LED pásiky - všetko čo potrebujete vedieť

LED pásiky - všetko čo potrebujete vedieť
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  1618 zobrazení
1
 0
Komponenty

LED pásiky zažívajú v dnešnej dobe veľký úspech, preto sa v tomto článku dozviete pár dobrých informácií o tom, čo to LED pásiky sú, ako sa delia, ako sa vypočíta napájací zdroj a ako ich možno stmievať.

Čo je LED pásik

je to zdroj svetla, ktorý pozostáva z viacerých SMD LED čipov. Od ich množstva potom závisí veľkosť svetelného toku vyžiareného do okolitého priestoru. Pri LED pásikoch si treba všímať hlavne tieto dve hodnoty: svetelný tok na meter (lm/m) a príkon na meter (W/m).

Výhodou LED pásikov ako svetelného zdroja je ich flexibilnosť, vďaka ktorej majú široký záber použitia. V interiéry sa najčastejšie používajú na dekoračné osvetlenie a osvetlenie nábytku, schodov a pod. LED pásiky je takisto možné použiť aj v exteriéry. Na to sú určené práve vodotesné LED pásiky so stupňom ochrany IP 68.

LED systém Constant Current a Constant Voltage

Je veľmi dôležité vedieť rozdiel medzi dvomi typmi LED systémov dostupnými na trhu. Jedná sa o LED systémy napájané konštantným napätím CV a konštantným prúdom CC. Oba tieto systémy sú jedinečné a nie je možné ich zamieňať. Nižšie sú jednoducho popísané oba systémy.

1. Systém konštantného napätia CV

Väčšina LED pásikov a LED produktov je vo vyhotovení s napájaním konštantným napätím, to znamená, že napätie U (V) musí ostať rovnaké, nezávisle od záťaže. Ak je teda LED pásik stavaný pre konštantné napätie, potom aj ďalšie časti systému napr. zdroj musí byť tohto typu.

2. Systém konštantného prúdu CC

To čo platilo pre systém CV, to platí aj tu, teda systém konštantného prúdu sa nedá kombinovať s komponentami konštantného napätia. Pri tomto systéme ostáva konštantný prúd I (A) nezávisle od zaťaženia, o čo sa stará elektronika. Výhodou tohto systému je, že prúd prechádzajúci LED diódami je stály a nezávislý na externých faktoroch (zmeny teplôt okolia a LED pásika) a na kolísaní napájacieho napätia vďaka čomu je osvetlenie rovnomerné po celej dĺžke LED pásika a počas celej jeho životnosti.

Rôzne čipy LED pásikov

Pri LED pásikoch ste sa iste stretli s označením 5050 alebo 3528 a pýtali ste sa, čo tie čísla znamenajú. Toto číslo určuje, aké sú v LED páse použité LED čipy. Najobľúbenejšie typy sú práve 5050, 3528, 5630 a 2835. Okrem týchto sa používajú napr. aj čipy 3020, 5730, 3014 a pod.

1. LED čipy SMD 5050

sa takto nazývajú, pretože rozmery jedného čipu sú 5x5mm. Tieto druh LED pásikov majú 3 čipy v jednom puzdre (nazývané tiež troj-čipové LED pásiky) a majú oveľa väčšiu svietivosť než LED čipy 3528.

Používajú sa všade tam, kde je potrebné silné osvetlenie. SMD 5050 sú odlišné od 3528 v tom, že je v nich možné kombinovať tri rôzne čipy a vytvoriť tak mnoho farebných variantov, na rozdiel od 3528, kde je možné vytvoriť len jednu farbu.

2. LED čipy SMD 3528

ich názov je taktiež odvodený od ich rozmerov, ktoré sú 3.5x2.8mm. LED pásiky s týmito čipmy majú menšiu svietivosť ako 5050 preto sú vhodné na dekoračné účely ako podsvietenie LCD TV, osvetlenie obrazov, stolov, barov, stropov a pod.

3. LED čipy SMD 5630

je novší a výkonnejší model od čipu SMD5050 s vyššiou účinosťou a dosahuje svetlený tok až 120lm/W. Použitím vyspelejšej technológie a materiálov dasahujú aj lepšiu účinosť chladenia.

4. LED čipy SMD 2835

je vylepšenou verziou čipu SMD 5630. Čip SMD2835 sa používa v dnešnej dobe u väčšiny LED žiaroviek a trubíc. Novou technológiou sa dosiahlo efektívnejšie chladenie - teda vyššia životnosť, vyššia efektivita, vysoká účinosť až 110lm/W a nižšia výrobná cena.

Schéma zapojenia LED pásika

ako je vidieť zo schémy, jednotlivé LED diody v rámci jedného modulu sú spojené sériovo a jednotlivé moduly potom paralelne, aby bolo možné LED pásik ľubovolne strihať a nadpájať.

R - predradený odpor. L1, L2 a L3 - LED diódy

Ako strihať a spájať LED pásiky

1) Nájdite časť pre strihanie LED pásika. Táto časť sa nachádza medzi každým modulom LED pásika, väčšinou 5 alebo 10 cm od seba. Tieto miesta sú na LED pásiku označené. Dôležité je pásik odstrihnúť tak, aby na oboch koncoch zostali medené vodivé plôšky.

2) Pásik jednoducho oddeľte pomocou nožníc

Ako pripevniť LED pásik

Spôsobov ako pripevniť LED pásik je viacero.

Najjednoduchším je prilepiť ho na čistý odmastnený povrch pomocou obojstrannej 3M lepiacej pásky, ktorá sa nachádza na spodnej strane pásika.

Druhý spôsob je pripevniť pásik pomocou silikónových úchytov. Tieto úchyty sú ohybné a po okrajoch majú otovory pre zavŕtanie skrutky alebo klinčeka do podkladu. Odporúčaný počet príchytiek na jeden meter je 5.

Tretím spôsobom je nalepiť LED pásik do hliníkového profilu, ktorý potom pomocou plechového úchytu priskrtukujete k podkladu. Výhodou tohoto riešenia je okrem iného aj to, že hliníková lišta pôsoby ako chladič a predlžuje tak živostnosť LED pásikov a zabraňuje opáleniu podkladu v dôsledku zahrievania LED pásika pri dlhom používaní.

Ako zapojiť viac LED pásikov

Zapojenie LED pásika s dĺžkou do 5m je veľmi jednoduché, treba určiť správny zdroj napájania viď nižšie a spojiť zdroj s led pásikom konektorom alebo prispájkovaním.

Iná situácia nastáva pri LED pásikoch dlhších ako 5m s napájaním konštantným napätím. Pri dĺžkach väčších ako 5m je potrebné LED pásiky zapájať paralelne podľa schémy nižšie. Dôvody takéhoto zapojenia sú dva. Pri vyšších dĺžkach nie je dodržaná jedna hladina prúdu a dochádza k nerovnomernému osvetleniu. Druhým dôvodom je, že príkon pri 5m pásiku je minimálne 24W čo pri napájaní 12V znamená, že LED pásom preteká prúd 2A. Vyššie prúdy by mohli LED pásik poškodiť.

 

Príklad:

Potrebujete rovnomerne osvetliť 10m jedným zdrojom.

Regulovanie svietivosti LED pásika

Pri výbere vhodného stmievača pre LED pásiky si treba dať pozor. Nesprávny stmievač môže spôsobiť, že LED pásik nebude fungovať, bude blikať a nakoniec môže dôjsť k zničeniu pásika. Nasledujúcich pár riadkov Vám pomôže pri výbere vhodného stmievača pre vaše LED pásiky. Všetky potrebné údaje sa dozviete z popisu konkrétneho produktu, z návodu alebo sa spýtajte predajcu.

1. Max. záťaž stmievača

Dajte pozor aby ste pripojenými LED pásikmi neprekročili maximálnu zaťažiteľnosť stmievača. Pre spoľahlivú prevádzku odporúčame rátať s rezervou 10-15% z max.výkonu stmievača. Ak má teda stmievač 50W, potom ho môžte zaťažiť LED pásikmi o celkovom príkone 42.5 - 45 W.

2. Určite vhodné napätie

Výstupné napätie LED stmievača musí byť zhodné so vstupným napätím LED pásika. Ak je teda LED pásik na 12VDC, potom aj výstup zo stmievača musí byť 12V DC. Niektoré stmievače a kontrolery sú univerzálne, to znamená, že naň môžte pripojiť LED pásik 12-24V DC.

3. Spoločná Anóda vs spoločná Katóda

Toto rozdelenie sa týka len viacfarebných RGB LED pásikov.Ttie môžu mať spoločnú katódu (záporný pól -) alebo anódu (kladný pól +).

4. Pripojenie stmievača / kontrolera do systému

ak ste si vybrali správny stmievač/ovládač, môžte ho jednoducho pripojiť do LED systému. Pri zapájaní postupujte podľa schémy zapojenia v návode ovládača.

Princíp zapojenia.

Výber zdroja pre LED pásiky

napájanie je jednou z najdôležitejších súčastí LED systému. Použitím nesprávneho typu napájania môžete nie len LED pásik zničiť, ale ja spôsobiť požiar. Určenie vhodného napájacieho zdroja je pomerne jednoduché, ak sa budete držať nasledovných pár rád.

 

1. Určenie systému CV alebo CC

ako bolo popísané v odstavcoch vyššie, je dôležité poznať na akom systéme napájania pracuje LED pásik. Ak Váš LED pásik pracuje na princípe konštantého prúdu, potom aj napájací zdroj musí byť tohoto typu. U nás zakúpite iba LED pásiky a zdroje na princípe konštantného napätia, pretože tento spôsob je najrozšírenejší.

2. Určenie správneho napätia

je kľúčovým faktorom pri kúpe zdroja. Veľkosť napájacieho napätia LED pásika sa dozviete z popisu produktu, štítku alebo návodu. U nás zakúpite len LED pásiky s napájacím napätím 12VDC prípadne 24VDC.

3. Určenie celkovej dĺžky

po určení vstupného napätia si treba ujasniť, aký dlhý má LED pásik byť.

4. Vyhľadanie spotreby LED pásika

v špecifikáciach u každého LED pásika ja uvedená spotreba, napr. 24W/5m. Odtiaľ vypočítame, že spotreba jedného metra LED pásika bude 24/5 = 4,8 W.

5 Výpočet výkonu zdroja

teraz treba vypočítať na základe vyššie zistených údajov celkový výkon zdroja. Výkon je udávaný vo wattoch (W).

Poznámka: Výpočet výkonu pomocou napätia a prúdu

ak ste nenašli na zdroji údaj o jeho výkone vo wattoch, potom si ho môžte jednoducho vypočítať sami. Zo štítka na zdroji, z návodu alebo z popisu zistite jeho výstupné napätie vo voltoch (V) a prúd v ampéroch (A). Vynásobte tieto dve hodnoty a dostanete výkon zdroja.

Príklad: 12V x 3A = 36W

Zdroj : Tomshardware.sk

 



Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button