Malý, jednoduchý a šikovný digitálny multimeter Aneng M10

Malý, jednoduchý a šikovný digitálny multimeter Aneng M10
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  320 zobrazení
3
 0
Recenzie meracej techniky

Dostal sa mi do rúk vďaka predajným stránkam Banggood ďalší multimeter od značky Aneng, tentoraz s označením M10. Hneď ma napadla dizajnová podobnosť a strohosť v ovládaní s medzičasom recenzovanými multimetrami Fluke 101, alebo AN8002. Ale nejdem tu porovnávať tieto multimetre medzi sebou, pretože nie sú kvalitatívne na jednej úrovni. Čo ma ovšem zarazilo je fakt, že aj keď sa multimeter predáva pomerne dlho, tak je len veľmi málo informácii o ňom. Tak to poďme napraviť.

Multimeter Aneng M10 si môžte kúpiť prostredníctvom tohoto odkazu - klikni (Banggood)

Obsah balenia

Balenie tak, ako je tomu zvykom u tohoto výrobcu je pomerne štedré. Nájdete v ňom samotný multimeter, testovacie sondy, plátené mierne vystužené púzdro a aj keď stručnú, ale aspoň nejakú užívateľsku príručku. Aj keď multimeter má vo svojej špecifikácii na stránkach predajcu aj meranie teploty, tak nikde v balení som nenašiel sondu pre jej meranie a na otočnom prepínači nie je o tomto rozsahu žiadna zmienka a ani vstupný terminál nenesie označenie pre vstup zapojenia teplotnej sondy a rovnako o tom nič nie je ani v užívateľskej príručke. Koniec koncov pri tak lacnom multimetry som túto funkciu ani nečakal, ale určite by potešila, nakoľko by to výrobca určite dokázal zapracovať do návrhu DPS multimetra a neverím, žeby cena nejako extrémne narástla smerom nahor.

Obsah a príslušenstvo, ktoré je dodávané spolu s multimetrom.

Čo sa týka dodaných meracích sond, tak sú uspokojivej kvality, a na počudovanie sú pomerne ostro zakončené, takže je eliminovaná situácia, že napríklad pri meraní na zariadení pod napätím sonda skĺzne z meraného miesta a na miesto kontroly funkcií zariadenia ho môžete vinou nechceného skratu začať rovno opravovať. Plusom je odnímateľná krytka hrotu, takže s "dosahom" k meranému miestu nie je až taký problém. Materiál izolácie vodičov je síce PVC a skvôr mi evokuje silikón, pretože sú pocitovo oveľa mäkšie ako je tomu u podobných "lacných" sond, ktoré som dostal onoho času ako "bonus" k napájaciemu zdroju. Hneď po vybalení zdroja "sondy" putovali do koša, pretože ešte som ich ani nepoužil a už bola izolácia na jednej z nich zlomená.

Materiálové spracovanie a popis multimetra

Multimeter je možné objednať v troch farebných vhotoveniach - červená, modrá a oranžová. Nie je mu čo vytknúť aj s prihliadnutím na jeho predajnú cenu, ktorá je do 15€!, čo však neznamená, že cena je úmerná kvalite - priam naopak. Multimeter je kompaktný, bez ostrých hrán a celkovo sedí v ruke veľmi dobre a to aj vďaka svojej malej veľkosti 70 mm x 28 mm x 130 mm, takže sa s prehľadom zmestí aj do vrecka. Máteriálovo sa jedná o ABS plast, ktorý je dostatočne tuhý na to, aby prežil aj menšie pády zo stola. Multimeter Aneng M10 má na svojej zadnej strane sklopnú nohu, čo mu umožňuje zaujať stabilnú na pracovnom stole. Pod ňou sa nachádza krytka batérií - v tomto prípade 2 x AA (nie su súčasťou dodávky), ktorá je zaistená skrutkou v nosadznom závite - veľmi dobre. Čo ovšem nepochválim je to, že sa sem tam "šmýka po stole", nakoľko zadná strana nemá žiadne pogumovanie, takže sa môže stať, že sa vám šmykne na stole v tom najnevhodnejšom okamihu, ale tu je riešením jeho položenie na vhodnú podložku. Čo ma ale dostalo je otočný prepínač rozsahov, ktorý má dve pozície OFF, pretože takéto riešenie sa veľmi nevidí. Chod samotného prepínača je relatívne jemný, ale presný. Prepínač má osem rozsahových polôch z toho päť z nich má združenú funkciu. Dve krajné polohy označené OFF zaistia vypnutie multimetra. Multimeter neobsahuje funkciu NCV, čo je tak trocha na škodu. Zas na druhej strane na multimetri nájdete funkciu APO (Auto Power Off) ako sme u tejto, ale aj u iných značiek zvyknutý, ktorá zabezpečí automatické vypnutie multimetra v stave jeho nečiinosti. Multimeter má - "iba" 8 pozícií otočného prepínača z toho dve určené pre vypnutie multimetra. Mimochodom výrobca udáva vo svojej špecifikácii výdrž batérií až 400 hodín, ale nikde som sa nedopátral k tomu, že za akých okolností došiel k takémuto údaju.

Popis otočného prepínača

Funkcia Rozsah
OFF Vypnutie multimetra
V AC/DC Rozsah pre jednosmerné a striedavé napätie, prepínateľné tlačidlom SELECT
mV AC/DC Rozsah pre jednosmerné a striedavé napätie v rozsahu mV, prepínateľné tlačidlom SELECT
Ω/Continuity/D/C Meranie odporu, kontinuita, test diód, kapacity, prepínateľné tlačidlom SELECT
Hz Meranie frekvencie a pracovného cyklu, prepínateľné tlačidlom SELECT
A AC/DC Rozsah pre jednosmerný a striedavý rozsah prúdu, prepínateľné tlačidlom SELECT
mA AC/DC Rozsah pre jednosmerný a striedavý rozsah prúdu v rozsahu do 200 mA, prepínateľné tlačidlom SELECT
OFF Vypnutie multimetra

 

Popis funkčných tlačidiel

Tlačidlo Funkcia
SELECT Tlačidlo sa používa pri výbere meracích rozsahov a prepínanie medzi nimi
HOLD Aktivácia podržania nameraného údaja na displeji, zapnutie podsvetlenie displeja