Firmvér s otvoreným zdrojovým kódom pre spájkovačky IronOS

Firmvér s otvoreným zdrojovým kódom pre spájkovačky IronOS
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  204 zobrazení
1
 0
Vybavenie dielne
   

Na stránkach Hackaday sa ocitol nenápadný no užitočný článok s odkazom na GitHub ohľadom alternatívneho firmware pre rôzne spájkovacie stanice / spájkovačky pod označením "IronOS"

Pre väčšinu z nás prvá spájkovačka, ktorú sme vzali do ruky, aby sme začali pracovať s elektronikou, nemala v podstate žiadne funkcie. Často krát ide len o niečo viac ako odporové topné teleso zapojené priamo do zásuvky s možno vymeniteľným hrotom. Robiť však čokoľvek špecializovanejšie si často vyžaduje spájkovačku s trochu väčšími finesami. V súčasnosti je k dispozícii množstvo "inteligentných" spájkovačiek pre špecializované potreby spájkovania a niektoré sú podporované aj open-source systémom IronOS.

Tento projekt, predtým známy ako TS100, je univerzálny firmvér na ovládanie spájkovačky, ktorý sa začal ako alternatívny firmvér len pre spájkovačku TS100. Odvtedy sa rozšíril na kompatibilitu s niekoľkými ďalšími spájkovačkami a obsahuje bohatý súbor funkcií vrátane regulácie teploty, aktivácie pohybu a možnosti dočasného zvýšenia teploty pri používaní spájkovačky. Firmvér dokáže pracovať aj so spájkovačkami, ktoré používajú batérie, ako aj so spájkobačkami, ktoré používajú napájanie cez USB.

Pre každého, kto má modernú inteligentnú spájkovačku, ako je napríklad Pinecil alebo rôzne spájkovaťky od Miniware, je tento firmvér skvelým spôsobom, ako získať často krát potrebnú jemnú kontrolu nad správaním sa vlastnej spájkovačky, potenciálne nad rámec možností firmvéru, ktorý je dodávaný v OEM. Ak ešte stále nepoužívate nič iné ako 30W spájkovačku, ktorá má len zástrčku do zásuvky, pozrite si recenziu, ktorú sme urobili pre spájkovačku TS100, a TS80 aby ste zistili, o čo prichádzate.

Podporované typy

Zariadenie DC QC PD EPR BLE Tip Sense Odporúčaný nákup Poznámka
Miniware MHP30 ✔️ ✔️ ✔️  
Pinecil V1 ✔️ ✔️ ✔️ ❌ *  
Pinecil V2 ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️  
Miniware TS101 ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ Plné rozlíšenie OLED zatiaľ nie je podporované.
Sequre S60 ✔️ ✔️ Plné rozlíšenie OLED zatiaľ nie je podporované
Miniware TS80P ✔️ ✔️ N/A ✔️  
Miniware TS100 ✔️ ❌**  
Miniware TS80 ✔️ N/A ❌***  

 

*PinecilV1 sa už dávno prestal vyrábať, všetky modely, ktoré sú v predaji v rúznych online e-shopoch sú väčšinou klony (alebo staré zásoby). Predajcovia sa ich snažia predať za vyššiu cenu, než za akú teraz Pine64 predáva model V2. Preto sa model V1 už neodporúča.

**Vezmite prosím na vedomie, že spoločnosť Miniware začala dodávať TS100 s použitím klonovaných čipov STM32. Tie síce fungujú so systémom IronOS, ale ich zavádzač DFU funguje príšerne a je ťažké dosiahnuť, aby úspešne flashoval väčšie obrazy firmvéru, ako je IronOS, bez toho, aby medošlo k nejakým problémom. To je hlavný dôvod, prečo sa TS100 už neodporúča.

***TS80 je nahradený TS80P. Výroba sa už dávno zastavila a ide len o existujúce zásoby. Je označený, že sa neodporúča preto je oveľa lepšie namiesto neho oveľa lepší TS80P. To je hlavný dôvod, prečo sa TS80 už neodporúča.

Poznámka : Tento firmvér NEPODPORUJE port USB počas prevádzky na zmenu nastavení. Toto sa vykonáva len prostredníctvom ponuky na obrazovke. Logá sa upravujú v počítači a flashujú sa ako firmvér.

 

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 360.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button