DPA 110

by Maduda
DPA 110
Radoslav Maduda Pridal  Radoslav Maduda
  1629 zobrazení
6
 0
Audio zapojenia

Dovoľte mi, aby som Vám touto cestou predstavil môj projekt DPA110. Úvod bude asi trošku dlhší, ale snáď tých 5min obetujete. Takže: svojmu najlepšiemu kamaraátovi som sľúbil, že mu postavím nejaký zosilňovač. Postavil som hádam všetky TDAčka, aké existujú. Pár celotranzistorových od UNI15, 30, 50 počnúc JPA100 a končiac Leachom (tých bolo asi 16 kusov). Po tomto celom som sa rozhodol, že si postavím konečne DPA na svojej doske (mám originál DPS k DPA222 a DPA386), ale keďže túžba zbastliť niečo vlastné bola veľká (som typ človeka, ktorý keď bude mať 10 zosilňovačov na polici a budú zapadať prachom, aj tak si postavím ďalší) rozhodol som sa najskôr pre najjednoduchšiu variantu – DPA110. Rozdiel je ale v tom, že moja DPS je orientovaná ako 380ka. Teda chladenie pomocou AL hranolčekov, ktoré nerozvádzajú napätie. Druhá zmena bola v použití dvoch párov koncových tranzistorov a nie jeden pár v TO3. Ako koncové som použil BD911/912. Celá DPS je navrhnutá tak, aby bola ľahko vyrobiteľná v domácich podmienkach za pomoci fotocesty. Pady majú 2,5mm, izolačná medzera medzi každým spojom je min 1,27mm..... teda uspôsobenie DPS pre jednoduchú výrobu a ľahká práca s DPS aj začiatočníkom. Môj pôvodný zámer bol postaviť zosilňovač a dať podklady plne zdarma. Keďže schémy sú zdarma v starších číslach Amara, nechcel som na tom nijako zarábať. Bol som iba rád, že sa mi to všetko podarilo a funguje ako má. Určite si všimnete pár vecí a budete mať k nim výhrady, tak Vás predbehnem a zodpoviem hneď:

Jednostranná DPS je ľahko vyrobiteľná doma a výroba takejto DPS sa pohybuje v cene max 2€, čo sa s profidoskou s prekovmi nedá porovnať. Na druhej strane treba použiť prepojky a nie je ich tak málo.
Ďalšou vecou je, že som použil EI transfomátor a nie toroid. Keďže mám doma tekéto EI transformátory, previnutie ma stálo max 10€ (bývalí učiteľ na strednej). Transformátor je 400VA. Možno sa zdá predimenzované, ale vďaka tomu je dostatočne tvrdé. Navyše prierez drôtu je o 20% hrubší, ako kážu tabuľky. To bola moja požiadavka pri navíjaní. Vďaka tomu som dosiahol výkon takmer 80W (78W/4R) a na transformátore je sekundárne napätie 2x25V. Ďalšou výhodou EI transformátora bolo pre mňa, 4 samostatné vinutia.No a 400VA transformátor nakoniec nie je ani tak veľa, ak si uvedomíme, že výkon na jeden kanál je 80W rsm. To je skoro 100W na kanál. Dva kanály dokopy dávajú teda dodajú výkon takmer 200W (presnejšie 160W) a tak 400VA je takmer rovnako dimenzované ako má DPA222, ktorá má 2x200VA toroidný transformátor na výkon 120W. Filtračné kondenzátory sú 10mF namiesto pôvodných 4m7 čo urcite iba pomôže.

Ďalšia poznámka, ktorá by sa určite vyskytla, je uloženie chladiču. Teda rebrovanie malo byť zvislé a nie pozdĺžne. Takéto chladiče som mal doma!!! Takže preto. Nemusel som kupovať nijaké nové, nič som nemusel dávať vyrobiť a nič ma to nestálo. Navyše rozmer chladiču je taký veľký a robustný, že by uchladil pravdepodobne aj 200W zosik (budený hudobným signálom a nie sínusom na max výkon), takže na aplikáciu 50W zosiku tak isto predimenzované, tým pádom považujem otázku rebrovania za zodpovedanú.

Predný panel je 10mm hrubý AL s prírodným bielim eloxovaním. Zabezpečila ho firma Gama Alumínium. Popis na prednom panely mi zabezpečil užívateľ kuko61 na fóre hifi slovanet. Za technickú prípravu dát na popis predného panelu a dizajnový návrh ďakujem užívateľovi - michal mishek tiež na hifi-slovanete. Zadný panel – je to 3mm hrubý AL plech. Dostal som ho zadarmo od kamaráta nalimko33 (ešte raz vďaka Milan). Keďže tento plech mal na sebe už povrchovú úpravu, využil som možnosť popisiek vypálených laserom. Veľmi ochotne spolupracoval p. Remenár, ktorý to má na živnosť a kto by potreboval: laserovanie.eu .

Konektory – Cinche sú Neutriky. Repro svorky som kúpil od kamaráta (neviem či to už bolo od Milana alebo Lukáša, ža čo ďakujem) odpadla starosť kupovania, inak by som ich kúpil z HighEnd Shopu. RS232 je na pripojenie Remote signálu. Ak by niekto namietal na typ konektoru..... každý má právo na vlastný názor. Celý zosilňovač som robil ako darček pre môjho najlepšieho kamaráta. Je to pacient do PC a pravdepodobne si nikdy ani neuvedomí, aký má doma kvalitný zosik, ale proste taký konektor chcel. Remote signál sa spúšťa napätím od 5V (napr z USB portu, tak to bolo plánované) až po 24V AC alebo DC. Ledka v optočlene je budená zo zdroja prúdu, obdobne, ako to má p. Dudek v jeho Soft Starte. Zapojenie je však iné, aby som nekopíroval. Takže preto taký konektor.

DC ochrany a Timer – časovač, teda oneskorené zopínanie je zabezpečené tak, ako to má p. Dudek. Teda frekvencia zo siete a do 4020ky. Oneskorenie je nastavené na 5s. DC ochrana je tak isto od p. Dudka (Selfa) ale je upravená na nesymetrické napájanie. Vďaka tomuto som použil jedno malé 2VA EI trafko na napájanie oboch kanálov. Takže som ušetril 1 trafko a nie 2 a ochrany sú stále oddelené. Navyše sa zvýšila citlivosť. Ochrana reaguje (vypína) od + - 1,2V.

SoftStart je napájaný priamo zo siete. Zapojenie bolo v jednom Amrare. Tlačidlové ON/OFF zabezpečuje procesor. Ošetrili sa tak akékoľvek zákmity. Súčasne je na procesore aj Remote signál. Za naprogramovanie ďakujem chalanovi s nickom Jaromír (alias Jaromí Sukuba) na fóre svet elektro a ten istý procesor je použitý aj v mojom module ON/OFF, ktorý je publikovaný na stránke Elektro Lab.eu - klikni. Antivandal má priemer závitu 19mm s modrým podsvietením. Soft Start sa DC ochrany sú oddelené a sú uložené na dvoch poschodiach pekne nad sebou.

Keďže pôvodná konštrukcia DPA110 sa niesla v duchu „zúžitkovať šuplíkové zásoby“, obdobne som k tomu pristupoval aj ja. Preto to EI trafko, preto DPS vyrobená fotocestou, preto použité chladiče... Keďže na konci článkoch p. Dudka v Amarách (mám to naštudované od A po Z) je napísané, že bude rád, ak mu ľudia napíšu ako dopadli so svojími pokusmi a ako sa páčil zosilňovač zvukovo, urobil som tak aj ja. Napísal som celý príbeh a povedal, že návrh DPS by som chcel dať plne free. Na to mi p. Dudek povedal, že to vyzerá celkom dobre, meranie ktoré som poslal a ktoré sem dávam tiež dokazujú, že som dosiahol kvalitné parametre (o čom svedčí výkon 78W/4R, SR19V/us, plný výkon na 50kHz, test na 150kHz a v neposlednom rade obdĺžnik do kapacitnej záťaže). P. Dudek mi povedal, aby som dal urobiť malú sériu DPS, vyrobených profesionálne v forme a predal. Takúto možnosť považujem za česť a prijal som to. Takže ak bude mať niekto záujem, budem dávať vyrábať profi dosky (jednostranka, napájivá maska, hall, popis). Plne si uvedomujem, že nie som taký návrhár ako p. Dudek (a kopa iných) ale keďže merania neklamú a s dovolením autora schémy ponúkam možnosť kúpiť si takúto DPS. Vyrobená bude iba jedna várka v malej sérii a potom už nie (rešpektujem požiadavku p. Dudka).

Celý zosilňovač som osadil tranzistormi z Aldaxu. Keďže napájanie ja + - 32V (max 35V) ako predbudiče a budiče som použil BD139/140. Kto chce, môže použiť KF4xx (ft 60MHz), MJE340/350 (30MHz) ale vzhľadom na napájacie napätie sú BDčka plne dostačujúce a navyše ich ft (Phillips udáva až 190MHz) je ďaleko väčší ako KF4xx – tie sa používali hlavne pre ich väčšie Uce, ktoré je potrebné na väčšie výkony, no v tomto zapojení nie je potrebé veľké Uce, takže to je výhoda a navyše sú ďaleko rýchlejšie.

Tak a teraz spomínané foto. Snáď sa budú páčiť aj Vám, tak ako mne.

Technické parametre zosilňovača

Zosilnenie: 14,56x
Vstupná citlivosť: 1,25V Trošku som pozmenil hodnotu spätnej väzby. Pôjde pred to ešte Dispre 2V3, takže preto mierne menšie zosilnenie a z toho plinúca vyššia vstupná citlivosť.
Výkon: 78W/4R (s týmto trafkom) 60W/6R8
SR 19V/us
DC ofset 1mV (na fotke je vidieť ako pri oživovaní išlo nastaviť pod 1mV. Multimeter mi ukazoval 00.0 až 00.1mV takže super)

Realizácia

Priložil som aj foto o postuponej stavbe zosilňovača. Celá konštrukcia ohľadom transformátora, DC ochrán a Softu sa dá jednoducho vybrať, tak ako je vidieť na fotkách. Snažil som sa o zachovanie jednoduchého servisovania. No a teraz foto z meraní. Išil som až do krajností. 2,5A poistky sa odpálili a musel som dať 3,15A.

Plošný spoj DC ochrany zosilňovača - strana spojov.

Plošný spoj DC ochrany zosilňovača - strana komponentov.

Zakladné  - prvotné merania zosilňovača.

Plošný spoj jedného kanála koncového zosilňovača DPA110

Dvojica osadených kanálov zosilňovača DPA110

Konštrukčný modul zdroja pripravený na zástavbu. Vedľa transformátora sa nachádza modul DC ochrany zosilňovača.

Pohľad na osadené koncové stupne zosilňovača DPA110

Celkový pohľad do vnútra na osadený zosilňovač DPA110

Pohľad na fukčné usporiadanie zosilňovača zo strany sieťového transformátora.

Pohľad na časť zadného panelu zosilňovača DPA110

Merania na zosilňovači

Modrý signál je výstupný. Sonda bola x/10. Skúšal som plný výkon na 50kHz, alebo 150kHz ale s malým napätím na výstupe (skrz priečneho prúdu)

150kHz-15mVrms.

50kHz-4R-57W

20kHz-4R-72W

1kHz-4R-78W

4R hlboká limitácia

4R limitácia

4R limitácia

60W-5R6-x10-20kHz

20kHz limitácia

60W-5R6-x10-1kHz

150kHz test

19V za 1µs

20kHz obdĺźnik na 6R8

Ešte prikladám meranie na cca 30W pri 4R záťaži paralelne s 1uF MKT kondenzátorom. Fakt som dal tomu zosilňovaču do tela. Ako takéto niečo zvládajú ostatné projekty s integrovanými obvodmi (osobne som takto odpálil aj LM3886T a aj TDA7293V pri testoch vydržali to max 2 sekundy, potom sa rozpískali a strelil) alebo niečo ako UNIxx.

1,7kHz obdĺžnik+1uF 4R

1,7kHz obdĺžnik+1uF 4R

Finálna realizácia

 Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo


Webwiki Button