Fórum ElektroLab.eu

Kalibrácia univerzálneho IR teplomeru na meranie telesnej teploty

Kalibrácia univerzálneho IR teplomeru na meranie telesnej teploty
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  447 zobrazení
0
 0
Recenzie meracej techniky

Čo robiť, keď sú špeciálne lekárske IR teplomery  dočasne vypredané a akútne potrebujete merať bezkontaktne teplotu viac ľudí?

Bezkontaktné teplomery sú teplomery merajúce infračervenú (IR) časť spektra - teda tepelné vyžarovanie meraného objektu.

Lekárske teplomery

Tento typ teplomeru meria len v obmedzenom rozsahu teplôt od 35 do 42 °C, ale musíme podotknúť, že s vysokou absolútnou presnosťou ± 0,2 °C a s rozlíšením až na ± 0,1 °C.

Teplomery priemyselné či univerzálne

Tieto teplomery majú široký rozsah merania teplôt, ale ich absolútna presnosť je najlepšie ± 1 °C, v lepšom prípade, ale zvyčajne sa pohybuje na hranici až ± 2 °C, rozlíšenie s lekárskymi teplomermi majú zhodné, zvyčajne niečo okolo ± 0,1 °C, čo je dané viacmenej ich zhodnou konštrukciou a princípom merania.

Z toho vyplýva, že priemyselné či univerzálny teplomery nie sú z výroby priamo určené pre presné merania telesnej teploty človeka, naproti tomu sú ovšem schopné merať teplotu s rozlíšením až 0,1 °C, rovnako ako lekárske teplomery, čo je veľmi dobré.

Je preto možné porovnať meranú teplotu na teplotnom normále (napr .: 37 °C) s teplotu podľa lekárskeho teplomeru a zistenú konštantu potom jednoducho pripočítať k nameranej teplote na IR teplomere čím získate okamžite presnú teplotu. Pozor, nakoľko takto stanovená teplota platí iba v rozmedzí povedzme ± 5 °C od tohto normálu. Musíme priznať, že je to síce núdzové riešenie, ale verte, že to funguje a je viac než dostačujúce, čo sa týka dosiahnutej presnosti meranej teploty.

V stručnosti môžme pri "kalibrácii"  postupovať takto:

  1. ako teplotný normál jednoducho použijete evidentme zdravého človeka s normálnou telesnou teplotou,

  2. zmeriate mu teplotu štandardným kontaktným teplomerom (v podpazuší) a dostanete výsledok napr 36,5 °C,

  3. zmeriate mu teplotu IR teplomerom (na čele) a dostanete výsledok napr 38,0 °C,

  4. 36,5 - 38,0 = -1,5 °C = odchýlka = konštanta, ktorú potom môžete pripočítať k ďalším IR meraniam a dostanete tak správnu výslednú teplotu.

 

POZOR:

Meranie musí byť vykonané vždy v rovnakom bode, ako u porovnávacieho merania.
Nezabudnite konštantu vyznačiť na teplomer vrátane špecifikácie bodu merania.
 

 

Pre väčšiu presnosť pre stanovenie konštanty a tiež na posúdenie, či to daným typom IR teplomera je možné, je lepšie urobiť niekoľko kontrolných meraní.
V tabuľke to potom vyzerá asi takto:

  1. pre kontaktné meranie - teda ako normál použiť elektronický kontaktný teplomer: Thermo DrMAX Digital,

  2. pre IR meranie bol použitý: IR teplomer Voltcraft MINI IR 10.

Typ merania

Kontaktný teplomer (KT)

IR teplomer (IR)

Bod merania

PODPAŽIE

PODPAŽIE (IRp)

Prepočet

ČELO (IRč)

Prepočet

UCHO (IRu)

Prepočet

č. 1

35,5

34,8

35,7

35,3

36,0

36,0

35,0

č. 2

35,6

34,8

35,7

34,6

35,3

37,1

36,1

č. 3

35,5

34,2

35,1

34,6

35,3

36,5

35,5

Priemer(AVG)

35,5

34,6

35,5

34,8

35,5

36,5

35,5

 

 

AVG (KT) - AVG (IRp)

 

AVG (KT) - AVG (IRč)

 

AVG (KT) - AVG (IRu)

 

Konštanta

 

0,9

 

0,7

 

-1

 

Priem.odchylka

 

0,27

 

0,31

 

0,38

 
 

Z tabuľky je jasne vidieť, že relatívne stabilné výsledky merania dáva IR meranie v podpazuší a na čele. Meranie v uchu je dosť závislé na presnej polohe IR teplomera voči zvukovodu. Preto majú teplomery na meranie v uchu špeciálne tvarovaný nadstavec, ktorý túto polohu presne zaistí. Potom sa už ale nejedná o bezkontaktné meranie v pravom slova zmysle.

Ďalším nie menej dôležitým parameterom pri meraní je odchýlka merania. Napríklad pri použití aj toho najjednoduchšieho IR teplomera za pár eur je potrebné po kalibrácii počítať s presnosťou minimálne ± 0,3 °C.

Avšak je vidieť značné spresnenie výsledkov merania oproti pôvodne udávaným ± 2,0 °C. Konštanta, ktorú potom pripočítame k údaju na displeji IR teplomera, nám umožní efektívne posúdiť nameranú teplotu. Že je rôzna pre rôzne body merania, potvrdzuje nakoniec aj tabuľka dodávaná k profesionálnym medicínskym IR teplomerom do ucha.

Pri meraní je vždy potrebné postupovať tak, že meranú plochu meriame IR teplomerom vždy z približne rovnakej vzdialenosti, tak aby sa dosiahli čo najpresnejšie výsledky nameranej teploty.

Normálny rozsah teplôt podľa miesta merania:

Bod merania

Podpažie

Ústa

Rektum

Ucho

Normálna teplota

34,7 – 37,3 °C

35,5 – 37,5 °C

36,6 – 38,0 °C

35,8 – 38,0 °C

 Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár. Pridáte prvý? Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

Webwiki ButtonSeo servis