Fórum ElektroLab.eu

Digitálny osciloskop DS1102E 2 x 100 MHz od Rigolu

Digitálny osciloskop DS1102E 2 x 100 MHz od Rigolu
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  337 zobrazení
5
 0
Recenzie meracej techniky

Osciloskop DS1102E od spoločnosti Rigol je so šírkou pásma 100 MHz, vzorkovacou frekvenciou 1 GSa/s, dvoma kanálmi a cenou do 400€ typickým predstaviteľom modernej generácie digitálnych osciloskopov strednej triedy. V tomto článku je prehľad toho, čo môžete od tohto osciloskopu očakávať.

Digitálny osciloskop Rigol DS1102E si môžte kúpiť na tomto odkaze - klikni (Banggood)

Digitálny osciloskop Rigol DS1102E si môžte kúpiť na tomto odkaze - klikni (Aliexpress)

Vzhľad osciloskopu

S rozmermi 303 mm x 154 mm x 133 mm a hmotnosťou 2,4 kg je DS1102E šikovným zariadením, ktoré si môžete jednoducho vziať so sebou kamkoľvek idete. Nie veľmi užitočná je skutočnosť, že sieťový konektor 230 V je umiestnený na ľavej strane a hlavný vypínač na vrchnej časti krytu. Na zadnej strane nájdete tri konektory, pomocou ktorých môže zariadenie komunikovať s vonkajším svetom: USB konektor, sériová zbernica a cez izolovaný BNC konektor optického spojovacieho modulu. Vo vnútri zariadenia sa nachádza bohužiaľ dosť hlučný ventilátor, ktorý chladí procesor a ďalšiu elektroniku. Farebná obrazovka pracuje s technológiou TFT-LCD a má veľkosť uhlopriečky 145 mm.

Rigol DS1102E.

Ovládacie prvky osciloskopu

Na prednom paneli spoznáte ovládacie prvky, ktoré nájdete v každom digitálnom osciloskope. Na obrázku nižšie je popis všetkých tlačidiel a ich funkcie. Zaujímavosťou na tomto osciloskope je to, že nastavenia pre dva vstupné kanály sú kombinované. K dispozícii máte iba jeden číselník na nastavenie citlivosti a jeden potenciometer na vertikálne posúvanie obrazu. Musíte krátko stlačiť jedno z tlačidiel "CH1" alebo "CH2", aby bolo zariadeniu jasné, ktorý kanál chcete nastaviť.
Všetky tlačidlá majú tiež duálnu funkciu. Môžete ich samozrejme otočiť, aby ste zmenili hodnotu parametra. Môžete ich však aj stlačiť. U väčšiny tlačidiel sa obnoví základné nastavenie. Napríklad, ak stlačíte tlačidlo "POSITION" vo zvislom nastavení, nulová úroveň príslušného kanála sa nastaví znova v strede obrazovky.
Tlačidlo "SCALE" pre nastavenie citlivosti má špeciálnu dvojitú funkciu. Normálne nastavujete citlivosť podľa známej sekvencie 1 - 2 - 5. Ak však krátko stlačíte toto tlačidlo, môžete nastaviť citlivosť oboch kanálov na 20 mV a, pokiaľ ním otočíte, tak na 50 mV. Stlačením tlačidla "SCALE" na časovej základni sa okamžite aktivuje oneskorená časová základňa.

Popis predného panelu osciloskopu Rigol 1102E.