Duálna spájkovacia stanica

Duálna spájkovacia stanica
AEdison Pridal  AEdison
  314 zobrazení
0
 1
Vybavenie dielne

Konečne po štyroch mesiacoch skúšania, navrhovania a nervov, som dokončil projekt s ktorého mám skutočnú radosť. (Ono len dva mesiace som vyčakával na balíčky od ryžojedov). Čim ďalej tím viac začínam prichádzať na chuť tomu rozsypanému smetiu na doske z názvom SMD. Začal som si preto postupne nakupovať výbavu na prácu z SMD ale facku mi dala cena za teplovzdušnú spájku. Duálne stanice na Slovensku začínajú na cene 120€, čo už je solídny peniaz. Ebay to má o niečo lepšie, ale ani tých 80€ nieje ono. Preto som sa rozhodol po dlhom čase započať nový projekt a tu je výsledok mojej práce:

 

 

Predstavujem vám duálnu spájkovaciu stanicu, ktorá pozostáva zo štandardnej teplovzdušnej hlavice spájkovačky 898D a upraveného spájkovacieho pera. Celkom problematické bolo zohnať samca pre konektor mic 9 ale ebay to istí. Počnúc dnešným dňom to dotyčný už nepredáva. Zapojil som tiež magnetický kontakt v teplovzdušnej, no zatiaľ však nemám vymyslený stojan.
Srdcom celej stanice je ATmega328P alebo inak povedané Arduino Nano.
Display som využil z nejakého čínskeho diagnostického kitu pre PC a NTB, ktorý jaksi nefungoval od prvého momentu rozbalenia. Dohľadal som že sa jedná o nejakú čínsku napodobeninu PCD8544 (nokia 3310) z označením LCD-10168. Display je takmer totožný až na jeden pin naviac a iné usporiadanie. Keďže súčiastku pre eagle by som hľadaj márne, navrhol som si ju poctivo sám a čuduj sa svete, aj celkom presne.
Teplotu odčítavam cez MAX6675 modul a thermopil čidlo k multimetru. Po dosiahnutí nastavenej teploty, stanica zapíska.
Klávesnica je analógová z dôvodu nedostatku pinov, ale funguje spoľahlivo.
Napájanie mám riešené cez jeden 5V 1A a 12V 1A spínaný zdroj. Mal som problém uchladiť stabilizátor pri podsvietení (tie prdy pod displayom si cucajú 300mA) a ventilátoru v teplovzdušnej. Pri analógovej klávesnici je stabilné napätie podstatný fakt. Takto som elegantne vyriešil všetky problémy za 4€.
Spájkovacie pero je obohatené o tepelné čidlo a tým pádom aj robené na mieru mojej stanici. Chcel som použiť nejaké štandardné pero na 230V z čidlom ale nenašiel som žiadnu spájkovaciu stanicu ku ktorej sa takéto pero predáva.
Skrinka je navrhovaná v programe SketchUp a vyrobená z obojstranného plošného spoja. Nenašiel som žiadnu vyhovujúcu kovovú skrinku, tak som si pridal 3 dni roboty.
Popisky ako je u mňa zvykom, niesu... Aspoň zatiaľ nie ale uvažujem ako by som to zrealizoval.

 

Schéma zapojenia :

 

Realizácia

 

 

 

 

Zhrnutie:
Celková cena: 45 - 50€ bez nákladov na výrobu dps, skrinky a displaya.
Pokusy a omyly: +35€
Skúsenosti: na nezaplatenie
Čas: nadobro stratený
Výsledok: pre mňa niet krajší

Za každý komentár či už kladný alebo záporný budem rád. :wink:
Určite som na niečo zabudol ako sa poznám, niekde nejaká ta chybička atď...

Dokumentácia k projektu na stiahnutie (1.8MB) - Klikni


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie
 

     

Komentáre k článku

Ľubomír Gonda pred rokom

Skvelá práca;) veru skúsenosti ti nikto neukradne;) nech to dobre "pájkuje" , veľa zdaru prajem!

Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

Webwiki ButtonSeo servis