Mustool MT111 - dotykový multimeter

Mustool MT111 - dotykový multimeter
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  577 zobrazení
1
 0
Recenzie meracej techniky

Do rúk sa mi dostal ďalší "zaujímavý multimeter", ktorý je tak trocha iný, nakoľko jeho ovládanie nie je sústredené na funkčné tlačidlá, alebo na otočný volič, ale na displej. Áno na displej, nakoľko je ovládaný dotykom , tak ako je tomu pri mobilných telefónoch. Toto nezvyčajné konštrukčné pojatie je určené tak povediac "do vrecka" - nie na stôl - dôvod? Nemá sklopnú opierku a meracie vodiče sú upevnené napevno, zo spodnej strany multimetra, čo znemožňuje jeho položenie na stôl.

Multimeter Mustool MT111 si môžte kúpiť prostredníctvom tohoto odkazu - klikni (Banggood)

Prevedením sa jedná skôr o kontrolný prístroj, nie o prístroj pracovný, čo ho skôr radí do kategórie kam spadajú testery / vadasky čomu odpovedajú aj jeho meracie rozsahy, a doplnkové funkcie - pomocné osvetlenie, pútko pre bezpečné zavesenie, integrované meracie šnúry a v neposlednom rade aj jeho veľkosť. Vychádza z konceptu svojho predchodcu Mustool MT77, ktorý bol poňatý rovnako, ale bez dotykového ovládania.

 

Vzhľad a veľkosť

Ako je spomennuté vyššie, tak multimeter pokiaľ si odmyslíme trvalo pripojené meracie sondy pripomína skôr mobilný telefón ako multimeter.

Materiálové spracovanie je dobré, aj keď tu panuje určitá obava v podobe zabudovaných meracích sond, kde časom a používaním hrozí ich zalomenie a tým pádom znefunkčnenie multimetra. Meracie sondy sú bežnej kvality, akú môžte očakávať pri výrobkoch tejto cenovej triedy. CAT je tomu ako u ostatných prístrojov iba informatívne - nezaložené na žiadnom certifikáte, čiže neodporúčam používať tento multimeter v medzných hodnotách.

Dotyk a samotné ovládanie reaguje uspokojivo a presne bez badateľného oneskorenia, alebo chybného prepínania funkcií. Prevedenie displeja je inverzné, to znamená biele znaky na čiernom pozadí. Pri bežných svetelných podmienkach a pozorovacích uhloch je dobre čitateľný, problém však môže nastať v exteriery a pri pohľade z hora, kedy je to už horšie, čo je spôsobené typom použitého displeja, tak ako tomu bolo napríklad pri multimetroch, ktoré som recenzoval nedávno - ANENG Q1, alebo stolného multimetra ANENG AN888s.

Ovládanie multimetra

Je v skutku jednoduché. Je zabezpečené kliknutím na štyri funkčné tlačidlá - viac ovládacích prvkov na ňom nehľadajte. Prvé tlačidlo (vľavo), je multifunkčné a zahŕňa v sebe funkciu zapnutia a vypnutia, voľbu rozsahov Hz - frekvencia, C - kapacita, Test diód a kontinuity, ACV a DCV. Ďalším tlačidlom je "HOLD" pre podržanie výsledku na displeji, externé podsvietenie  a funkcia NCV pre bezkontaktnú detekciu sieťového napätia - a to je všetko. Musím oceniť funkciu APO (Auto Power Off), ktorá vám šetrí AAA články, pred vybitím. Meranie teploty je permanentné, to znamená, že údaj bude dostupný pri väčšine meraní, čo môže pôsobiť tak trocha metúco, pri odčítaní meraných hodnôt. Pokiaľ je možné odporúčam použiť nabíjacie články.

Meracie rozsahy

Základné charakteristiky

 • Režim displeja: trojitý displej LCD; hlavný displej, vedľajší displej, analógový bargraf
 • Maximálne zobrazenie: 5999 (5 5/6) bitové automatické zobrazenie polarity
 • Metóda merania: dvojitá integrálna A / D konverzia
 • Vzorkovacia frekvencia: asi 3-krát za sekundu
 • Indikácia prekročenia rozsahu: Prekročená hodnota zobrazuje "OL"
 • Funkcia APO
 • Indikácia nízkeho napätia batérie
 • Pracovné podmienky : (0 ~ 40) ℃ , relatívna vlhkosť < 80%;
 • Napájanie: AAA 2 x 1,5 V batéria (nie je súčasťou dodávky)
 • Rozmery : 139 × 68 × 18 mm (D × Š × V)
 • Hmotnosť : asi 175 g

 

Zobrazenie

6000 (3 5/6)

Jednosmerné napätie (DCV)

0V-1000V

Striedavé napätie (ACV)

0V-750V

Odpor (Ω)

10 Ω - 6 MΩ

Kapacita (F)

1nF - 60mF

NCV - Bezkontaktná detekcia napätia

Áno

Test diód a kontinuity

Áno

APO - Automatické vypnutie multimetra

Do 5 minút

Pomocné osvetlenie meraného miesta

Áno

Zobrazenie a meranie teploty (integrovaný senzor)

Áno

Meranie frekvecie (pri rozsahu AC)

Áno

T-RMS

Áno

Pamäť nameraných hodnôt - Hold

Áno

Napájanie multimetra

AAA 2 x 1.5V (Nie sú súčasťou dodávky)

 

Meranie ACV / DCV

Rozsah Presnosť Rozlíšenie
DC / AC 6V ±(0.5%+3) 0.001V
DC / AC 60V ±(0.5%+3) 0.01V
DC 700V ±(0.5%+3) 0.1V
AC 500V ±(0.8%+10 1V

Vstupný odpor: 10MΩ

Meranie odporu

Rozsah Presnosť Rozlíšenie
600Ω ±(0.8%+5) 0.1Ω
6kΩ ±(0.8%+3)
60kΩ ±(0.8%+3) 10Ω
600kΩ ±(0.8%+3) 100Ω
6MΩ ±(0.8%+3) 1kΩ
60MΩ ±(2.5%+3) 10kΩ

 

Meranie kapacity

Rozsah Presnosť Rozlíšenie
10nF ±(3.5%+20) 10pF
100nF ±(3.5%+20) 100pF
1uF ±(3.5%+20) 1nF
10uF ±(3.5%+20) 10nF
100uF ±(3.5%+20) 100nF
1mF ±(3.5%+20) 1uF
10mF ±(3.5%+20) 10uF
60mF ±(5%+3) 100uF

 

Meranie frekvencie

Rozsah Presnosť Rozlíšenie
10Hz ±(0.1%+3) 0.01Hz
100Hz ±(0.1%+3) 0.1Hz
1kHz ±(0.1%+3) 1Hz
10kHz ±(0.1%+3) 10Hz
100kHz ±(0.1%+3) 100Hz
1MHz ±(0.1%+3) 1kHz
10MHz ±(0.1%+3) 10kHz

 

Zhrnutie a záver

Ako je vidno, multimeter neoslní množstvom meraných hodnôt, takže ho právom môžem zaradiť skôr do triedy testerov / detektorov ako k multimetrom, čo ovšem neovplivňuje jeho použiteľnosť ako orientačného meradla - ovšem bez prúdových rozsahov. Má základné funkcie, ktoré využijete pri detekcii niektorých problémov - ACV / DCV, NCF, prídavné osvetlenie, čo využijete napíklad pri kontorle elektrických zásuviek, alebo zhodených ističov, alebo ako elegantný multimeter do sady s náradím vo vašom aute. Ako bonus považujem meranie kapacity, frekvencie a odporu. Čo sa mi nepáči je integrácia meracích sond "na pevno", nakoľko je tu predpoklad, že tester pri odkladaní respektíve jeho meracie sondy budete omotávať okolo neho, takže časom môže nastať problém zo zalomením. Vo všeobecnosti ho však odporúčam a to aj napriek jeho obmedzeným možnostiam, ale jeho priaznivej cene.

Multimeter Mustool MT111 si môžte kúpiť prostredníctvom tohoto odkazu - klikni (Banggood)

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 200.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo
PCBWay Promo
PCBWay Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Webwiki Button