Fórum

Hantek DSO5072P začiatočnícky digitálny osciloskop

Hantek DSO5072P začiatočnícky digitálny osciloskop

V dnešnej dobe už nie je problém dostať sa k dobrému osciloskopu s množstvom funkcií bez toho, aby ste museli nevyhnutne minúť zbytočne veľa peňazí. Pod pojmom "dobrý osciloskop" ovšem nemyslím rôzne stavebnice za pár eur s displejom a bez krabičky, čo sa iba tvária ako merací prístroj, no v skutočnosti sú viac menej iba hračkou, ale stolový prístroj buď v prevedení ako sólo prístroj, alebo s pripojením k PC pomocou USB. V tomto článku sa pozrieme na Hantek DSO5072P začiatočnícky digitálny osciloskop a preberieme dôležité parametre, ktoré vás môžu naviesť správnym smerom pri nákupe, aby ste ste po prvotnom zapojení a zapnutí nezystili, že ste tak povediac "šliapli vedľa".

Digitálny osciloskop Hantek DSO5072P si môžte kúpiť na tomto odkaze - klikni (Banggood)

Na úvod trocha teórie k digitálnym osciloskopom.

Ako si vybrať osciloskop?

Jednoduchá otázka, no ťažšia odpoveď. V dnešnej internetovej dobe si stačí zadať do vyhľadávača" digitálny osciloskop" a môžte sa "prehrabovať" internetom aj niekoľko dní. Pri výbere osciloskopu je potrebné brať do úvahy mnoho rôznych parametrov a špecifikácií - a samozrejme aj účel použitia, respektíve, čo od prístroja očakáveme - teraz, ale aj do budúcna. Treba mať na pamäti (ešte pred zaplatením), že osciloskop nie je drahá, ale ani lacná vec, čo môžte zistiť po nejakom čase, keď ste váhali medzi dvoma modelmi s jednou, alebo dvoma funkciami navyše, ktoré sa vám v tej dobe zdali zbytočné. Preto ak môžem odporúčať - vyberajte prezieravo.

Takže, preberme si stručný zoznam niektorých najdôležitejších faktorov, pomocou ktorých môžete pochopiť, aký by bol pre vás najlepší osciloskop.

 • Prevedenie - V dnešnej dobe máte na výber v podstate z dvoch druhov prevedenia. Klasický - stolový osciloskop zo zobrazovacou jednotkou, alebo s pripojením do USB portu vášho PC, kde zobrazovaciu funkciu preberá monitor počítača. Dobre preto zvážte možnosť výberu, nakoľko odporúčať niekomu to, alebo ono riešenie je individuálne. Ja osobne mám radšej klasiku v podobe stolného prevedenia :)
 • Príslušenstvo - Áno, bez toho sa sa nedá osciloskop používať. Aj keď ho nepotrebujete veľa, vyberajte prezieravo. Nie každý osciloskop má v základnej výbave meracie sondy - pri niektorých sa musia extra dokupovať, čo môže predražiť nákup. Zo začiatku vám poslúži jedna sonda, no pri dvojkanálovom prevedení zistíte, že sa bez druhej sondy asi nepohnete. Sondu vyberajte na "trošičku" vyššiu šírku pásma ako je osciloskop, čo znamená, že pri 70 MHz šírke pásma osciloskopu, je 100 Mhz šírka pásma sondy optimum.
 • Šírka pásma "Bandwidth" - Šírka pásma sa často považuje za jednu z najdôležitejších špecifikácií osciloskopu. Definuje rozsah frekvencií, ktoré osciloskop dokáže presne zmerať. Meria sa v Hertzoch a pre rozsahy vstupných úrovní, ktoré sú zvyčajne v regióne Mega Hertz (MHz). Šírka pásma osciloskopu by mala byť v ideálnom prípade 5-krát vyššia ako maximálna frekvencia signálu, aby bolo možné presne znázorniť tvar vlny.
 • Vzorkovacia frekvencia "Sample rate" - Vzorkovacia frekvencia sa týka počtu vzoriek, ktoré môže osciloskop odobrať z meraného obvodu za sekundu. Čím vyššia je vzorkovacia frekvencia, tým väčšie je rozlíšenie krivky. To poskytuje presnejšie znázornenie rýchlejších signálov alebo detekciu náhlych udalostí.
 • Hĺbka pamäte "Memory depth" - Hĺbka pamäte je množstvo údajov alebo vzoriek, ktoré môže osciloskop uložiť do svojej internej pamäte. S vyššou hĺbkou pamäte môžeme ukladať, zobrazovať a analyzovať širšiu časť alebo časový rámec signálu.
 • Počet kanálov "Number of channels" - Počet kanálov alebo vstupov je pre osciloskop dôležitým faktorom, pretože určuje, koľko signálov môžete súčasne zobraziť a analyzovať. Osciloskopy základnej úrovne majú zvyčajne 2 alebo 4 kanály.
 • Cena - Nech už kupujeme čokoľvek, cena je vždy dôležitým faktorom. Prečo utrácať tisíce eur za osciloskop, keď môžeme získať skutočne dobrý osciloskop za pár stoviek, najmä ak ešte len s elektronikou začínate?

Prebrali sme základ, poďme k osciloskopu

Hantek DSO5072P spadá do kategórie začiatočníckych digitálnych osciloskopov, ale aj keď ho beriem ako začiatočnícky, nemusí tomu tak byť nakoľko má dostatok užitočných funkcií, ktoré budú určite prínosom aj na stole profesionála.

Obsah balenia

Osciloskop je zabalený v  kartónovej krabici, ktorá je dosť mäkká a deformovateľná. Samotný osciloskop je zabalený v pvc sáčku a penovej výstuži. V krabici je aj všetko dodávané príslušenstvo:

 • Osiloskop DSO5072P
 • Sada testovacich sond do 100 MHz - 2x
 • BNC / BNC prepoj 50 cm - 1x
 • Užívateľský manuál
 • CD s programom pre PC
 • USB  A / B kábel pre pripojenie k PC
 • Sieťový kábel