Fotovoltika a návratnosť investície - oplatí sa, alebo nie?

Fotovoltika a návratnosť investície - oplatí sa, alebo nie?
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  155 zobrazení
2
 0
Výroba energie alternatívnym spôsobom
   

Fotovoltika, konkrétne výroba elektrickej energie pomocou solárnych panelov, je stále populárnejšou voľbou pre tých, ktorí chcú znížiť svoje účty za elektrickú energiu a prispieť aj k ochrane životného prostredia. Ale ako zistíte, či investícia do fotovoltiky oplatí? Jedným z kľúčových faktorov je výpočet doby návratnosti investície. Tento článok vám poskytne detailný prehľad o tom, ako funguje výpočet návratnosti investície do fotovoltiky a informácie o tom, či sa investícia z dlhodobého hľadiska oplatí, alebo nie.

Princíp výpočtu návratnosti investície do fotovoltiky

Výpočet návratnosti investície do fotovoltického systému je základným krokom pri rozhodovaní sa, či sa oplatí investovať do solárnych panelov. Tento výpočet umožňuje odhadnúť, koľko času potrebujete na to, aby sa vaša investícia vrátila vo forme návratnosti vašej investície. Tu je základný princíp výpočtu:

Krok 1: Zbieranie informácií

Prvým krokom je zber všetkých relevantných informácií:

  • Obstarávacia cena fotovoltického systému (FVE) v eurách: Toto sú náklady na zakúpenie a inštaláciu solárnych panelov. Tieto náklady zahŕňajú cenu panelov, inštaláciu, prípadné náklady na skladovanie a inštaláciu batérií (ak sú súčasťou vášho systému) a všetky potrebné povolenia a poplatky.

  • Náklady na elektrickú energiu (1 kWh): Cena, ktorú platíte za odoberanú kilowatthodinu elektrickej energie z elektrickej siete. Táto hodnota môže byť zadaná v desatinnom formáte, napríklad 0,185 € za kWh. Jej hodnota záleží od vášho poskytovateľa a príslušnej sadzby.

  • Ročná spotreba energie: Množstvo energie, ktorú vaša domácnosť a spotrebuje za rok v kWh. Tento údaj obvykle nájdete vo vašom ročnom zúčtovaní, ktorý dostanete od vášho distribútora elektrickej energie.

  • Štátna dotácia (ak existuje): Ak existuje možnosť, že získate štátnu dotáciu na solárne panely a celú potrebnú technológiu, zvoľte túto možnosť a v prípade potreby zadáte jej výšku.

Krok 2: Výpočet návratnosti

Teraz môžete vypočítať dobu návratnosti investície podľa nasledujúceho vzorca:

Doba návratnosti = (Obstarávacia cena FVE - Výška dotácie) / (Náklady na elektrickú energiu * Ročná spotreba energie)

Tento vzorec berie do úvahy náklady na solárny systém a jeho príslušenstvo, eventuálnu štátnu dotáciu (ak existuje), cenu elektrickej energie a ročnú spotrebu energie.

Krok 3: Interpretácia výsledku

Výsledok výpočtu je približná doba návratnosti investície v rokoch. Čím kratšia je doba návratnosti, tým rýchlejšie sa vaša investícia vráti v podobe úspor na elektrickej energii. Ak je doba návratnosti krátka (napr. 5 až 7 rokov), môže to byť výborná investícia.

Záver

V prvom rade je potrebné brať na vedomie, že výpočet je iba orientačný. Investícia do fotovoltického systému môže byť výhodná vo viacerých ohľadoch - znižuje náklady na elektrickú energiu, prispieva k ochrane životného prostredia a môže zvýšiť hodnotu vašej nehnuteľnosti. Avšak, úspešným rozhodnutím je vypočítať návratnosť investície. Rýchla doba návratnosti môže byť náznakom, že investícia do fotovoltiky sa oplatí. Nezabudnite tiež skontrolovať dostupné štátne programy a dotácie, ktoré môžu značne ovplyvniť výsledok výpočtu. V konečnom dôsledku je fotovoltika nielen udržateľnou voľbou, ale aj investíciou do budúcnosti. Návratnosť investície do fotovoltiky sa bude líšiť v závislosti od geografického umiestnenia, veľkosti systému, miestnych energetických cien a iných faktorov. Je dôležité vykonať podrobnú analýzu a zvážiť všetky relevantné faktory predtým, ako sa rozhodnete investovať. Je tiež vhodné konzultovať s odborníkmi na fotovoltiku alebo financie.

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu a chceli by ste sa o ňu podeliť s viac ako 360.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button