Elektrónkový zosilňovač MC275 v.2

Elektrónkový zosilňovač MC275 v.2
Wili Pridal  Wili
  536 zobrazení
0
 0
Audio zapojenia

Po skúsenostiach s prvou verziou som sa rozhodol postaviť si vernejšiu, lepšiu a kvalitnejšiu kópiu McIntoshu MC275, ktorý by mal ešte lepšie parametre a kvalitnejšie výstupné transformátory a aby bol na nerozoznanie od originálu. Všetko plánovanie, vývoj, návrhy a stavba boli prepracované do najmenších detailov a zabrali mi presne pol roka.

Chassis som si celé odpozoroval podľa originálu, nakreslil a dal vyrezať laserom z leštenej nerezovej oceli. Ostatné časti ako je spodný kryt a výztuha sú obyčajný oceľový plech, ktorý som dal potom pozinkovať a nalakovať práškovou farbou. Bol som udivený ako dokonale presné diely dokáže CNC vyrobiť, a ako krásne do seba jednotlivé diely pasujú. Až počas stavby som zistil že McIntosh vymyslel chassis geniálne a to tak že aj napriek extrémne ťažkým transformátorom sa vôbec neprehýba a čím ťažší je zosilňovač, tým silnejšie sa "uzatvára" a viac drží pokope.

Asi najzložitejším na celom zosilňovači bolo vymyslenie nových a ešte lepších výstupných transformátorov. Najväčším mechanickým problémom v návrhoch je, aby sa na kostričku transformátorov vošiel všetok drôt a dodržali sa izolačné pomery. Po 2 mesiacoch počítania, návrhoch a dopasovávania sa mi to ale nakoniec podarilo. Trafá som musel navrhnúť úplne od znova a s predošlým MC275 čo som staval nemajú veľa spoločné. Majú 4 sekcie bifilárnych dvoch symetrických primárov zapojených tak, aby ich dĺžka drôtov bola absolútne rovnaká, 5 sekcií paralelne zapojených sekundárov s odbočkami pre 4R,8R a 16R výstupy, a ešte ďalšia 1 sekcia tvorí spätnoväzobné bifilárne symetricky zapojené vinutie. Všetky vrstvy sú rovnomerne prekladané a striedané medzi sebou. Sekundárne sekcie sú ešte k tomu vinuté striedavo raz z jednej a potom zrkladovo z opačnej strany, pre rovnomernejšie pokrytie okienka pre všetky impedancie. Celkovo je teda v kostričke trafa 10 sekcíí, ktoré tvorí 24 vinutí a 5 rôznych hrúbiek drôtu. Jadro transformátorov je 4x5,35cm z EI 0,35mm magneticky orientovaných plechov. Transformátory sú potom zaliaté polyuretanom v kovových krabičkách pre lepšie tlmenie vibrácií a zároveň ich drží na mieste.

Druhou najzložitejšou vecou z hľadiska návrhu bol vývoj obojstrannej DPS, ktorej rozmery sú 345x170mm. Týmto sa chcem veľmi pekne poďakovať Tomelovi za pomoc s návrhom a vývojom DPS a za jeho trpezlivosť s nekonečnými úpravami počas kreslenia. Výsledok je ale perfektná a hlavne funkčná DPS bez akýchkoľvek problémov so zemnením alebo brumom. Pre veľké pätice som pre lepšie uchytenie do DPS narazil mosadzné níty. Tiež na obojstranných spojoch pod veľkými súčiastkami sú prekovy tvorené mosadznými nítmi, kde sa ale dalo tak som len súčiastky zpájkoval z oboch strán.

Celkom zaujímavý je zdroj celého zosilňovača, ktorý tvorí 400W EI transformátor s jadrom 4x7,3cm, ktorý je kompletne zaliatý polyuretanom a je aj v maximálnej záťaži tak tichý, že zvažujem dorobenie nejakej signálnej LED aby som vedel či je zosilňovač spustený. Pomalý nábeh zdroja je vyriešený cez veľmi jednoduchý softstart. Hlavný anódový zdroj má naprázdno 500V je tvorený CLC kde sú kondenzátory vždy dva páry zapojené do série kvôli vysokému napätiu a celkom veľká tlmivka 0,5H/0,8A. Záporná zem pre sledovače je -400V a predpätie pre koncové elektrónky a sledovač je -62V čo odpovedá kľudovému prúdu zhruba 50mA/elektrónku. Žhavenie pre prvé 4 vstupné elektrónky je jednosmerné, zapojené do série na 25V. Zvyšné elektrónky sú žhavené napätím 2x6,3V s uzemneným stredom.

Za cenné rady pri oživovaní o dolaďovaní detailov ďakujem členovi zo susedného fóra. Je pekne vidieť že viac hláv má viac rozumu a niekedy odlišný pohľad na problém veľmi pomôže a to hlavne čo sa týka dolaďovania frekvenčných kompenzácií, že menej je niekedy viac.

Celá stavba síce trvala veľmi dlho, ale veľmi ma bavila a s výsledkom som maximálne spokojný. Inak zosilňovač je kvôli veľkým transformátorom veľmi ťažký a váži necelých 30kg!

Realizácia

Spodný kryt zosilňovača

Vnútro hotového zosilňovača

Vnútro hotového zosilňovača

Montáž dosky plošných spojov na chassis zosilňovača

Osadená doska plošných spojov bottom

Osadená DPS Top, Noval pätice sú dvihnuté aby octal boli v chassis "ponorené"

Transformátory zaliate v krabičkách

V tme...

Záver a poznámky ku konštrukcii

Plánoval som aj podsvietenie aj som už mal vymyslené ako ho spraviť vrátane rozsvecovania so štartovacou sekvenciou, pred časom som to tu riešil v "blikátkovom" vlákne, ale nakoniec som sa rozhodl spraviť to bez, bolo by tam až priveľa káblovania a asi by to ani nevyzeralo veľmi dobre. Popisovať zvuk ja nemám veľmi rád lebo je to hrozne subjektívne, ale v podstate to hrá veľmi podobne ako nejaký lepší tranzistorák s jemne elektrónkovým nádychom. Zneje to tak kvôli veľmi nízkemu skresleniu, ktoré sa veľmi extra nezvyšuje zvyšovaním hlasitosti a preto sa môže zdať že zneje trochu sterilne, najviac sa mi to zvukovo podobá k rýchlemu leachampu čo mám doma s Toshibami na konci, akurát že tento má akoby trochu viac harmonických a zneje to tak nejako lepšie, ani nie šťavnato a "elektrónkovo nakreslene" ale až priveľmi presne.

Od bežných lampových zosilňovačov to má dosť ďaleko hlavne kvôli veľmi špecifickému zapojeniu koncového stupňa čo je súmerný paralelný dvojčinný stupeň. (viac v knihe Lukeš - Verný zvuk na strane 185 a ďalej). Nedochádza nikdy počas budenia k strate magnetickéhu toku v transformátore bez ohľadu na to či je sínusovka kladná alebo záporná keď prechádza nulou, pretože obidve polovice symetrie sú vždy obsadené druhou elektrónkou (či už v anóde alebo v katóde) a naopak, čo symetrizuje celé zapojenie natoľko že aj limitácia je veľmi charakteristická a vyzerá inak ako u všetkého ostatného. Pre viac info viď. kniha Lukeša alebo moja prvá stavba tohoto zosilňovača, tam je popis zapojenia - klikni.

Jedno upozornenie, ak by som to chcel pre komerčné využitie, predával to alebo inak z toho profitoval a podobne potom by šlo by o plagiátorstvo. Ja to mám ale postavené pre seba domov pre svoju vlastnú radosť. Chcel som mať svoju vlastnú kópiu akoby to bolo originál (pretože na originál nemám a ani by som za neho 5k $ či koľko to stojí nedal), tak som si ho postavil so všetkým čo k tomu patrí vrátane loga (mal som dať McInťoš ). Bola to výzva, a mám z toho aj 2x takú radosť akoby som si ho kúpil hotový originál.

Tu sa nejedná o komerčný produkt a ani komerčné využitie takže si tam môžem nalepiť aj Ferrari a bude to pre mňa Ferrari (keď neberiem do úvahy značku a schému) je to ale všetko aj tak od DPS, trafá, až po chassis atď. môj výtvor. Ani neviem či sa rozmery fakt na 100% zhodujú, je to vyrobené len na základe fotiek z internetu a aby mi to do seba pasovalo, originál som naživo dokonca ani raz nevidel.

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 200.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo
PCBWay Promo
PCBWay Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Webwiki Button