Identifikátor špeciálnych fusible a flame retardant rezistorov

Identifikátor špeciálnych fusible a flame retardant rezistorov
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  468 zobrazení
7
 0
Kalkulačky
   

Farby, ktoré označujú hodnotu bežných rezistorov, sa používajú aj na rezistory s určitými špeciálnymi vlastnosťami, ako sú napríklad poistkové (fusible) alebo ohňuvzdorné (flame retardant) rezistory, ktoré obsahujú vo svojej štruktúre spomaľovače horenia. V prípade týchto špeciálnych typov rezistorov môže byť použitý aj ďalší farebný prúžok, ktorý indikuje ich špeciálne vlastnosti. Tieto rezistory často nájdeme vo vstupných častiach napríklad rôznych napájacích zdrojov - na primárnej strane obvodu, kde si plnia spolu s úlohou rezistora aj úlohu poistky, tým že potláčajú neočakávané prúdové špičky a v prípade takéhoto javu zareagujú svojim prerušením. Poistkový rezistor teda má v podstate dve funkcie. Funguje ako bežný rezistor obmedzujúci prúd a  zároveň ak je prekročená určitá úroveň odoberaného prúdu, potom funguje ako poistka v obvode, aby chránil ďalšie komponenty obvodu pred nadmerným prúdom, či následkami priamého skratu. Poistkový rezistor môže mať odpor aj 10 Ω, naproti tomu klasická sklenená poistka v rozmere 5x20 má odpor niekoľko miliohmov až do stoviek miliohmov.

Poistkový rezistor je elektronický komponent, ktorý v sebe kombinuje prevádzkové vlastnosti rezistora s ochrannými vlastnosťami poistky.

Bežné farebné kódy pre hodnoty rezistorov zostávajú rovnaké (kalkulačku pre ne nájdete tu), avšak takéto rezistory môžu obsahovať ďalšie označenia alebo špeciálne symboly, aby sa jasne identifikovali ich špeciálne vlastnosti.

Pre presné informácie o farebných kódoch pre poistkové alebo ohňuvzdorné rezistory odporúčame skontrolovať špecifikácie výrobcu konkrétnych komponentov alebo štandardy, ktoré môžu byť špecifické pre daný typ rezistorov. Každý výrobca môže mať svoje vlastné metódy farebného označovania týchto špeciálnych rezistorov, preto vám ponúkame zdarma kalkulačku, ktorá po dosadení dvoch základných parametrov ako sú "Podkladová farba rezistora" a "Farba piateho prúžku" poskytne základné údaje o rezistore, ktoré sú "Výrobca", "Typ", "Poistkový" a "Ohňuvzdorný". Pokiaľ nenájdete zhodu - napíšte nám a rezistor doplníme ak sa nenachádza v ponuke. Kalkulačka vám môže zobraziť aj hlásenie "Neznámy rezistor, výrobca a typ. Skontrolujte zadanie." čo znamená, že navolená kombinácia farieb podkladu a farebného prúžka neexistuje, alebo ste nesprávne interpretovali farbu na rezistore.

Pozor pri nákupe takýchto rezistorov na stránkach čínskych predajcov, nakoľko sa po väčšine nejedná o poistkové, ale iba o výkonové rezistory!

Saike 909D
Saike 909D

700W spájkovacia stanica a teplovzdušná spájkovacia stanica na 220V + DC napájací zdroj 3v1.

Kúpiť na Aliexpresse
Informácia : Prúžok indikujúci špeciálnu vlastnosť rezistora, sa nachádza opticky oddelene od ostatných prúžkov, ktoré určujú jeho bežné vlastnosti a slúžia k jeho identiikácii

 

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo


Webwiki Button