Mini měnič USB

Mini měnič USB
SakulRaider Pridal  SakulRaider
  462 zobrazení
3
 0
Zaujímavé zapojenia

Dnes přináším velmi jednoduché zapojení. Jde o snižující měnič (Step-DOWN), který je možno použít kdekoli a na cokoli. Původně byl zhotoven pro účely dobíjení mobilního (chytrého) telefonu, za pomoci nějakého akumulátoru. V prototipu byl použit Li-Pol aku-pak o kapacitě 3,3Ah/7,4V, který je schopen nabít mobilní telefon asi 2x, než musí být sám nabit. Nicméně je možno použít i jiné baterie, například gelové 12V pb akumulátory. Jde vlastně jen o to získat z nějakého zdroje, vhodné napětí pro nabíjení telefonu. Proto je také na výstupu měniče použit USB konektor.
Rezistory na obrázku jsou prohozené. Chybyčka se vloudila!

Schéma zapojení

Schéma zapojení je jednoduché a obsahuje pouze vstupní svorky X2, následuje vypínač S1 kterým se dá měnič vypnout a tak zcela odpojit od baterie. Poté už je tu sám měnič R-785.0-1.0, jež je v pouzdře TO220, takže jeho vývody jsou zapojeny stejně jako například klasické monolitické stabilizárory řady 78xx. Tento měnič má velmi vysokou účinnost, tipicky kolem 95%. Rozsah vstupního napětí má 6-18V a výstupní napětí je stabilizováno na 5V a to až do proudu 1A. Čili pro nabíjení chytrého telefonu zcela ideální. Přímo na chipu jsou integrovány ochrany pro případ přetížení jak proudového, tak i tepelného. Tento měnič je možné koupit v prodejnách GM Elektronic, případně je možno použít i jiný model od jiného výrobce, například TRACO. Většinou jsou tyto obvody podobné a záměnné, aby je bylo možno použít místo již zmiňovaných monolitických stabilizátorů 7805, které by sice šli také v tomto zapojení použít, ale například tepelná ztráta při vstupním napětí 12V a výstupním proudu 1A by se musela vyzářit pomocí obrovského kusu hliníku, což je naprosto nereálné.
Jako výstup z měniče je použit konektor USB (X1), právě pro pohodlné propojení s mobilním telefonem. Ještě jsou tam 2 LED diody s předřadnými rezistory, které slouží k signalizaci stavů a kontrole funkce. Pro funkci jsou však zcela zbytečné a je možno je vynechat.

Desky spojů a osazovací plány

Plošný spoj je zhotoven na jednostranné desce o rozměrech 50x20mm.

Oživení a nastavení

Toto zapojení je natolik jednoduché, že není potřeba ho nijak oživovat. Při pečlivé práci funguje na první zapojení.
Zařízení je natolik malé, že ho je možno namontovat kakřka kamkoli nebo do jakékoli krabičky. Pokud pomocí tohoto měniče budete nabíjet mobilní telefon, je vhodné zkratovat mezi sebou kapkou cínu datové vývody na USB konektoru (ty 2 mezi napájecími), aby telefon detekoval připojení nabíječky a nikoli počítače. Zkratováním datových vodičů se výrazně zkrátí doba nabíjení telefonu.
V rámci co nejjednoduššího zapojení není bohužel toto zapojení blbovzdorné a tak pokud přehodíte polaritu vstupního napětí, nejspíš se Vám podaří odpálit měnič. Vzhledem k tomu, že je to nejdražší součástka cca 200Kč, to může trochu zamrzet. Takže pozor na to a připojujte to s rozvahou. V případě, že si nejste jisti, můžete namísto S1 použít pojistku 1A/F a místo R1 osadit diodu 1N4004 katodou na +. Pak je ještě nutné místo LED1 osadit drátovou propojku. Touto úpravou zamezíte zničení měniče a prdne Vám pouze pojistka.

Seznam součástek

R1 - 10K
R2 - 1K
IC1 - R-785.0-1.0 (AMSR1-7805-NZ)
LED1,2 - LED dioda 3mm/2mA S1 - Mikro vypínač
X1 - USB konektor USB1X90
X2 - Svorkovnice do DPS ARK500 2piny
PCB - Deska plošného spoje

Dokumentace

No a na závěr si zde můžete stáhnout veškerou dokumentaci pro stavbu. Je zde i projekt pro Eagle.
DOWNLOAD

Prohlášení

Tato konstrukce je z mé hlavy a proto není povoleno bez mého souhlasu přejímání na jiné stránky nebo komerční využití. Je povoleno se pouze odkazovat na tento web a tuto konstrukci. Pro více informací mne stačí kontaktovat. Zároveň nepřebírám jakoukoli odpovědnost za chování zařízení a případné škody spůsobené použitím tohoto zařízení, ať by byly jakéhokoli rázu. Zařízení je určeno pouze k užití pro vlastní potřebu.

Zdroj : sakul.cz

Poznámka redakcie :

Odporúčame dané zapojenie doplniť o dvojicu blokovacích kondenzátorov "C1" a "C2", rovnako je dobré pamätať aj na ochrannú diódu "D1".

Vyjadrenie autora k pripomienke :

Zdravím,

jde o hodně starou konstrukci a mám pocit, že se toto již řešilo. Rozhodně je to správná připomínka. Místo diody je tam můstek. Celé zapojení počítá s tím, že kondenzátor je v napájecím zdroji a na druhé straně zase v napájeném zařízení. Takže z hlediska funkce je to v pořádku, ale jak píšete z hlediska správného zapojení tam ty kondenzátory chybí. V případě potřeby není problém je doplnit.

Detail pripojenia blokovacích kondenzátorov C1 a C2

Detail pripojenia ochrannej diódy pre UoutPáčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo
PCBWay Promo
PCBWay Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Webwiki Button