ANENG Q1 9999 - multimeter s netypickým ovládaním

ANENG Q1 9999 - multimeter s netypickým ovládaním
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  437 zobrazení
2
 0
Recenzie meracej techniky

Dnes sa pozrieme na multimeter ANENG Q1 9999. Ako napovedá názov tak jeho maximálne zobrazenie je 9999 čo nie je málo, u tak malého multimetra, ale pravdu povediac ani nič nezvyčajné. V čom je teda zaujímavý? Dobrá otázka na ktorú je hneď niekoľko odpovedí, ktoré sú to si zodpovieme v nasledujúcej recenzii.

Multimeter ANENG Q1 si môžte zakúpiť prostredníctvom tohoto odkazu - klikni (Banggood)

Multimeter ANENG Q1 si môžte zakúpiť prostredníctvom tohoto odkazu - klikni (Aliexpress)

Určite vám nemusím nejako extra predstavovať značku ANENG nakoľko niekoľko ich výrobkov sme už v recenzii mali a musím sa priznať, že nedopadli vôbec zle. Osobne multimetre tejto značky denne používam. Ale vráťme sa k už spomenutému modelu Q1. Multimeter na prvý pohľad vyzerá "divne" (subjektívny názor), nakoľko neobsahuje klasický otočný prepínač funkcií na akí sme zvyknutý pri slove "multimeter" - ten tu ozaj nenájdete, aj keď miesto preň sa na jeho tele nájde, no najmiesto neho tento multimeter pre voľbu rozsahu používa päť viac funkčných tlačítok, plus dalšie dve z toho jedno slúži ako ON/OFF a druhé ako HOLD. Je to atypický dizajn, ktorý sa pri tomto druhu meracej techniky tak často nevidí.

Obsah balenia

Balenie, ktoré bolo dodané je pomerne štedré. Navyše nechýbal ani pomerne obsiahly návod na použitie - klikni pre jeho stiahnutie.

ANENG Q1

Dodané príslušenstvo

Pribalená sada meracích sond je síce priemernej ale určite nie zlej kvality, a je dosť užitočná aj vďaka svojej variabilite použita. Sada pozostáva z dvoch vodičov ukončených na oboch koncoch dobre izolovaným závitom a krytím, ktoré je uspôsobené pre rýchlu výmenu rôznych špičiek, ktoré je možné namontovať na oba konce. Jej používanie je síce pomalšie, ale veľmi flexibilné.

Termosenzor je skutočnou sondou, nielen malým bodom na konci drôtu.

Vodiče termočlánku sú opäť (subjektívny dojem) slabšie a sem tam sa stane, že pri vyťahovaní konektora môže nastať situácia, že sa vám pošmyknú prsty a budete ťahať nie za konektor, ale za vodič, čo môže viesť k jeho vytrhnutiu.

Multimeter pri dodaní nebol v kartónovej krabici, ale v obálke a odolnom látkovom púzdre, ale bez akej koľvek výstuže.

Spôsob balenia samotného multimetra a dodaného príslušenstva.

Zobrazenie

Ako zobrazovacia jednotka multimetra ANENG Q1 je použitý efektný displej s inverzným zobrazovaním, čo znamená čierne pozadie a biele znaky. Ak je podsvietenie príliš slabé na to, aby ste videli číslice, multimeter je napájaný napätím 2.5V, symbol slabej batérie sa rozsvieti na hodnote 2.4V. Namerané a zobrazené hodnoty sú stabilné aj pri nižšom stave napätia batérie a podsvietenie displeja mení svoj jas s napájacím napätím. Pozorovací uhol je dobrý, s výnimkou pohľadu zhora, kde sa už namerané hodnoty nedajú rozoznať, ale to považujem za nedostatok väčšiny týchto displejov. K životnosti batérií nepriaznivo vplýva aj fakt, že podsvietenie displeja je permanentne zapnuté, bez možnosti vypnutia. V tomto prípade je lepšie zvážiť možnosť napájania výkonnejšími nabíjateľnými batériami. Aktualizácia displeja a stĺpcového bargrafu je približne 3 krát za sekundu, čo je dostatočná rýchlosť pre multimeter a bežná v tejto cenovej triede. Na jasnom slnečnom svetle však môže byť displej ťažšie čitateľný, čo je dané jeho čiernym pozadím. Bargraf vyzerá ako s vysokým rozlíšením, ale jeho segmenty sú zdvojené, čo považujem skôr za škodu.

Obrázok zobrazuje všetky segmenty na displeji, bargraf avšak tak trocha "podvádza", nakoľko segmenty sú zdvojené a spínajú sa spolu, čo v praxi znamená, že skutočné rozlíšenie je približne iba 30 dielikov a nie 100 ako je to vyobrazené. Na tomto multimetri nie sú použité všetky segmenty pre zobrazovanie, čo znamená, že daný displej je určený aj pre ďalšie modely.

V meracích rozsahoch DC, ohm Ω, kapacita F je zobrazená iba jedna hodnota, sekundárne zobrazenie sa pri tomto meraní nepoužíva.

Pri meraní striedavého prúdu sekundárny displej zobrazuje frekvenciu tohoto napätia alebo pracovný cyklus. Napríklad pri meraní striedavého napätia 230V sa nad údajom o napätí zobrazí údaj 50 Hz, čo je kmitočet siete. Toto môžete využiť napríklad pri meraniach na nízkofrekvenčných zariadeniach, kde jedným meraním odmeriate napätie signálu a aj jeho kmitočet. Pri pracovnom cykle PWM zmeriate napätie a samotnú frekvenciu PWM signálu.

Pri meraní teploty sa sekundárne zobrazenie používa pre teplotu v stupňoch Fahrenheita, ako primárny údaj je uvedená teplota v stupňoch Celzia, ale nie je možné zameniť poradie zobrazovania pre tieto dve hodnoty čo v našich končinách až tak nevadí.

Bezkontaktný test napätia NCV sa bude zobrazovať od jedneho do štyroch vodorovných znakov v závislosti od intenzity a blízkosti elektrického poľa. Indikácia je navyše doplnená aj signálom vstavaného piezomeniča, čo poskytuje dobrú informáciu o blízkosti a veľkosti napätia.

Ovládanie multimetra

Ako som spomenul, tak multimeter nemá žiaden "klasický" prepínač pre voľbu meracích rozsahov a pokiaľ chcete napríklad merať na prúdovom rozsahu, tak pre veľkosť meraného prúdu, bude automaticky vybraný vždy ten rozsah, v ktorom z meracích vstupov  uA alebo A máte aktuálne zapojené meracie sondy. Prepínač pre veľkosť meraného prúdu sa nenacháza v hlavnom poli prepínačov, ale je kombinovaný s tlačidlom ON / OFF.

Funkčné tlačidlá multimetra

 • Power , DCA / ACA - Toto kombinované tlačidlo slúži pre zapnútie alebo vypnútie multimetera. Jeho  podržaním na dobu cca 2s multimeter zapnete, alebo vypnete. Ďalším, tentokrát krátkym kliknutím na to isto tlačidlo zmeníte meranú hodnotu prúdu DCA / ACA.
 • HOLD  -  tlačidlo aktivuje pamäť nameranej hodnoty, aktivujete ho rýchlym stlačením tlačidla, následne sa zastaví čítanie displeja, podržaním sa zapamätá aktuálne načítaná hodnota a zobrazia sa ďalšie údaje, ktoré sa k nemu vzťahujú (ak je aktívne, prepne sa aj na manuálny rozsah).
 • V , NCV - pri kliknutí na toto tlačidlo sú dostupné meracie rozsahy pre VDC, VAC a NCV (bezkontaktný test napätia)
 • mV , °C - voľba rozshu pre merania mVDC, mVAC a teplotu.
 • Veličina ohm Ω, dióda a kontinuita a kapacita F (dióda a kontinuita je jeden rozsah ukazujúci napätie). Pri merní kapacity kondenzátora, vždy pred jeho meraním ho bezpečne vybite!
 • Range - prepnutie na manuálnu voľbu rozsahu, podržaním a výberom automatického nastavenia rozsahu.
 • Hz% - používa sa keď sekundárny displej zobrazuje frekvenciu a presunie frekvenciu na hlavný displej a sekundárny displej zobrazí pracovný cyklus pre PWM o frekvencii ≤100 kHz,.

 

Detail skupiny tlačidiel použitých pre ovládanie multimetra.

Vstupný terminál

Vstupný terminál síce na sebe nesie označenie CAT , ale toto označenie treba brať viac menej s rezervou, nakoľko k multimetru nie je dodaná žiadna platná certifikácia, ktorá by potvrdzovala toto označenie.

 • A mA : Rozsah mA so zaťažením do 200mA a zaťažením na 10A.
 • uA : rozsah uA.
 • COM : Spoločný terminál pre všetky rozsahy.
 • XXX : všetky ostatné rozsahy.

Štandardné meracie sondy, ktoré používate aj pri iných multimetroch sa dajú použiť, ale nedajú sa úplne zasunúť do tela terminálu, kvôli dlhšej plastovej ochrannej obrube. Terminály A , uA sú vzdialené 19 mm od terminálu COM.

Krátko predtým, ako sa multimeter vypne, zaznie bzučiak, funkcia APO sa aktivuje asi za 5 minút pri nečinnosti multimetra. Prúdová spotreba multimetra sa pohybuje okolo 20 mA a v pohotovostnom režime je 1,5uA. Na dosiahnutie konečnej hodnoty merania multimeter obvykle potrebuje niekoľko aktualizácií displeja.

Spracovanie multimetra

Hmotnosť multimetra je 219 g bez príslušenstva, ale s batériami. Jeho veľkosť je 145,3 x 73 x 33,5 mm, takže sa nejedná o žiaden gadget. Výrobca použil na obal kvalitné materiály a všetky kryty spolu pekne lícujú. na zadnej strane sa nachádza stabilná výklopná noha pod ktorou je kryt batérií. Multimeter tak ako je zvykom sa dodáva bez batérií. Výrobca nešetril príslušenstvom v podobe prepravnej tašky, termočlánku a sady univerzálnych testovacích sond. Multimeter sa dodáva v dvoch farebných prevedeniach - červeno / čiernom a oranžovo / čiernom. Kryt je pogumovaný a dobre sa drží v ruke. Pri položení na stôl a vyklopenej nohe práve pogumovanie krytu napomáha aby multimeter nepadal.

Pohľad "dovnútra"

Dva prúdové vstupy používajú 4 piny, dva pre prúdy do 200 mA a dva pre prúdy do 10 A, čo v skutočnosti znamená, že jeden z kolíkov prenáša prúd o veľkosti až 10A. Bočník pre meranie prúdu do 10A R28, je pomerne tenký kúsok drôtu (môj subjektívny názor) a spolu s medenou stopou na doske plošných spojov je pripojený k príslušnej poistke. Bočník pre uA rozsah je tvorený kombináciou rezistorov R29 a R30 - 1 Ω a 99 Ω sú v podstate dva rezistory jeden z rezistorov je použitý ako bočník pre rozsah mA. Na ochranu týchto dvoch odporov je použitá zenerova dióda D5.

Napäťový vstup má obvyklý vstupný odpor ktorý je tvorený dvojicou rezistorov R21 a R39 - 2x5MΩ a je  priamo pripojený k relé HFD2 / 003-M-L2-D. Použité relé je s dvoma prepínacími kontaktmi, čo znamená, že privedený impulz zmení polohu kontaktov a na udržanie tejto polohy nie je potrebný žiadny ďalší zdroj energie, čo je veľmi užitočné pre prístroj napájaný z batérií. Oba kontakty sú paralelné a iba jedna poloha sa používa na premostenie napätia do vstupného odporu. Napätie ďalej ide do PTC (PTC1) a rezistoru R14 - 910kΩ. Za PTC je tranzistorový pár Q6 a Q7 na ochranu. Hlavný čip multimetra je neznámeho pôvodu,  nakoľko je zaliaty čiernou hmotou, na PCB je označenie DZ1 - ICL8069, ďalej sa na PCB nachádza pamäť EEPROM IC1 - K24C08 a mikroprocesorom (U2: bez kódu) na prekladanie stavu spínačov a vstupné snímanie a kódovanie rozsahových spínačov.

V hornej časti dosky s plošnými spojmi je senzor pre  NCV, ktorý je vytvorený kombináciou niekoľkých rezistorov R26, R33, R34 - 3x20MΩ.

Prúdový vstup používa dvojicu vstupných terminálov. S kvalitou a estetikou sa mohli "trošku pohrať".

Pohľad na celkové vnútorné usporiadanie multimetra. Pozor na poistky nakoľko ich medzné napätie je 230V!

Zadný kryt bez krytu batérií a sklopnej nohy.

Detail predného krytu multimetra s PCB prúdových vstupov a tlačidiel pre merané hodnoty.

Vrchná časť PCB  zo vstupnými konektormi, tlačidlami a displejom.

Táto strana obsahuje iba kontaktné plochy pre spínače a LCD displej. Kontaktné plochy pre LCD sú dosť veľké, čo znamená, že umiestnenie displeja nie je kritické.

Prehľad meraných hodnôt

Meraná veličina  Rozsah  Presnosť
 DC napätie (V)   999.9mV/9.999V/99.99V/999.9V  ±(0.5%+3)
 DC napätie (mV)    9.999mV /99.99mV   ±(0.5%+3)
 AC napätie (V)  999.9mV/9.999V/99.99V/750.0V  ±(1.0%+3)
 AC napätie (mV)   9.999mV /99.99mV    ±(1.0%+3)
 DC prúd (μA)  99.99μA /999μA  ±(0.8%+3)
 DC prúd (mA - A)  999.9mA/9.999A  ±(1.0%+3)
 DC prúd (A)  9999A  ±(0.8%+3)
 AC prúd (μA)  99.99μA /999μA  ±(1.0%+3)
 AC prúd (mA - A)  999.9mA/9.999A  ±(1.0%+3)
 AC prúd (A)  9999A  ±(1.0%+3)
 Odpor (Ω)  99.99  ±(1.0%+3)
 Odpor (Ω)  999.9 /9.999k /99.99k /999.9k /  ±(0.5%+3)
 Odpor (Ω)  9.999M  ±(1.5%+3)
 Odpor (Ω)  99.99M  ±(3.0%+5)
 Kapacita (F)     9.999nF  ±(5.0%+20)
 Kapacita (F)  99.99nF /999.9nF /9.999F /99.99F /999.9F  ±(2.0%+5)
 Kapacita (F)  9.999mF  ±(5.0%+5)
 Frekvencia (Hz)

 99.99Hz /999.9Hz /9.999kHz /

99.99kHz /999.9kHz /2.000MHz

 ±(0.1%+2)
 Pracovný cyklus  1%~99%  ±(0.1%+2)
 Test diód : ÁNO  Test kontinuity : ÁNO  NCV : ÁNO
 Teplota  -20°C~1000°C/-4°F-1832°F  ±(2.5%+5)
 Napájanie  2 * 1.5V AA batérie  
 Frekvencia merania  3 merania za sekundu  

 

Záver a zhrnutie

Určite ste si už vytvorili názor, čo je všetko schopný zmerať tento multimeter ad anengu, a určite mi dáte za pravdu, že je toho viac než dosť. Multimeter s prehľadom zvláda merania všetkých základných elektrických veličín akými sú napätie, prúd, odpor, kapacita, frekvencia, pracovný cyklus, teplota... atď. Proste a jednoducho to, čo v dielni potrebuje odmerať každý. Keď zoberieme v úvahu výbornú cenu, kvalitu spracovania a dodané príslušenstvo, a zmierime sa s jeho určitými nedostatkami, tak musím jednoznačne odporučiť tento multimeter. Tento multimeter ale nie je určený k práci a do rúk profesionála, nakoľko ten má iné nároky na funkcie, bezpečnosť a iné aspekty, ale určite sa môže smelo pasovať do úlohy adepta na dobrý "štartovací" multimeter pre každého amatéra. Ale pozor - pri použití pri meraniach nad 250V majte na pamäti, že poistky multimetra sú dymenzované na mapätie 250VAC a nie na 750VAC, teda na maximálne napätie rozsahu.

 

Multimeter ANENG Q1 si môžte zakúpiť prostredníctvom tohoto odkazu - klikni (Banggood)

Multimeter ANENG Q1 si môžte zakúpiť prostredníctvom tohoto odkazu - klikni (Aliexpress)

Zaujímavé ponuky:

Blitzwolf® BW-AC1 3A 90°Right Angle USB A to Type-C Data Cable 0.9m 1.8m Reddot Award 2020 for Gaming Phone for Samsung S20 Xiaomi HUAWEI - Red 1.8M

BlitzWolf® BW-TH5 7 in 1 USB-C Data Hub with 3-Port USB 3.0 TF Card Reader USB-C PD Charging 4K Display USB Hub for MacBooks Notebooks ProsPáčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo
PCBWay Promo
PCBWay Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Webwiki Button