.

Stolný digitálny multimeter zo zobrazeným počtom 7 ½ zobrazovaných miest na hornom prednom paneli (zakrúžkované červenou farbou).

Počet zobrazovaných miest na displeji priamo odkazuje aj na úroveň jeho rozlíšenia, ktorú dokáže digitálny multimeter zmerať. Rozlíšenie je úroveň detailov, ktorá je kvantifikovateľná na digitálnom multimetri. Čím vyšší je počet zobrazovaných miest na displeji, tým vyššie je rozlíšenie multimetra a naopak. Je bežné vidieť ručné multimetre s počtom miest na displeji 3 ½ miesta alebo 4 ½ miesta. Stolné multimetre majú tendenciu vyššieho počtu zobrazovaných miest na displeji obvykle 5 ½ miest, 6 ½ miest, 7 ½ miest a dokonca až 8 ½ miest.

Ručné digitálne multimetre sa zvyčajne používajú na jednoduchšie merania domácnosti, alebo v dielni, alebo preventívne údržbové práce, ktoré si nevyžadujú až také vysoké rozlíšenie merania. Väčšina stolových multimetrov má 5 ½ a 6 ½ miest, ktoré postačujú pre mnoho aplikácií. Stolné multimetre zo 7 a 8 miestami sú vo všeobecnosti kategorizované ako vysoko výkonné meracie prístroje, ktoré sa používajú na vysoko presné aplikácie, a ako referenčné štandardy pre metrologické, či kalibračné laboratóriá.

Aký je vzťah medzi počtom zobrazených miest a rozlíšením multimetra?

Obrázok vyššie ukazuje, že digitálny multimeter má 7 ½ zobrazovaných miest. Prečo je dôležité rozumieť "polmiestu" a čo predstavuje celkový počet miest? Áno, určite je to dôležité, pretože počet zobrazovaných miest je takmer vždy prvou špecifikáciou, ktorú si na digitálnom multimetry určite všimnete.

Tabuľka nižšie ukazuje, aká je úmera zobrazovaných miest s jeho rozlíšením. Ak máte multimeter s  3 ½ miestnym zobrazením tak, "polmiesto" je najvýznamnejšie.

Display digits

Aktuálny rozsah merania

Veľkosť rozlíšenia

3 ½ miesta

+/- 1999

2,000

4 ½ miesta

+/- 19999

20,000

5 ½ miesta

+/- 199999

200,000

6 ½ miesta

+/- 1999999

2,000,000

 

"Polmiesto" môže byť iba 0 alebo 1. Takže 3 ½ miesty digitálny multimeter zobrazí plus alebo mínus 2 000. 4 ½ miesty digitálny multimeter plus alebo mínus 20 000 a tak ďalej. Počet číslic sa teda priamo premieta do veľkosti rozlíšenia. Počet miest a veľkosť rozlíšenia však nesúvisia priamo s presnosťou multimetra. Častou a mylnou predstavou je, že počet zobrazovaných miest a veľkosť zobrazenia sú priamo úmerné ak nie rovné presnosti digitálneho multimetra.

Ako teda súvisia presnosť a rozlíšenie pri meraniach s multimetrom?

Presnosť a rozlíšenie sú jednou z kľúčových špecifikácií, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere správneho digitálneho multimetra pre vaše merania. Obrázok nižšie ukazuje, ako presnosť súvisí s rozlíšením na stupnici merania. Presnosť je mierou toho, aké presné sú tieto čísla alebo do akej miery im môžete dôverovať. Rozlíšenie je úroveň detailov, ktorá je merateľná, alebo počet platných miest na digitálnom multimetri.

Presnosť a rozlíšenie na stupnici merania.

Na obrázku nižšie, posledný zobrazovaný údaj  displeja multimetra predstavuje číslo "8". Pretože sa multimeter nachádza v rozsahu 1 V, (Manual 1V - v ľavom dolnom rohu) tak číslo "8" predstavuje úroveň napätia 800 nV. Takže v rozsahu 1 V máme rozlíšenie 100 nV. Otázkou však je, či je skutočná hodnota naozaj 800 nV alebo ako blízko je hodnote 800 nV od skutočnej hodnoty? Blízkosť hranice napätia 800 nV od skutočnej hodnoty nazývame presnosť. Môžeme teda povedať, že presný 6 ½ miestny digitálny multimeter nie je o nič lepší alebo horší ako 5 ½ miestny multimeter s dobrou presnosťou, aj keď zo 6 ½ miestneho multimetra dostaneme obeľa väčšie rozlíšenie.

Displej digitálneho multimetra zobrazujúci poslednú číslicu ako najjemnejšie rozlíšenie.

Ako rýchlosť merania ovplyvňuje rozlíšenie?

Pozrime sa, ako rýchlosť merania ovplyvňuje rozlíšenie samotného digitálneho multimetra. Rýchlosť merania je dôležitým faktorom, ak chcete optimalizovať čas merania. Rýchlosťmerania predstavuje rýchlosť, akou analógovo-digitálny prevodník (ADC) sníma jednotlivé vzorky signálu.

Obrázok nižšie zobrazuje kompromisný vzťah medzi rýchlosťou merania a rozlíšením multimetra. Preto sa rozlíšenie zvyšuje, keď sa zvyšuje rýchlosť merania.

Zhrnutie

Keď nabudúce uvidíte 6 ½ miestny multimeter, budete presne vedieť čo toto označenie v skutočnosti znamená  -  +/- 199 999 999 alebo 2 000 000 v rozlíšení. ½ miesta označuje jeho najvýznamnejšiu číslicu, ale tá môže byť iba 0 alebo 1.

Dozvedeli ste sa tiež, že presnosť je vždy taká, aké dobré sú merania - napríklad to, ako veľmi sa meraná hodnota blíži skutočnej hodnote. Rozlíšenie je úroveň detailov, ktorá je merateľná, alebo počet platných miest na digitálnom multimetry. Dozvedeli ste sa tiež, ako presnosť súvisí s rozlíšením a ako rýchlosť merania ovplyvňuje jeho rozlíšenie.

 

Pokiaľ sa vám článok páčil - nezabudnite ho ohodnotiť hviezdičkami - Ďakujeme.Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo


Webwiki Button