Napájacie zdroje série PWM od MEAN WELL určené pre použitie v priemysle

Napájacie zdroje série PWM od MEAN WELL určené pre použitie v priemysle
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  120 zobrazení
2
 0
Elektroinštalácie

V súčasnosti sú veľmi obľúbené na reklamné podsvietenie, podsvietenie schodiska alebo iné dekoratívne účely LED pásy s čipmi zapojenými pre napájanie napätím. Vzápätí sa požaduje využitie všetkých ostatných možností, ktoré LED osvetlenie poskytuje – stmievanie, inteligentné riadenie, zmena teploty svetla a podobne.

Na Slovensku sa objavujú na trhu svietidlá s použitím LED pásov rôznych typov a rozmerov určených na reklamné podsvietenie a iné dekoratívne účely. Spoločnou vlastnosťou týchto LED pásov je zapojenie čipov typu „constant voltage“ (CV), čo znamená, že spravidla 3 alebo 6 čipov je zapojených do série s rezistorom – podľa toho či ide o pás napájaný napätím 12 V alebo 24 V. Tento typ je veľmi obľúbený najmä pre najnižšiu cenu a jednoduché použitie. Iný typ, ktorý má čipy zapojené bez rezistorov v sérii – v režime „constant current“ (CC), je na Slovensku v súčasnosti takmer nedostupný pre cenu a zložitejšie použitie.
LED pásy rozoznáme na prvý pohľad podľa toho či obsahuje malý čierny smd rezistor pravidelne po celej dĺžke pásu. Zásadný rozdiel je v tom, že CC pás je stmievateľný bez akéhokoľvek flickeringu (blikania) a CV pás potrebuje na napájanie plné pracovné jednosmerné napätie (napríklad 12 V). Po jeho znížení aj o malú hodnotu – napríklad 10 percent – dochádza k zhasnutiu. CV pás teda nie je stmievateľný. LED čipy svietia na plný výkon alebo vôbec. Efekt „stmievania“ sa dosahuje blikaním, ktoré sa riadi pulzne šírkovou moduláciou (pwm). Ak je pomer času svietenia a času nesvietenia 50 percent, ľudské oko to vníma ako 50 percentné svietenie oproti plnému výkonu.

Voltampérová charakteristika LED čipu a vláknovej žiarovky

Je všeobecne známe, že vo výrobných halách a iných priestoroch, kde sa používajú rotujúce stroje a iné podobné zariadenia, bolo a je zakázané používať klasické žiarivkové neónovo ortuťové trubice. Tento typ svietidla blikal na frekvencii 100 Hz v rytme napájacieho napätia. Za jednu periódu sa žiarivka rozsvietila v súlade s kladnou polvlnou sínusoidy, po prechode nulou takmer zhasla a znovu výboj vyvolal svetlo počas zápornej sínusoidy. Tento jav je nebezpečný pre možný vznik stroboskopického efektu pri rotujúcich a pravidelne sa pohybujúcich predmetoch. V prípade napájania LED čipov, flickering je ešte výraznejší, ide o okamžité rozsvietenie a zhasnutie čipov v súlade s obrázkom 1, na ktorom pre názornosť sú vedľa seba znázornené VA charakteristiky diódy a žiarovky. LED čip je polovodič, ktorý sa nespráva ako klasická žiarovka, u ktorej platí Ohmov zákon v štandardnom ponímaní.

Odstránenie nežiadúcich efektov

Úlohou výrobcov napájacích zdrojov je napájať nestmievateľné CV LED pásy v súlade s čo najmenším flickeringom pri splnení dôležitých technických noriem. Svetový výrobca napájacích zdrojov aj pre LED osvetlenia, firma MEAN WELL, ponúka napájací zdroj, ktorého výstup je pwm signál až do frekvencie 4 kHz, nie však menej ako 1,5 kHz. Táto frekvencia je dostatočne nízka na to, aby LED čipy dokázali reagovať na zmenu napájania a dostatočne vysoká na to, aby flickering nespôsoboval bolenie hlavy, nepríjemný pocit rezania očí a v konečnom dôsledku aj nebezpečné situácie pri pohybe predmetov, ale aj nepríjemné pruhy pri natáčaní kamerou. Riešením je napájací zdroj MEAN WELL označený ako séria PWM. K dispozícii sú zdroje s výkonom od 40 W do 120 W. Zdroj určený pre LED pás s napätím 12 V s výkonom 90 W štandardne ovládateľný napätím 0÷10 V, PWM 10 V/1 mA a potenciometrom 100 kOhm je potom označený ako PWM-90-12.

Napájací zdroj MEAN WELL série PWM

Inteligentné zbernicové systémy

Firma MEAN WELL vyplnila požiadavku na trhu aj v oblasti riadenia osvetlenia inteligentnými zbernicovými systémami a ponúka napájacie zdroje pre CV LED pásy. Pre systémy DALI bude označenie napríklad PWM-90-12DA a pre KNX systémy PWM-90-12KN. Firma MEAN WELL v súčasnosti ako jediná na svete ponúka napájacie zdroje pripojiteľné priamo na zbernicu KNX pre napäťové LED pásy, ale aj na prúdové svietidlá bez flickeringu pod označením LCM-25KN, LCM-40KN a LCM-60KN. Zdroje série LCM-KN a PWM-KN možno pripojiť do systému bez použitia akéhokoľvek ďalšieho prevodníka alebo iného nevyhnutného zariadenia. Napájacie zdroje MEAN WELL série PWM pre napájanie CV LED pásov sa vyrábajú aj s rozhraním Bluetooth na ovládanie aplikáciou v mobilnom telefóne a je k dispozícii pod označením napríklad PWM-120-24BLE.

Zdroje spĺňajú normu v oblasti osvetlenia IEC61347-2-13, disponujú funkciou aktívneho PFC (Power Factor Controll), krytím IP67. Štandardne môžete zdroj napájať v širokom rozsahu 90÷305 VAC, ale aj jednosmerným napätím 127÷431 VDC pri dosahovanej účinnosti 90 percent. MTBF parameter 224 khod. sa dosahuje pri dodržaní bezpečnostných noriem EN61347, EN62384 a z hľadiska EMC je nemenej zaujímavé splnenie noriem triedy EN61000-3.

Zdroje treba štandardne ako všetky ostatné napájacie zdroje určené pre LED osvetlenia, umiestniť priamo k svietidlu, aby bola splnená všeobecná zásada čo najkratšieho prívodu od zdroja k svietidlu z hľadiska úbytku napätia na prívodnom vedení a elektromagnetického rušenia a vyžarovania. Zdroje série PWM môžu byť trvale pripojené k sieti, pri riadenom vypnutí spĺňajú požiadavku na odber <0,5 W.Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár. Pridáte prvý? Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

Webwiki ButtonSeo servis