Možnosti a funkcie napájacích zdrojov SPE značky OWON

Možnosti a funkcie napájacích zdrojov SPE značky OWON
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  129 zobrazení
3
 0
Vybavenie dielne
   

Výber laboratórneho napájacieho zdroja môže byť dosť zložitou úlohou. Najmä ak hľadáme kompaktné zariadenie so širokým spektrom funkcií, ktoré sa však má zmestiť v rámci určitého rozpočtu. V takej situácii sa oplatí venovať pozornosť ponuke značky OWON.

Pedstavme si sériu napájacích zdrojov SPE z portfólia značky OWON. Tento čínsky výrobca sa teší dôvere mnohých zákazníkov, nakoľko dodáva vysokokvalitné zariadenia s rozumným a dostupným pomerom kvality a ceny.

V prípade prezentovaných zariadení ide o jednokanálové napájacie zdroje určené pre použitie v laboratóriách, dielňach a servisoch mobilných zariadení. Sú priam ideálne ako výbava pre amatérov a začiatočníkov v oblasti elektroniky – ponúkajú jednoduché ovládanie a funkčnosť presahujúcu základné možnosti konkurenčných produktov.

Charakteristika napájacích zdrojov SPE

Prezentované laboratórne zdroje OWON sú umiestnené v kovovom kryte s rozmermi 82 x 142 x 226 mm. Ide o jednokanálové a programovateľné zariadenia. Ponúkajú množstvo funkcií, vďaka ktorým ich oblasť použitia presahuje rámec typických aplikácií. Bez problémov sa dajú použiť v profesionálnych podmienkach – no vďaka relatívne nízkej cene sú tiež atraktívnou voľbou aj pre amatérov. V ponuke sa pozrieme na 6 modelov zo série SPE. Ich základné elektrické parametre sú uvedené v tabuľke nižšie:

Model Výkon Výstupné napätie Výstupný prúd
SPE3051 150 W 0...30 V DC 0...5 A
SPE3102 200 W 0...30 V DC 0...10 A
SPE3103 300 W 0...30 V DC 0...10 A
SPE6053 300 W 0...60 V DC 0...5 A
SPE6102 200 W 0...60 V DC 0...10 A
SPE6103 300 W 0...60 V DC 0...10 A

 

Možnosti a výhody napájacích zdrojov SPE

Prvou vecou, ktorá na zdrojoch SPE zaujme, je ich veľký farebný displej. Má uhlopriečku 2,8 palca a jeho základom je grafická LCD matica. Nielenže uľahčuje čítanie aktuálnych nastavení – umožňuje aj intuitívne ovládanie zariadenia a dokonca rozširuje jeho funkčnosť. Používateľ môže ľahko odčítať parametre prúdu a napätia, ako aj aktuálny prevádzkový režim. Grafický displej série SPE môže okrem toho zobrazovať priebeh zmien napätia a prúdu v čase – čo uľahčuje diagnostiku mnohých obvodov, napríklad kontrolérov nabíjania v mobilných zariadeniach. Táto funkcia zároveň umožňuje nabíjanie článkov a testovanie akumulátorov. Poslednou dôležitou výhodou grafického displeja je intuitívne rozhranie, vďaka ktorému môže užívateľ jednoducho načítať v pamäti uložené sady nastavení (4 záznamy), eventuálne naprogramovať časový priebeh zmien napätia/prúdu (až do 10 nastavení ľubovoľnej dĺžky).

Rozhranie a základné funkcie

Na prednom paneli zdroja sa nachádza otočný nastavovací gombík, tlačidlá, USB port a výstupné napájacie konektory. Tlačidlá umožňujú rýchlu zmenu nastavení a obsluhu základných funkcií zariadenia (väčšina z nich má vyhradené prepínače). Tlačidlá OVP a OCP aktivujú prepäťovú a nadprúdovú ochranu, vďaka ktorým bude napájaný obvod chránený pred prekročením maximálnych hodnôt, a to aj vtedy, ak budú dôsledkom nastavenia režimu konštantného napätia (CV, constant voltage) alebo konštantného prúdu (CC, constant current). USB konektor umožňuje testovať nabíjacie obvody mobilných zariadení: dokáže pracovať s výkonom 5 W (5V/1A) alebo 18 W (v závislosti od štandardu quick charging). Zariadenia vďaka tejto funkcii zefektívňujú prácu napr. v servisoch mobilných telefónov.

Diaľkové ovládanie

Na záver treba ešte spomenúť, že na zadnom paneli napájacích zdrojov SPE sa nachádzajú USB zásuvky umožňujúce komunikáciu prostredníctvom protokolu SCPI (Standard Commands for Programmable Instruments). To umožňuje diaľkové ovládanie zdroja, t.j. jeho pripojenie k PC, pomocou ktorého je možné vykonávať analýzu dát, diagnostiku zariadení atď.

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 360.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button