Fórum

Čína rozsvietila umelé Slnko. Tokamak je cestou k čistej fúznej energii

Čína rozsvietila umelé Slnko. Tokamak je cestou k čistej fúznej energii
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  436 zobrazení
3
 0
Výroba energie alternatívnym spôsobom

Čína na začiatku decembra úspešne spustila tokamak - fúzny reaktor menom HL-2M. Toto zariadenie by malo dosiahnuť teploty až 200 miliónov °C a v zemských podmienkach vytvoriť obdobu "nového Slnka".

To všetko len s jediným cieľom. Výroba lacnej a ekologickej energie. Spustenie najväčšieho a najpokročilejšieho čínskeho fúzneho reaktoru je podľa tamojších médií obrovskou šancou k otvoreniu cesty k čistému a udržateľnému zdroju energie.

 

"Vývoj zariadenia, ktoré vyrába energiu fúziou, je nielen spôsobom, ako vyriešiť čínske strategické energetické potreby, ale taktiež má zásadný význam pre budúci vývoj čínskej energetiky a ekonomiky," uviedli vládne noviny People´s Daily.

Tokamak je spojený s vlastným výskumným zariadením. Vznikol v meste Čcheng-tu, metropole provincie S´-čchuan. Celá inštalácia trvala niekoľko rokov a podľa tamojších médií prebehla bez problémov.

 

 

Ide vlastne o vylepšenie a zásadnú úpravu staršieho tokamaku HL-2A na modernejšie zariadenie. To by malo byť schopné lepšie, kontrolovanejšie a účinnejšie vytvárať extrémne horúcu plazmu o teplote 150 miliónov °C, dokonca až 200 miliónov °C.

V jadre ozajstného Slnka je pritom teplota „len“ asi 15 miliónov °C. Na spustení tejto verzie tokamaku pracovali vedci 14 rokov. Prvú menšiu verziu Čína spustila už v roku 2006.

 

Become a Patron!Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár. Pridáte prvý? Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.
Webwiki ButtonSeo servis Diallix.net VN-Experimenty Hatiar.eu