IBM stavia superchladničku pre kvantové počítače

Superchladnička nazvaná Goldeneye je dôkazom konceptu riediacej chladničky, ktorá dokáže chladiť "budúce generácie kvantových experimentov". IBM uviedla, že chladnička nemusí byť určená na použitie so žiadnym z kvantových procesorov, ktoré spoločnosť v súčasnosti vyvíja. Napriek tomu jej stavba poskytla výskumníkom "dôležité poznatky o tom, ako prekonať tieto výzvy". Superchladnička dokáže ochladiť objem väčší ako tri domáce kuchynské chladničky na teplotu nižšiu ako vo vesmíre. IBM ju úspešne schladila na prevádzkovú teplotu (~25 mK alebo -273,1 °C) a zapojila do nej kvantový procesor.
"Najdôležitejšie je, že to funguje. Len po troch rokoch od začiatku projektu po náš nedávny míľnik 25 mK sme mohli vykonať posledné charakterizačné cvičenie: vložili sme dovnútra qubitový čip," uviedla IBM. Goldeneye bude čoskoro presunutý do IBM Quantum Computation Center v Poughkeepsie v štáte New York na ďalšie testovanie s cieľom vyvinúť budúce potreby chladenia pre kvantové dátové centrá.
"Napriek svojej veľkosti je Goldeneye efektívny. Na umiestnenie ekvivalentného množstva kvantového hardvéru potrebuje menej priestoru ako súčasné veľkokapacitné riediace chladničky. Na rozmiestnenie ekvivalentného hardvéru v dnešných najmodernejších chladničkách by bolo potrebné desaťkrát viac priestoru v laboratóriu," vysvetlila spoločnosť IBM. IBM nevie povedať, či chladničky používané na chladenie budúcich kvantových počítačov budú také veľké. Prístup k technológii Goldeneye jej však umožní uvažovať o zväčšovaní kvantových procesorov po roku 2025, uviedla spoločnosť.
Goldeneye. Od spoločnosti IBM
Laboratórium kvantovej výpočtovej techniky. Connie Zhou, IBM
V novembri minulého roka IBM oznámila svoj nový 127-kvantový bitový (qubitový) procesor "Eagle" a do roku 2025 plánuje vytvoriť 4 000-qubitový(1) stroj.
(1) Kvantový bit alebo qubit je jednotka kvantovej informácie odvodená od klasického bitu. Je to jeden z kľúčových konceptov v kvantových výpočtoch a kvantových informačných protokoloch. wiki
Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 250.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.
Kontaktujte nás!