Miliohmeter AE20218 od spoločnosti ASCEL ELECTRONIC

Miliohmeter AE20218 od spoločnosti ASCEL ELECTRONIC
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  279 zobrazení
1
 0
Vybavenie dielne

Pred nedávnom som v blogu predstavil sadu meracej techniky respektíve sadu stavebníc meracej techniky od nemeckej spoločnosti ASCEL ELECTRONIC, ktorá ich predáva formou stavebníc. Tentoraz sa pozrieme na jednu z týchto stavebníc a to konkrétne na Miliohmeter AE20218. Výrobca v špecifikácii udáva, že veľmi malé odpory môžete merať až do 240 Ω v dvoch rozsahoch s maximálnym rozlíšením 0,1 mΩ. Takže sa naň pozrieme bližšie.

Miliohmeter AE20218

Tento miliohmeter je ako "Ready-made" zobrazený na fotografii nižšie, z ktorej si môžete odvodiť skutočnú veľkosť tohto zariadenia. Je osadený v plastovej krabičke s rozmermi len 11,0 cm x 6,0 cm x 10,6 cm. V krabičke avšak nie je žiaden zdroj napájania aj keď by sa tam s prehľadom vošiel, ale ibahlavný vypínač a konektor na pripojenie sieťového adaptéra, ktorý napája celé zariadenie napätím 7,5 VDC pri odbere 150 mA.
Na prednej strane sú štyri štandardné 4 mm zásuvky na pripojenie špeciálneho meracieho kábla typu Kelvin, ktorý si môžete k zariadeniu doobjednať, nakoľko nie je súčasťou stavebnice. Rovnako ako všetky iné miliohmetre tak, aj AE20218 funguje na základe štvorvodičového princípu merania.

Presne daný jednosmerný prúd sa vysiela cez odpor, ktorý sa meria dvoma vodičmi. Napätie cez odpor sa privádza späť do merača pomocou dvoch ďalších vodičov. Procesor v merači môže následne vypočítať výsledný odpor pomocou Ohmovho zákona. Týmto spôsobom sa nemerajú parazitné odpory, ako napríklad odpory káblov a konektorov, čo je plus, nakoľko sa tak neskresľujú výsledky merania.
Napodiv uvidíte na prednej strane konektor USB-A, pomocou ktorého môžete zariadenie pripojiť k počítaču so systémom Windows. Prečo tu nebol zvolený štandardný port USB-B, ktorý je k dispozícii takmer na všetkých meracích zariadeniach, je záhadou. Ak si zakúpite verziu s rozhraním USB, môžete vykonávať merania pomocou dodaného softvéru.
Relatívne merania môžete vykonať pomocou tlačidla "∆ REL", takže z výsledkov merania môžete odstrániť všetky namerané parazitické odpory. Druhým tlačidlom "RANGE" môžete prepínať merací rozsah medzi 240 Ω a 24 Ω. Viac ovládacích prvkov na prístroji nenájdete (pokiaľ nepočítam kalibračné trimre označené ako "Iset100" a "Iset10").

Skutočná veľkosť miliohmetra AE20218.

Špecifikácie AE20218
Podľa výrobcu má miliohmeter nasledujúce špecifikácie:

 • Rozsahy: 24 Ω a 240 Ω
 • Rozlíšenie: 0,1 mΩ a 1 mΩ
 • Meracie prúdy: 100 mA a 10 mA
 • Odčítanie: 240 000 max.
 • Meracie napätie: menej ako 5 V.
 • Technika merania: štvorvodičová metóda (Kelvinov princíp)
 • Funkcia: relatívny režim
 • Rýchlosť vzorkovania: 1 meranie za sekundu
 • Displej: 2 x 16 bodový maticový LCD s podsvietením
 • Rozhranie PC: USB-A (voliteľné)
 • Napájacie napätie: 8 V ~ 12 VDC
 • Spotreba energie: max. 3 W

Dôležitá špecifikácia pre každé meracie zariadenie -  presnosť, tu však nie je uvedená.

Ceny verzií
DPS si môžete kúpiť iba s komponentami, alebo aj ako úplnú verziou so všetkými doplnkami. Zvolil som druhú možnosť. Ceny uvedené nižšie sú aktuálne v júli 2020:

 • Len DPS s komponentami: 67,98 EUR
 • Rozhranie USB na DPS: 5,00 €
 • Skrinka: 12,00 €
 • Merací kábel Kelvin: 19,98 €
 • Napájací zdroj: 5,00 €

Celá sada stojí 109,96 EUR. Pretože spoločnosť ASCEL ELECTRONIC v súčasnosti nemá v CZ a SK žiadne obchodné zastúpenie, musíte pri preprave cez Deutsche Post (DHL) zohľadniť dodatočné náklady na prepravu (cca 10€). Platba je možná prostredníctvom vašej banky alebo cez PayPal. Možno si poviete, že sa jedná o pomerne drahú stavebnicu, ale berte na zreteľ, že s kvalitnými komponentami dostanete aj obsiahlu užívateľskú príručku a zákaznícky servis - v prípade čínskych stavebníc ani omylom.

Kde objednať
Stavebnicu, alebo jej rôzne varianty si môžete objednať prostredníctvom tohoto odkazu - klikni.

Obsah dodávky
Nie je čo povedať, nakoľko všetky objednané komponenty sú úhľadne zabalené vo veľkej plochej krabici s množstvom ochranného materiálu. Číňania si môžu zobrať príklad! Elektronické komponenty sú zabalené v priestrannom plastovom sáčku. IC sú na páse z antistatickej penovej gumy. Anglická príručka má hrúbku 38 strán a podrobne vysvetľuje fungovanie elektroniky, samozrejme je s úplnými schémami zapojenia celého miliohmetra. Vo väčšine prípadov si musíte stiahnuť softvér z internetu. ASCEL ELECTRONIC to robí inak: CD-ROM s manuálom, ovládačom pre USB a počítačovým softvérom je skutočne zahrnutý v balíku. Vynikajúci servis!
V krátkosti, prvý dojem, ktorý získate z tejto stavebnice, je vynikajúci.