Čína rozsvietila umelé Slnko. Tokamak je cestou k čistej fúznej energii

Čína na začiatku decembra úspešne spustila tokamak - fúzny reaktor menom HL-2M. Toto zariadenie by malo dosiahnuť teploty až 200 miliónov °C a v zemských podmienkach vytvoriť obdobu "nového Slnka".
To všetko len s jediným cieľom. Výroba lacnej a ekologickej energie. Spustenie najväčšieho a najpokročilejšieho čínskeho fúzneho reaktoru je podľa tamojších médií obrovskou šancou k otvoreniu cesty k čistému a udržateľnému zdroju energie.
"Vývoj zariadenia, ktoré vyrába energiu fúziou, je nielen spôsobom, ako vyriešiť čínske strategické energetické potreby, ale taktiež má zásadný význam pre budúci vývoj čínskej energetiky a ekonomiky," uviedli vládne noviny People´s Daily.
Tokamak je spojený s vlastným výskumným zariadením. Vznikol v meste Čcheng-tu, metropole provincie S´-čchuan. Celá inštalácia trvala niekoľko rokov a podľa tamojších médií prebehla bez problémov.
The HL-2M #Tokamak, China's new-generation "artificial sun," went into operation on Friday and has achieved its first plasma discharge. The apparatus in #Chengdu, #Sichuan Province, will help explore methods to provide clean energy through controlled nuclear fusion. pic.twitter.com/twk3ujBTLX
— Chinese Embassy in US (@ChineseEmbinUS) December 4, 2020
Ide vlastne o vylepšenie a zásadnú úpravu staršieho tokamaku HL-2A na modernejšie zariadenie. To by malo byť schopné lepšie, kontrolovanejšie a účinnejšie vytvárať extrémne horúcu plazmu o teplote 150 miliónov °C, dokonca až 200 miliónov °C.
V jadre ozajstného Slnka je pritom teplota „len“ asi 15 miliónov °C. Na spustení tejto verzie tokamaku pracovali vedci 14 rokov. Prvú menšiu verziu Čína spustila už v roku 2006.