Arduino IDE 2.0 - Najpopulárnejší editor pre nadšencov o elektroniku sa dočkal novej verzie

Arduino IDE 2.0 - Najpopulárnejší editor pre nadšencov o elektroniku sa dočkal novej verzie
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  266 zobrazení
1
 0
Programy pre elektro a elektroniku

Vývojové prostredie Arduino je dnes s prehľadom asi najpopulárnejší ekosystém pre rýchle prototypovacie programovanie mikrokontrolérov. Hlavným dôvodom je jeho jednoduchosť a komunitná podpora viac ako 1 000 základných dosiek a čipov.

Na stranu druhú, od roku 2005 sa už predsa len zostárol a pre pokročilejšie kódovanie a projekty je vyslovene nevhodné. V tom okamihu ho zastúpi napríklad PlatformIO, najrôznejšie doplnky pre ďalšie IDE prípadne vývoj natívnych nástrojoch od výrobcu čipu, či vlastné riešenia.

Autori Arduino si toho sú vedomí a už roky celý softvérový balík prepisujú. Teraz je Arduino IDE 2.0 už takmer hotové. Teda skoro - máme tu ďalšiu betaverziu. Bohužiaľ je to ale stále poznať, obsahuje hromadu chýb, stará aj nová verzia medzi sebou navzájom všemožne kolidujú, a tak je betaverzia určená naozaj len pre postupne odladenie.

Arduino IDE 2.0 ponúka aj niekoľko grafických tém.

Druhá generácia vychádza z podobného GUI, tým ale všetka podobnosť končí. Javu nahradila framework Eclipse Theia s rovnakou architektúrou akú používa populárne Visual Studio Code, frontend je napísaný v TypeScriptu, backend potom v Golangu. A všetko beží nad mocným textovým Arduino-CLI.

Debugger teraz podporuje platformy SAMD a Mbed, tvorcu profilov pre ostatné dosky.

Z hľadiska samotného písania kódu sa potom editor konečne naučil kúsky, ktoré sú u konkurencie už dávno samozrejmosťou. Pbudol napríklad našepkávač (AutoCompletion), u podporovaných dosiek tiež debugger - tvorcovia podpory pre komunitné dosky budú môcť dodať vlastné, základný refactoring alebo jednoduchšie skákanie v kóde na jednotlivé definície.

Toto všetko je pritom pravdepodobne iba začiatok, kompletný prepis vývojového balíka totiž otvorí cestu aj k ďalším funkciám, ktoré u starnúcej generácie už jednoducho neboli možné. Z rovnakého dôvodu ale samozrejme nebudú v Arduino 2.0 fungovať niektoré špeciálne pluginy pre pôvodnú generáciu IDE.

Zdroj : zive.czPáčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

Webwiki ButtonSeo servis