Grace Hopperová, priekopníčka počítačovej vedy

Grace Hopperová, priekopníčka počítačovej vedy
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  98 zobrazení
1
 0
História elektroniky

Meno počítačovej priekopníčky Grace Hopperovej možno nie je známe meno medzi nadšencami elektroniky, avšak jej prínos do oblasti výpočtovej techniky mal dlhodobý vplyv, ktorý je cítiť aj po takmer 80 rokoch.

Grace Brewster Murrayová Hopperová (rodená Murrayová * 9. december 1906, New York, New York, USA – † 1. január 1992, Arlington County, Virgínia) bola americká počítačová vedkyňa a kontraadmirálka amerického námorníctva.

Pred nástupom do námorníctva získala  doktorát z matematiky na Yale University a pôsobila ako profesorka matematiky na Vassar College. Hopperová sa počas druhej svetovej vojny pokúšala narukovať do námorníctva, ale bola odmietnutá, pretože mala 34 rokov. Namiesto toho vstúpila do námorných záloh. Hopperová začala svoju počítačovú kariéru v roku 1944, keď pracovala v tíme Harvard Mark I pod vedením Howarda H. Aikena. V roku 1949 nastúpila do spoločnosti Eckert-Mauchly Computer Corporation a bola súčasťou tímu, ktorý vyvinul počítač UNIVAC I. V spoločnosti Eckert-Mauchly riadila vývoj jedného z prvých kompilátorov COBOL. Verila, že je možné vytvoriť programovací jazyk založený na angličtine. Jej kompilátor prepočítaval anglické výrazy na strojový kód zrozumiteľný pre počítače. Do roku 1952 Hopperová dokončila svoj programový linker (pôvodne nazývaný kompilátor), ktorý bol napísaný pre systém A-0. Počas vojenskej služby bola spoluautorkou troch článkov založených na jej práci na Harvarde Mark 1.

Grace Hopperová, na obrázku vedľa magnetických páskových jednotiek UNIVAC, vytvorila základ, na ktorom bol postavený jazyk COBOL.

V roku 1954 si spoločnosť Eckert-Mauchly vybrala Hopperovú za vedúcu oddelenia automatického programovania a ona viedla vydanie niektorých z prvých kompilovaných jazykov, ako napríklad FLOW-MATIC. V roku 1959 sa zúčastnila na konzorciu CODASYL, ktoré sa s Hopperovou poradilo o vytvorení strojovo nezávislého programovacieho jazyka. To viedlo k jazyku COBOL, ktorý bol inšpirovaný jej myšlienkou, aby bol jazyk založený na anglických slovách. V roku 1966 odišla do dôchodku z námornej zálohy, ale v roku 1967 ju námorníctvo povolalo do aktívnej služby. V roku 1986 odišla z námorníctva do dôchodku a našla si prácu ako konzultantka pre spoločnosť Digital Equipment Corporation, kde sa delila o svoje skúsenosti s výpočtovou technikou.

Počítač UNIVAC I

Po nej bol pomenovaný torpédoborec USS Hopper triedy Arleigh Burke amerického námorníctva s riadenými strelami, ako aj superpočítač Cray XE6 "Hopper" v NERSC. Počas svojho života Hopperová získala 40 čestných titulov z univerzít po celom svete. Na jej počesť bola premenovaná vysoká škola na Yaleovej univerzite. V roku 1991 jej bola udelená Národná medaila za technológiu. Dňa 22. novembra 2016 jej prezident Barack Obama posmrtne udelil Prezidentskú medailu slobody.

Hoci sa vyčerpávajúci zoznam Hopperovej prínosov nedá zhrnúť do jedného článku, cieľom tohto článku je poskytnúť čitateľom predstavu o Hopperovej hlbokom vývoji počas 85 rokov jej života a o tom, ako formoval (a naďalej formuje) svet techniky, ako ho poznáme.

Odstránenie jazykovej bariéry medzi človekom a počítačom

Grace Murray Hopperová bola už od detstva fascinovaná fungovaním a interakciou strojov a ako dieťa údajne rozobrala sedem budíkov, aby zistila, ako fungujú. V roku 1923 Hopperová navštevovala Vassar College, kde získala bakalársky titul z matematiky a fyziky. Hopperová potom získala magisterský a doktorský titul z matematiky na Yaleovej univerzite, čím sa stala prvou ženou, ktorá získala titul na Yale University.

Na začiatku druhej svetovej vojny Hopperová vstúpila do americkej námornej zálohy a bola pridelená k projektu Bureau of Ordinance Computation na Harvarde, kde získala skúsenosti s programovaním niektorých z prvých počítačov. Počas tohto obdobia údajne našla v počítači Mark II moľu a vytvorila termíny "počítačová chyba" a "ladenie", hoci nie je isté, či bola skutočne prvou autorkou týchto termínov.

Prvý skutočný prípad "chyby" v počítači bol zaznamenaný do laboratórneho zápisníka a zvečnený v Smithsonovom múzeu.

Po nástupe do súkromného sektora v roku 1949 Hopperová vykonala svoju najvplyvnejšiu prácu. Počas svojho pôsobenia v spoločnosti Eckert-Mauchly Computer Corporation úspešne preklenula priepasť medzi angličtinou a strojovým jazykom príchodom prvého kompilátora. Jej kompilátor s názvom "A-0" umožnil automatické generovanie strojového kódu z jazyka založeného na angličtine, čím zjednodušil programovanie a položil základy pre COBOL, ktorý spôsobil revolúciu v počítačovom priemysle.

Viac ako vedec

Hoci Grace opustila svoje miesto na fakulte a vstúpila do námorníctva, nikdy sa nevyhýbala vyučovaniu. Pôsobila ako lektorka na Pensylvánskej univerzite a Univerzite Georgea Washingtona a dokonca organizovala semináre a konferencie, aby pomohla pokračovať v raste počtu programátorov na svete. Bola považovaná za nadanú komunikátorku, ktorá mala schopnosť učiť široké publikum všetkých vrstiev - čo zdôraznilo jej vystúpenie v Lettermanovi v roku 1986.

Grace Hopperová mala v roku 1983 v Múzeu počítačov prednášku o Howardovi Ackerovi a počítači Harvard Mark I.

Pri preberaní Národnej medaily za technológiu v roku 1991 Hopper povedala: "Ak sa ma spýtate, na aký úspech som najviac hrdá, odpoviem, že na všetkých mladých ľudí, ktorých som za tie roky vyškolila, to je dôležitejšie ako napísanie prvého kompilátora."

Grace Hopperová je dnes vnímaná nielen ako priekopníčka modernej výpočtovej techniky, ale aj ako inšpirácia pre vynálezcov a inžinierov, aby sa nechali viesť svojimi ambíciami k úspechu bez strachu z neúspechu.

"Loď v prístave je bezpečná, ale na to nie sú lode stavané."

O tejto inšpirácii svedčí množstvo názvov na Hopperovu počesť, vrátane vysokých škôl, plavidiel amerického námorníctva a výkonných počítačových čipov. Vo veku 85 rokov bola Grace Hopperová uložená na Arlingtonskom národnom cintoríne s plnými vojenskými poctami a v roku 2016 jej bola posmrtne udelená Prezidentská medaila slobody.

Trvalý vplyv

Jedným z najnovších príkladov inšpirácie Hopperovou je superčip NVIDIA Grace Hopper, ktorý pozostáva z procesora Grace a grafického procesora Hopper kombinovaného prostredníctvom modelu koherentnej pamäte "chip-to-chip". Hoci Superčip je určite výrazným skokom oproti strojom z 50. rokov, s ktorými Hopper pracoval, jasne predstavuje široký vplyv Hopperovho odkazu.

Informácia : Pokiaľ sa vám článok páčil, informácie v ňom boli pre vás užitočné a máte záujem o viac takýchto článkov, podporte drobnou sumou jeho autora. Ďakujeme
Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 300.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo

Webwiki Button