Fórum

Kvalita a tvar správne vykonaného krimpovaného spoja

Kvalita a tvar správne vykonaného krimpovaného spoja
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  294 zobrazení
2
 0
Rádioamatérov almanach

Krimpovaný spoj nás sprevádza bežne v rôznych zapojeniach a rôznych oblastiach. Krimpovaný spojenie je vo svojej podstate plynotesný spoj vytvorený mechanickou kompresiou medzi kontaktom a vodičom a je špeciálne navrhnutý pre použitie s krimpovacím zakončením - kontaktom, alebo spojovacím pásmom. Stlačená koncovka / kontakt pretvára všetky lanká v drôte a je podobná ultrazvukovému zváranému spoju tak, aby sa vytvorilo kvalitné elektrické spojenie bez spájkovania s nízkym prechodovým odporom. Jeho najširšie použite je v automobilovom segmente pri výrobe káblových zväzkov. V tomto prípade sa vytvárajú krimpované spoje na automatických, alebo ručných krimpovacích strojoch a zariadeniach. Rovnako je proces krimpovania aplikovaný aj v bežnej elektrotechnike / elektronike pri vytváraní rozoberateľných krimpovaných spojov a premosteniach. V takomto prípade sa vytvárajú krimpované spoje ručne za použitia vhodného kompresného náradia - krimpovacích klieští, ktoré sú vyrábané pre rôzne tvary koncových kontaktov a priemerov vodičov.

Správna príprava a veľkosť drôtu, typ ukončenia - kontaktu, nastavenie samotného krimpovacieho nástroja sa podieľajú na dobrom výsledku v podobe spoľahlivého krimpovného spoja. Prvým krokom hodnotenia kvality krimpovania je zmeranie jeho prierezu.

 

Merateľné parametre krimpovaného spoja
1 Výška krimpu
2 Krimpovacia (dotyčnicová) šírka
3 Šírka zlisovania
4 Uhol podpory
5 Výška podpery
6 Svetlá výška kontaktu
7 CFE vzdialenosť medzi koncami lisovacieho valca
8 Výška prelisov
9 Šírka prelisu
10 Hrúbka spoja / základne
11 Vnútorný povrch krimpov
12 Konečná plocha drôtu
13 Konečná plocha prierezu
14 Množstvo krimpovaných prameňov

 

 

Prijateľné a neprijateľné krimpované spojenia

Tesnosť uzavretia krimpov
Minimálny šev, všetky lanká sú obsiahnuté vo zvlnených "ušiach" Spojenie, keď sa pramene môžu javiť ako úplne nezapuzdrené v zlisovaní, má za následok menšiu mechanickú pevnosť a stabilitu. Ďalšie obavy, keď sa lisovacie krídla dotýkajú lisovacej „podlahy“
 
Symetria krimpovaného spojenia
Crimped “ears” formed uniformly Nevhodná kompresia má za následok nesprávne rozloženie prameňov, ktoré, môže spôsobiť nižší elektrický výkon a mechanickú bezpečnosť
 
Kompresia lisovaného spojenia
Drôtené pramene deformované do včelieho plástu s minimálnymi zjavnými dutinami Nedostatočne stlačené drôtené pramene a dutiny vedú k zhoršeniu odolnosti a korózii
 
Pozícia a rozloženie vodiča voči kontaktu v krimpovanom spoji
Jemná vodivosť, fyzická integrita komponentov Nesprávne rozloženie vodičov, nedostatočne stlačené pramene a medzery ovplyvňujú elektrickú vodivosť a celkovú životnosť
 
Burrs (“mačacie uši”)
Minimálne množstvo "pretečeného" vodiča Ak by došlo k zlomeniu zvlnenia krídla, mohlo by to spôsobiť skrat
 
Trhliny v krimpovanom spoji
Správne vykonané krimpovanie bez viditeľných trhlín Viditeľné trhliny v krimpovanom spoji

 

Priemyselné normy pre lisované / krimpované spoje

Pri odpovedi na otázku, či je krimpovanie kvalitatívne a technicky správne alebo nie, je vhodné obrátiť sa na normy kvality. Boli vyvinuté a nachádzajú široké uplatnenie v mnohých priemyselných odvetviach, najmä v automobilovom priemysle. Napríklad výrobcovia automobilových komponentov si jednoducho neobjednajú krimpovanie vodičov, či výrobu kompletného káblového zväzku od spoločnosti, ktorej výrobné postupy nie je v súlade s príslušnými normami.

Normy sú založené na mechanických a zrýchlených testoch prostredia duplikujúcich potenciálne prevádzkové podmienky, ktoré môže krimpovaný spoj zažiť počas očakávaného životného cyklu automobilu. Vyžadujú komponenty a ich rozmery, zhutňovaciu rýchlosť a kontaktný odpor.

Normy ako PSA 9634115099, VW 60330, USCAR-21, TDK-EPCOS F61207-R3308, Bosch N42AP 730 (2014), TYCO a Renault pokrývajú iba viacvláknové káble a krimpovacie koncovky, tj. káble k štandardným elektrickým koncovkám - kontaktom.

Exotické materiály (hliník, oceľ, vlákno atď.) A komponenty (kontakt batérie, kolík PCB, senzor atď.) Sú brané do úvahy v niekoľkých normách za predpokladu, že za definovanie referenčných kritérií je zodpovedný dodávateľ. Na určenie optimálnych parametrov takéhoto spojenia by sa mali použiť normy IEC 60352-2, ktoré poskytujú harmonogramy a techniky skúšok.

Techniky testovania podľa IEC 60352-2

Podľa normy IEC 60352-2 je potrebné vykonať jeden z nasledujúcich testovacích algoritmov v závislosti od typov materiálov a komponentov:

  1. Základný rozvrh skúšok pre prípojky vyhovujúce všetkým požiadavkám uvedeným v norme: vyrobené z lankových drôtov s prierezom 0,05 - 10 mm2 alebo plných drôtov s priemerom 0,25 - 3,6 mm z medi alebo zliatiny medi (obsah minimálne 60% medi) terminály; drôty vyrobené z žíhanej medi a o dosť menej plastické, ktoré majú 10% predĺženie pred zlomením;
  2. Celý plán testov sa týka všetkých komponentov a materiálov vrátane exotických, ktoré úplne nezodpovedajú všetkým požiadavkám. Môžu sa použiť spojenia vyrobené z plných drôtov, niklu, ocele, nehrdzavejúcej ocele alebo materiálov presahujúcich pevnosť v ťahu 600 MPa.

Základný rozvrh skúšok vyžaduje iba vykonanie silového testu na 20 vzorkách a 20 cyklov prúdového zaťaženia na ďalších 20 vzorkách, zatiaľ čo celý rozvrh testu vyžaduje test ťažnej sily na 16 vzorkách, intenzívny test prúdového zaťaženia (500 cyklov!) Na 8 vzorkách a klimatické skúšky vrátane rýchlej zmeny teploty a klimatickej sekvencie (suché teplo, vlhké teplo, chlad) na 16 vzorkách.

Získané výsledky je potrebné porovnať s cieľovými hodnotami, ktoré zodpovedajú príslušným normám IEC, ako sú grafy ťažnej sily a kontaktného odporu.Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár. Pridáte prvý? Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.
Webwiki ButtonSeo servis Diallix.net VN-Experimenty Hatiar.eu