Inteligentné hodinky qpaper s displejom LILYGO ePaper a mikrokontrolérom ESP32 sú lacné a nekonečne prispôsobiteľné.

Inteligentné hodinky qpaper s displejom LILYGO ePaper a mikrokontrolérom ESP32 sú lacné a nekonečne prispôsobiteľné.
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  57 zobrazení
1
 0
Zaujímavé zapojenia
   

Na stránkach Hackster.io sme našli zaujímavú konštrukciu, tentokrát sa jedná o konštrukciu inteligentných hodiniek vybavených LILYGO ePaper displejom, ktoré sú poháňané mikrokontrolérom ESP32.

Inteligentné hodinky zmenili spôsob, akým komunikujeme s technológiami a zostávame v spojení v našom čoraz digitálnejšom svete. Tieto zariadenia nosené na zápästí kombinujú funkcie tradičných hodiniek s výkonom miniatúrneho počítača a ponúkajú širokú škálu funkcií, ktoré presahujú jednoduché určovanie času. Hoci sa vyrábajú v rôznych značkách a modeloch, všetky majú jedno spoločné: potenciál zlepšiť pohodlie, produktivitu a monitorovanie zdravia.

Inteligentné hodinky vybavené dotykovými displejmi, snímačmi a bezdrôtovým pripojením často slúžia ako rozšírenie našich smartfónov. Môžu zobrazovať upozornenia na textové správy, e-maily, aktualizácie sociálnych médií a iné aplikácie, čo používateľom umožňuje rýchlo sa pozrieť na svoje zápästie a rozhodnúť sa, či je potrebné reagovať alebo konať. Okrem oznámení môžu používatelia často komunikovať s niektorými aplikáciami priamo na hodinkách, napríklad posielať rýchle odpovede alebo ovládať prehrávanie hudby. Okrem toho mnohé inteligentné hodinky ponúkajú hlasových asistentov, ktorí umožňujú interakciu bez použitia rúk pri úlohách, ako je nastavovanie pripomienok, vyhľadávanie na internete a iniciovanie hovorov.

Široká škála funkcií, ktoré inteligentné hodinky ponúkajú, má však svoju cenu, a to z finančného hľadiska aj z hľadiska zložitosti. Kvalitné inteligentné hodinky môžu byť pomerne drahé, najmä tie od prémiových značiek, ktoré kombinujú elegantný dizajn so špičkovou technológiou. Napriek ich možnostiam mnohí používatelia využívajú len zlomok dostupných funkcií. Zložité rozhrania a množstvo funkcií môžu byť pre niektorých ľudí ohromujúce, čo ich vedie k tomu, že zostanú pri základných funkciách, ako je kontrola času a prijímanie oznámení.

Vysoká cena inteligentných hodiniek viedla mnohých ľudí k otázke, či tieto zariadenia stoja za to, najmä ak potrebujú len základné funkcie. Pre týchto ľudí môže byť zaujímavý projekt, ktorý nedávno oznámil používateľ Reddit qewer3333. Tento hobbyista vytvoril inteligentné hodinky ePaper s napájaním ESP32 s názvom qpaper. Dajú sa nekonečne prispôsobovať podľa vkusu každého používateľa a na osobný projekt majú veľmi atraktívny vzhľad. Okrem toho obrazovka ePpaper znamená, že displej je vždy zapnutý.

Hodinky sú založené na 1,54-palcovom displeji LILYGO T-Wrist E-Paper, ktorý je skvelou platformou na vytvorenie lacných inteligentných hodiniek. V závislosti od zvolených možností stoja približne 13 až 26 dolárov. Vstavaný mikrokontrolér ESP32 má veľký výpočtový výkon na spustenie vlastného softvéru a pripojenie Wi-Fi a Bluetooth. Dá sa nekonečne prispôsobiť vkusu každého používateľa a má veľmi atraktívny vzhľad pre osobný projekt. Vďaka epapierovej obrazovke je navyše displej vždy zapnutý.

LILYGO T-Wrist je len holá doska s plošnými spojmi, ku ktorej je pripojený displej ePaper s rozlíšením 200 × 200 pixelov, takže kým sa bude dať používať ako hodinky, je potrebné na ňom trochu popracovať. Najprv qewer3333 vytvoril návrhové súbory CAD, ktoré boli odoslané do spoločnosti PCBWay na výrobu priehľadných 3D výtlačkov zo živice UTR-8100, ktoré slúžia ako kryt. T-Wrist spolu s 1S LiPo batériou s kapacitou 250 mAh boli namontované do puzdra, ktoré bolo potom pripevnené k 22 mm náramku hodiniek z bežnej ponuky.

Spoločnosť qewer3333 vyvinula operačný systém s názvom qpaperOS. Na operačnom systéme sa ešte stále pracuje a v súčasnosti fungujú len najzákladnejšie funkcie.ESP32 prechádza do hlbokého spánku a prebúdza sa raz za minútu, aby aktualizoval displej s najnovším časom. Udržiavanie procesora v stave nízkej spotreby umožňuje qpaper vydržať medzi jednotlivými nabitiami zvolenej batérie približne päť dní. Do budúcnosti sa plánuje niekoľko ďalších vylepšení, ako napríklad pridanie monitora batérie, funkcie GPS a aplikácie na sledovanie počasia.

Ide o veľmi základnú platformu na začiatok, ale pre mnohých ľudí je to presne to, čo hľadajú - lacné hodinky s dlhou výdržou batérie, ktoré zobrazujú čas, spĺňajú všetky požiadavky na minimálne zariadenie. Odtiaľ si ho človek môže prispôsobiť svojim špecifickým potrebám úpravou operačného systému qpaperOS s otvoreným zdrojovým kódom.


Zdrojový kód ako aj zoznam komponentov sú k dispozícii na GitHub.

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 360.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button