Co je to Kelvinova metoda měření aneb jak dosáhnout vyšší přesnosti měření?

Každý vodič, každý konektor, každý šroubový spoj, prostě všechno má nějakej odpor. Pro nízký proudy, respektive pro případy, kdy odpor vodičů a spojení je zanedbatelný vůči odporu zátěže, se nemusíme o tyhle parazitní odpory starat. Dnešní video bude proto pro začátečníky v elektrotechnice, a vysvětlíme si, proč je někdy nutnost použití čtyřvodičové, neboli kelvinovy metody pro měření nebo jiný feedback.
Pokud máte multimetr, který zvládá měření na Kelvinově principu, můžete jej dovybavit sadou praktických sond:
UNI-T UTL61 Sada sond - klikni (Aliexpress)
Tak co? Už víte kde je čtyřovodičová metoda dobrá? Že pokud tahám větší proudy a chci provádět nějaký rozumný měření, tak abych nemusel pracně zjišťovat odpory vodičů, přechodové odpory konektorů, a pak složitě počítat výsledky s korekcí, nebo abych nemusel měřit na padesáti místech v obvodu a pak to horlivě klapat do kalkulačky, tak nám čtyřvodičova metoda mnohdy usnadní práci, a zvýší přesnost našeho měření. Už jste někdy narazili na případ při domácím bastlení, kde jste zpětně zjistili, že by vám čtyřvodičkovka pomohla? Nebo ji používáte pravidelně? Doufám, že tohle video mířený víc začátečníkům pomohlo maximu lidí, kteří se věnují tomuto zajímavému koníčku, a třeba zrovna právě tobě, posluchači.
Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 250.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.
Kontaktujte nás!