Ikonický Boeing 747 stále dostáva softvérové aktualizácie prostredníctvom diskiet

Ikonický Boeing 747 stále dostáva softvérové aktualizácie prostredníctvom diskiet
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  209 zobrazení
0
 0
Zaujímavosti

Týka sa to modelu 747-400, ktorý bol uvedený v roku 1988.

Softvér lietadla Boeing 747-400 je aj v dnešnej dobe stále aktualizovaný prostredníctvom diskiet. Vyplýva to zo zistení bezpečnostnej firmy Pen Test Partners, ktorá nazrela do kokpitu a serverovne lietadla. Stroj patrí spoločnosti British Airways, ktorá ho kvôli obmedzeniu letov počas pandémie vyradila z prevádzky, informoval web The Register.

Celá prehliadka je zachytená na videu nižšie. Alex Lomas z Pen Test Partners hneď na úvod vysvetlil, že ide o jedinečnú príležitosť, keďže aerolinky si väčšinou svoje lietadlá starostlivo strážia. Do veľkej miery sú za tým peniaze. Lietadlá sú totiž nesmierne drahé stroje a letecké spoločnosti nechcú riskovať akékoľvek poškodenie svojho majetku.

Počas prehliadky pilotnej kabíny Lomas narazil na disketovú mechaniku pre 3,5-palcové diskety, ktoré slúžia na aktualizovanie navigačnej databázy. Inžinieri manuálne nahrávajú novú verziu každých 28 dní. Rovnaký systém využíva aj starší model Boeing 737, v prípade ktorého je niekedy nutné použiť až osem diskiet.

Populárne riešenie

Portál The Verge poukázal na to, že aj keď sa použitie diskiet môže v súčasnosti javiť ako zastarané, v skutočnosti sa na nich spolieha značný počet lietadiel. Niektoré spoločnosti avšak postupne prechádzajú na modernejšie a jednoduchšie spôsoby aktualizovania databázy, čo môžeme badať najmä v novších lietadlách.

Pre úplnosť dodajme, že model 747-400 bol uvedený v roku 1988, kedy boli disketové mechaniky hojne využívané. V súčasnej dobe sa už toto lietadlo nevyrába. Jeho nástupca 747-8 bol nasadený do prevádzky v roku 2011 a môžeme preto predpokladať, že sa spolieha na vyspelejšie technológie, než sú diskety.

Taktiež pripomeňme, že až do októbra minulého roka sa dokonca aj rozkaz prezidenta USA na odpálenie jadrových hlavíc prenášal prostredníctvom systému s disketovými jednotkami. Americká armáda poukázala na bezpečnostné výhody takéhoto systému, niektoré komponenty sa ale predsa len rozhodla zmodernizovať.

Bezpečnosť je prvoradá

Súčasťou prehliadky bola aj miestnosť so servermi, ktorá sa nachádza priamo pod sedadlami pasažierov a ukrýva viacero „čiernych krabíc“ s názvom LRU (Line-replaceble unit). Každá má na starosti odlišnú funkciu, napríklad navigáciu, ohrievanie kabíny alebo správu dát. Serverovňa je prostredníctvom série káblov prepojená priamo s pilotnou kabínou.

Lomas zdôraznil, že bezpečnosť je v prípade lietadiel nesmierne dôležitá. Pasažieri sa nemôžu len tak pripojiť na jeden z káblov v zadnej časti lietadla a získať prístup ku všetkým funkciám LRU. Ken Munro z Pen Test Partners upozornil na to, že napriek pokročilému veku modelu 747-400 sú niektoré komponenty v serverovni staré len päť až desať rokov.

Zdroj : zive.skPáčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár. Pridáte prvý? Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

Webwiki ButtonSeo servis