Fórum ElektroLab.eu

LDTR-WG0222 - jednoduchý modul indukčného ohrevu

LDTR-WG0222 - jednoduchý modul indukčného ohrevu
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  534 zobrazení
3
 0
Elektronické moduly a stavebnice

S týmto lacným modulom LDTR-WG0222 sa môžete pohrať s veľkou silou indukčného ohrevu. Bežnú skrutku M8 zahrejete za menej ako desať sekúnd na 100 °C a na záver môžete tiež experimentovať s bezdrôtovým prenosom energie.

Modul indukčného ohrevu  LDTR-WG0222 si môžte kúpiť prostredníctvom tohoto odkazu - klikni (Banggood)

Čo je to indukčný ohrev?

Pred zoznámením sa s týmto zariadením by mohlo byť užitočné stručne si vysvetliť čo to o pojme "indukčného ohrevu". Indukčný ohrev je metóda ohrievania elektricky vodivého predmetu, v každom prípade kovu, pomocou elektrického prúdu indukovaného v objekte. Táto technika predstavuje rýchly, bezkontaktný a bezplameňový spôsob ohrevu. Ohrev kovu je spôsobený striedavým magnetickým poľom vytvárajúcim vírivé prúdy v objekte. Tieto vírivé prúdy sa tiež nazývajú "Foucaultove prúdy".

Tok tohto prúdu je výsledkom "elektromagnetickej indukcie", javu, ktorý objavil Michael Faraday v roku 1831. Hlavným faktorom Faradayovho objavu je, že meniace sa magnetické pole môže vyvolať meniace sa napätie vo vodiči. Výsledkom tohto napätia je prirodzene prúd - vírivý prúd, keď je elektrický obvod uzavretý.
Toto vytvára lokálne generované teplo. To, ako hlboko preniká teplo do objektu, závisí hlavne od frekvencie magnetického poľa a kovu. Nízke frekvencie okolo 5 kHz prenikajú hlboko do kovu. Vysoké frekvencie okolo 30 kHz a viac poskytujú menej hĺbkového prenikania, ale o to silnejšie zahrievanie kovu.
Ako je znázornené na obrázku nižšie, silné magnetické pole sa vytvára vytvorením cievky z hrubého medeného drôtu, ktorá sa skladá iba z niekoľkých závitov. Táto cievka nemá jadro, takže je dutá.

Princíp generovania vírivích prúdov.

Cievka je napájaná výkonovým oscilátorom, ktorý generuje vysokofrekvenčné sínusové napätie. Výsledkom je, že cievkou preteká značný vysokofrekvenčný prúd a v nej a okolo nej sa vytvára silné striedavé magnetické pole. Ak necháte cievku prázdnu, nedeje sa prakticky nič. Jediná vec je, že sa špirála zahrieva kvôli vysokofrekvenčnému prúdu, ktorý ňou preteká. Ak však vložíte do stredu cievky kov, napríklad klinec, vysokofrekvenčné magnetické pole v tomto klinci vygeneruje vysokofrekvenčné indukčné napätie. Pretože klinec tvorí uzavretý okruh, do klinca bude prúdiť veľký vírivý prúd. Tento prúd v klinci prúdi tam a späť v dôsledku striedavého magnetického poľa. Vďaka tomu sa v klinci vytvára veľa tepelnej energie.

Modul LDTR-WG0222

Ako to už pri lacných čínskych PCB býva, nie je nikdy jasné, kto dané zariadenie vyvinul. Tento modul nájdete pod názvom "LDTR-WG0222", alebo "ZVS driver". Je to populárny produkt, ktorý ponúkajú desiatky webových obchodov za celkom odlišné ceny.
Modul indukčného ohrevu je zostavený na malej PCB s rozmermi 55 mm x 37 mm a samostatnej špirály s priemerom 20 mm a dĺžkou 28 mm. Táto cievka sa skladá z desiatich závitov pevného medeného drôtu. Na ľavej strane DPS je svorkovnica pre pripojenie napájacieho zdroja, vpravo svorkovnica pre pripojenie výstupnej cievky L3. Pretože sa cievka do tejto svorkovnice nezmestí, môžete jej dva vývody prispájkovať priamo na veľké pocínované povrchy vedľa svorkovnice na doske plošných spojov.

Modul indukčného ohrevu LDTR-WG0222.

Technické údaje modulu LDTR-WG0222

  • Napájacie napätie: 5 Vdc ~ 12 Vdc
  • Výkon: max. 120 W
  • Pracovná frekvencia: 200 kHz

DPS LDTR-WG0222

Horná časť DPS ​​je takmer úplne obsadená dvoma veľkými cievkami. Ak vyspájkujete tieto cievky z DPS, tak zistíte, že zapojenie obsahuje prekvapivo málo komponentov. Dva MOSFET tranzistory, päť rezistorov, štyri diódy a LED indukujúca napájanie modulu.