Apple-1 podpísaný Stevom Wozniakom sa draží odhadom za 480 000 dolárov

Apple-1 podpísaný Stevom Wozniakom sa draží odhadom za 480 000 dolárov
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  152 zobrazení
3
 0
Počítače a výpočtová technika

V skratke: Tento najnovší model má niekoľko výnimočných vlastností: nielenže sa dodáva s väčšinou pôvodných komponentov, ale je aj podpísaný spoluzakladateľom spoločnosti Apple Stevom Wozniakom.

Steve Wozniak navrhol iba 200 počítačov Apple-1, ktoré Steve Jobs, jeho sestra Patty Jobsová a Daniel Kottke zostavili a otestovali v Jobsovom dome v Los Altos. Po dokončení strojov v roku 1976 ich 175 predali do obchodu s počítačmi v Mountain View v Kalifornii a tento stroj je jedným z 80, ktoré existujú dodnes.

Stewe Wozniak and Apple 1

Predajcom tohto konkrétneho Apple-1 je známy zberateľ Jimmy Grewal, zakladateľ dubajskej zbierky AAPL, ktorá sa môže pochváliť takmer 200 počítačmi Apple. Tvrdí, že peniaze z predaja použije na to, aby sa jeho "múzeum Apple" dostalo na ďalšie miesta.

Na atraktivite tohto Apple-1 pravdepodobne pridáva aj to, že ho minulý rok podpísal jeho tvorca Steve Wozniak. Niekoľko počítačov Apple-1 nesie Wozov podpis, ale tento je pravdepodobne jediný podpísaný na bielom keramickom procesore 6502.

Apple-1 má funkčnú základnú dosku s označením "Apple Computer 1 Palo Alto Ca. Copyright 1976" na prednej strane so štyrmi riadkami A-D a stĺpcami 1-18, biely keramický mikroprocesor Synertek 6502 s označením "C6502 7643" s podpisom Steva Wozniaka, 8K bajtov RAM v 16-pinových pamäťových čipoch 4K, pôvodné 3 "Big-Blue" napájacie kondenzátory, firmvér v PROMS (A1, A2), nízkoprofilové zásuvky na všetkých integrovaných obvodoch, dva externé dobové napájacie transformátory, dobová klávesnica Cherry model B70-4753; všetko umiestnené na doske z brazílskeho orecha, 60 × 45 cm, s dobovým monitorom Sanyo model VM-4209, dobovým kazetovým rekordérom Panasonic model RQ-309DS, replikou rozhrania Apple Cassette Interface (ACI), dobovou fotokópiou príručky obsluhy Apple-1 a dobovými časopismi s článkami o Apple-1 a prvými tlačovými reklamami Apple.

"Keď bol dizajn [počítača Mac 1984] konečne uzavretý, Jobs zvolal tím Macintosh na slávnostný ceremoniál. 'Skutoční umelci podpisujú svoju prácu', povedal. Vytiahol teda hárok rysovacieho papiera a pero Sharpie a nechal ich všetkých podpísať sa. Podpisy boli vyryté vo vnútri každého počítača Macintosh".

Životopis Waltera Isaacsona "Steve Jobs"

Okrem toho má tento model - stroj číslo 89 - takmer všetky pôvodné funkčné komponenty, je plne funkčný a považuje sa za prvý Apple-1 používaný mimo Ameriky.

Aukcia sa začala 2. júna 2022 a potrvá do 12. júna. Očakáva sa, že vynesie od 460 000 do 485 000 dolárov. To je viac ako dva nedávne predaje Apple-1 vrátane tohto v drevenom puzdre Koa, ale približne polovica rekordnej sumy, ktorú niekto zaplatil. Model sa v roku 2014 predal za 950 000 dolárov.

Chcete si prihodiť? Pozrite sa na eBay - klikni

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 250.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo


Webwiki Button