KNX Inteligentné riadenie osvetlenia v priemysle

KNX Inteligentné riadenie osvetlenia v priemysle
TME S.r.o. Pridal  TME S.r.o.
  346 zobrazení
2
 0
Elektroinštalácie

Často sa v praxi stretávame s potrebou riadenia osvetlenia, okien, žalúzií, ventilácie a podobne aj vo veľkých rozsiahlych priestoroch. Ak použijeme KNX riadenie určené pre inteligentné inštalácie v minimálnej konfigurácii realizované komponentmi od firmy MEAN WELL, dostaneme jednoduché a prekvapujúco lacné riešenie.

Každodenne sme svedkami technologického pokroku v oblasti inteligentných domov a iných inštalácií. Do povedomia prichádzajú stále viac pojmy smart cities, smart buildings, inteligent power saving a podobne. Potenciálnych používateľov týchto systémov však často odrádza cena a ostatné prídavné náklady už pri prvej informácii o systéme. Predstavujeme vám inteligentný programovateľný systém, ktorý v minimálnej konfigurácii bude spĺňať všetky vaše, aj náročné požiadavky.

Inštalácia v minimálnej konfigurácii

Na obrázku 1 je naznačený spôsob použitia jednotlivých komponentov rozsiahlej inštalácie. Ak by ste hľadali centrálnu riadiacu jednotku alebo zložitú štruktúru prívodných vodičov, je to zbytočné. Každý prvok KNX inštalácie má vlastnú inteligenciu v podobe vlastného mikropočítača. Nastavenie urobíte v pohodlí kancelárie pomocou počítača a rozhrania USB/KNX MEAN WELL KSI-01U. Naprogramované komponenty – nástenné spínače, zdroje k svietidlám a aktory na ovládanie zariadení – môže inštalovať osoba s minimálnym zaškolením bez znalosti samotného KNX systému ako štandardnú inštaláciu.
Na sprevádzkovanie funkčného systému potrebujeme napájač KNX zbernice MEAN WELL KNX-20E, pomocou ktorého sú napájané jednotlivé zariadenia pripojené na KNX zbernicu. Na ovládanie zariadení potrebujeme KNX ovládač, ktorý je štandardných rozmerov ako klasický vypínač, ale môže obsahovať aj osem tlačidiel. Ich funkciu môžeme po pripojení na personálny počítač s aplikáciou ETS nastaviť podľa potrieb. Tlačidlá môžu nielen zapínať/vypínať, ale aj meniť sklon žalúzií, stmievať svietidlá a podobne. V jednom prepínači tak dosiahneme niekoľko funkcií, čím sa ušetria financie na nákup niekoľkých ovládacích prvkov a samozrejme aj miesto na inštaláciu. KNX ovládač má podsvietené tlačidlá, takže ich farbou máme k dispozícii aj spätnú informáciu o stave ovládaného zariadenia. KNX ovládač pripojíme na KNX zbernicu, ktorá môže byť podľa vzdialenosti realizovaná štandardným UTP káblom CAT5 na počítačové siete alebo dvojžilovým tieneným káblom. Pri samotnom svietidle sa potom bude nachádzať napájací zdroj pre LED svietidlo s KNX ovládaním, napríklad MEAN WELL LCM-60KN s výkonom 60 W. Ku každému svietidlu teda bude privedený napájací kábel 230 VAC a zbernica KNX pripojená na KNX napájací zdroj. Ďalšia úspora spočíva v tom, že stačí jeden spoločný ovládací slaboprúdový pár vodičov od ovládačov k ovládaným zariadeniam.

Obr. 1: KNX inštalácia v minimálnej konfigurácii

Pred samotnou fyzickou inštaláciou napájacieho zdroja treba aj zdroj nastaviť na osobnom počítači. Každý z nich má jedinečnú adresu a po pridelení skupinovej adresy je definované, ktorým tlačidlom na ovládacom prvku sa ovláda jednotlivé zariadenie alebo skupina zariadení. Princíp je veľmi jednoduchý. Voľne stiahnuteľná aplikácia ETS umožní vytvoriť dokumentáciu na inštaláciu, takže aj po rokoch je konfigurácia jasná. Ak je to potrebné, je možné pomocou prenosného personálneho počítača pripojiť na KNX zbernicu a prečítať konfiguráciu celého systému resp. všetkých pripojených zariadení na KNX zbernicu. Každé zariadenie pracuje autonómne, v inštalácii nemusí byť žiadna riadiaca jednotka alebo iné, finančne náročné zariadenie. To predstavuje ďalšiu úsporu v inštalácii a na nie poslednom mieste aj zvýšenie spoľahlivosti. Znalci inštalácie na princípe DALI už isto zbadali rozdiely v inštalácii a rozsiahle možnosti finančných úspor.

Ovládanie akéhokoľvek zariadenia

Ak požadujeme ovládanie akéhokoľvek zariadenia, aj staršieho, bez vlastnej inteligencie, pripojíme na KNX zbernicu aktor MEAN WELL série KAA. Je to zariadenie s vlastnou adresou a niekoľkými výstupmi, ktoré môžu priamo napájať napríklad motor brány 230 VAC s odberom do 16 A, napájať elektrickú zásuvku alebo ovládať stykač. Komunikácia medzi ovládačom a aktorom je obojsmerná, takže k dispozícii je aj informácia o stave výstupu.
Programovanie, resp. nastavenie zariadení KNX trvá niekoľko minút s možnosťou otestovania funkčnosti. Pokiaľ je na zbernicu KNX pripojených viacej zariadení ako 64, použije sa napájací zdroj MEAN WELL KNX-40E-1280. Na jednej línii môže byť pripojených aj viac napájacích zdrojov na napájanie až do 256 zariadení. Ak treba väčší počet zariadení, použije sa líniová KNX spojka MEAN WELL KSC-01L a KSC-02L, prípadne líniový router KSR-01IP. Použitím brány KNX/DALI MEAN WELL KDA-64 možno ovládať DALI svietidlá aj z tejto jednoduchej inštalácie pomocou KNX ovládacích prvkov. Ďalšie informácie o KNX výrobkoch a kontakty na technickú podporu sa nachádzajú na stránke meanwell.sk a prípadné otázky radi zodpovieme.

 

Become a Patron!Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

Webwiki ButtonSeo servis