Jolly: pridajte WiFi do svojho Arduino UNO

Jolly: pridajte WiFi do svojho Arduino UNO
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  260 zobrazení
2
 0
Arduino a príbuzné platformy

S 10 miliónmi predaných Arduino UNO po celom svete sa táto doska stáva najrozšírenejšou prototypovou doskou vôbec. Prvá doska Arduino UNO bola predstavená v roku 2005 a v tých časoch bola integrácia komunikačného systému, akým je WiFi, extrémne drahá.

Prečo teda nemôžete nájsť niečo, čo by pomohlo majiteľom tejto dosky urobiť evolučný skok do dnešného moderného sveta internetu vecí? Výzva je jednoduchá a zároveň zložitá nakoľko vytvoriť zariadenie, ktoré dokáže nahradiť mikrokontrolér Arduino UNO bez toho, aby sa zmenili jeho charakteristiky používania alebo kompatibility a zároveň mu poskytlo pripojenie Wi-Fi je za bežných okolností pomerne obtiažné. Extrémne jednoduché použitie a nízke urobili z Arduino UNO a všetkých kompatibilných dosiek najpoužívanejšie platformy na vytváranie stoviek tisíc projektov, ktoré ovplyvňujú stále rastúcu komunitu nadšencov, študentov, programátorov a profesionálov.

No v dnešnej dobe je pre všetkých majiteľov platforiem tohto typu nevyhnutným krokom vpred možnosť využívať ich aj cez Wi-Fi. Bezdrôtová komunikácia rozširuje ich potenciál a otvára im pomyselné dvere do nového sveta internetu vecí. Aby ste však vy, majitelia Arduino UNO, mohli začať vvyžívať jeho možnosti na vytváranie nových projektov, je potrebné vytvoriť niečo špeciálne. Týmto prívlastkom je nová embeded doska Jolly schopná prispôsobiť sa vašej doske Arduino UNO a pridať jej jednoducho novú funkcionalitu, bez toho, aby ste boli nútení meniť svoje návyky alebo kupovať iné drahé dosky (ktoré nemusia byť kompatibilné).

Jolly je nový elektronický modul určený pre platformu Arduino UNO. Tento modul je plne kompatibilný s touto platformou a má integrovanú Wi-Fi, ktorá rozširuje základný potenciál vašich projektov o nový svet internetu vecí. Vďaka pridaniu rozhrania Wi-Fi môže byť funkčnosť Arduino UNO konečne rozšírená a premení sa na IoT zariadenie. K dnešnému dňu sú všetky projekty vyrobené pre Arduino UNO vzájomne kompatibilné s týmto modulom. Stačí jednoducho vybrať z objímky váš mikrokontrolér Arduino UNO ATMEGA, nahradiť ho modulom Jolly, čím ju premeníte na dosku IoT s podporou Wi-Fi. Budete si môcť zachovať plnú kompatibilitu pinoutov, firmvéru a hardvérovej architektúry vašich už existujúcich projektov. Jolly je ideálny ako na použitie na Arduino UNO ako priama náhrada za ATmega328P, alebo ako zástavbový modul pre spájkovanie na iných doskách.

Jasnou voľbou bolo použiť ESP8285, čo je ekvivalent ESP8266, ale s integrovanou 2 MB flash pamäťou, čo je základná vec na udržanie malej veľkosti dosky. Nakoniec, keďže tieto dva mikrokontroléry nepracujú s rovnakou veľkosťou napájacieho napätia (5V pre ATMega328PB a 3,3V pre ESP8285), zahrnuli sme aj reguláciu napätia a prepojovací obvod medzi dvoma čipmi. Týmto spôsobom môže byť doska jednoducho nahradená ATMega328P bez akejkoľvek úpravy na strane Arduino UNO, čím sa zabezpečí automatická kompatibilita so všetkými projektmi, ktoré boli doteraz pre Arduino UNO vytvorené. Doska je osadená BUILTIN LED a integrovanou anténou. Dva mikrokontroléry sú navzájom prepojené cez dve digitálne rozhrania -  jedno SPI a jedno UART. Na výmenu údajov sa používa najmä rozhranie SPI – ktoré je rovnaké na pinoute modulu, zatiaľ čo UART je výhradené pre programovanie ATMega328PB a aj ESP8285. Sériové rozhranie posledného je aktívne len počas fázy programovania, aby nenarúšalo normálnu prevádzku sériového ATMega328PB. Programovanie Wi-Fi čipu je možné vďaka prítomnosti bootovacieho kľúča a špeciálneho firmvéru v ATMega328PB.  Na programovanie dosky je použitá platforma Arduino, ktorá umožňuje aktualizáciu firmvéru oboch mikrokontrolérov pomocou IDE.

Sleduj projekt Jolly na platforme Kickstarter

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 200.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vaša reklama na tomto mieste

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo

PCBWay Promo

ourpcb Promo


Webwiki Button