Asistent návrhu lineárneho napájacieho zdroja

Asistent návrhu lineárneho napájacieho zdroja
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  891 zobrazení
3
 0
Kalkulačky
   

Lineárny napájací zdroj  je elektronický obvod, ktorý slúži na prevádzanie striedavého napätia na stabilné jednosmerné napätie. Tento typ zdroja sa používa v mnohých aplikáciách, vrátane spotrebnej elektroniky, telekomunikácií, výroby a medicíny.

Lineárny napájací zdroj sa skladá z niekoľkých základných častí, ktoré sa spoločne podieľajú na jeho fungovaní:

  1. Transformátor - Slúži na prevod vstupného napätia smerom dolu, aby sa vytvorilo požadované výstupné napätie. Viac o tranformátoroch a ich konštrukcii - tu
  2. Usmerňovač - Táto časť zabezpečuje, aby striedavé napätie bolo prevádzané na jednosmerné napätie. Usmerňovač môže byť dióda alebo sada diód, ktoré umožňujú priechod prúdu len v jednom smere. Viac o usmerňovačoch - tu
  3. Filtračný kondezátor - Slúži na filtrovanie napätia a zabezpečuje, aby výstupné napätie bolo stabilné. Kondezátor sa nabíja v prvej polovici cyklu a v druhej polovici cyklu sa vybíja cez záťaž.
  4. Výstupná časť - Táto časť poskytuje výstupné napätie pre zariadenia, ktoré sa napájajú zo zdroja. Za ňou nasledujú ďalšie obvody ako dodatočné napäťové filtre, stabilizačné zenerove diódy, či lineárne stabilizátory.

Výhody lineárneho napájacieho zdroja sú vysoká spoľahlivosť a malé šumy a interferencie, avšak jeho hlavnou nevýhodou je nízka účinnosť, značná hmotnosť a konštrukčná veľkosť čo znamená, že výkon, ktorý sa dodáva do záťaže, je menší ako celkový výkon zdroja. To sa prejavuje v zvýšenej produkcií tepla a menšej efektivite.

Aj napriek tomu sú však lineárne napájacie zdroje nezastupiteľnými súčasťami v mnohých aplikáciách, kde je potrebné stabilné jednosmerné napätie, napríklad pre citlivé elektronické zariadenia alebo pre výrobu.

Simulátor nižšie vypočítava základné vzťahy počínajúc transformátorom usmerňnovacím mostíkom a filtračným kondenzátorom tak, že je možné zvoliť jeho vlastnú kapacitu a na grafe nižšie sledovať výsledný tvar napätí a prúdu v obvode. Počas zobrazenia výsledku možete meniť za pomoci tlačidiel + a - veľkosť filtračného kondenzátora, čím sa hodnoty zmenia aj na priloženom grafe. Aj keď bolo by asi veľmi lákavé zvýšiť kapacitu fitračného kondenzátora v zapojení tak, aby bolo výstupné zvlnenie napätia čo možno najnižšie, ale majte na pamäti, že sa tým zvýši aj nábehový prúd (zelená linka). Rovnako pamätajte, že ak je nábehový prúd príliš vysoký namáhanie komponentov v zapojení je rovnako vysoké a skôr či neskôr zlyhajú.

Poznámka : Pri zadávaní čísel obsahujúcich desatinné miesta, použite pre ich oddelenie znak . (bodka). Pri zadávaní hodnôt zadávajte iba kladné hodnoty.

 

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo

Webwiki Button