Nemožnosť výmeny batérie je zlou voľbou pre životné prostredie, ale aj pre spotrebiteľa

Nemožnosť výmeny batérie je zlou voľbou pre životné prostredie, ale aj pre spotrebiteľa
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  223 zobrazení
2
 0
Ekológia v elektrotechnike a jej opraviteľnosť

V čase, keď Európa tvrdí, že je lídrom v oblasti klímy a udržateľnosti využívaných zdrojov, je väčšina používaných dobíjateľných batérií čo sa týka  spotrebnej elektroniky a e-bicyklov alebo skútrov je buď nevymeniteľná, alebo neopraviteľná.

Výsledkom toho je preto podstatne kratšia životnosť produktov, zvýšené množstvo vyprodukovaného elektronického odpadu, neúmerné plytvanie vzácnymy materiálmi a zbytočné zvýšené výdavky pre spotrebiteľov. To sú niektoré zo zistení správy, ktorú zverejnil Európsky úrad pre životné prostredie, iniciatíva Právo na opravu a výskumníci z Univerzity v Lunde.

Dobíjacie lítium-iónové batérie možno v súčastnej dobe nájsť vo väčšine dnes používaných elektronických zariadení, od smartfónov, notebookov a tabletov až po elektrické bicykle a skútre, a odhady ukazujú, že dopyt bude v nasledujúcom desaťročí naďalej narastie do roku 2030 odhadom až o 60 % batérií v spotrebnej elektronike a o 15 % v elektrobicykloch či skútroch.

Porucha batérie je jedným z najčastejších problémov mnohých zariadení spotrebnej elektroniky a často bžva prvým chybným komponentom v e-bicykloch a kolobežkách. 42 % opráv smartfónov a 27 % opráv notebookov súvisí priamo s výmenou batérie.

Medzi častokrát konštrukčne neprístupným dizajnom, používaním rôznych lepidiel, softvérových zámkov, nedostatkom náhradných dielov, nástrojov a informácií o opravách je však veľa batérií predurčených na to, aby sa nikdy nevymenili, neopravili a bohužiaľ ani nerecyklovali.

Chloé Mikolajczak, aktivistka z organizácie Právo na opravu, povedala: "Je to mimoriadne znepokojujúce, pretože priemerná životnosť batérie v týchto produktoch je približne 3 roky a väčšina opravárov, s ktorými sme hovorili, uviedla, že riziko poškodenia zariadenia pri vyberaní batérie je veľmi vysoké. To naznačuje, že značný počet zariadení je predčasne vyradený práve z dôvodu zlyhania batérie.“

Medzitým, zabezpečenie toho, aby všetky nové telefóny a tablety predávané v EÚ v roku 2030 mali ľahko  vymeniteľné batérie, by mohlo znížiť ročné emisie týchto zariadení o 30 % v porovnaní s bežnou prevádzkou, a znížiť tak významne straty kritických surovín ako kobalt a indium, a ušetriť európskym spotrebiteľom 19,8 miliardy EUR.

Okrem správy dnes koalícia opravárov elektroniky a batérií, recyklačný priemysel a environmentálne mimovládne organizácie zastupujúce najmenej 500 organizácií zverejnila spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzýva Európsku komisiu, aby prijala potrebné a najmä účinné opatrenia pre viac vymeniteľných a opraviteľných batérií.

Jean-Pierre Schweitzer, odborník pre produktovú politiku v EEB, povedal: „Zatiaľ čo mnoho spoločností pracuje na výmene, oprave a recyklácii batérií z elektroniky, ako sú smartfóny a e-bicykle, tak častokrát zlý dizajn produktov a softvér spôsobujú, že je to čoraz náročnejšie a v niektorých prípdoch aj nemožné. Výrobcovia zbytočne plytvajú vzácnymi zdrojmi a nútia tak spotrebiteľov zbytočne vymieňať zariadenia skôr, ako to potrebujú. Európska rada a Parlament, ktoré teraz rokujú o európskom nariadení o batériách, majú právomoc riešiť všetky tieto otázky.

Európska komisia preto vypracovala a navrhla "nariadenie o batériách", ktorého cieľom je riešiť celý životný cyklus batérií od dodávateľského reťazca až po likvidáciu, a v súčasnosti je v rukách Európskeho parlamentu a Rady európy. Návrh sa zaoberá odnímateľnosťou batérií a samozrejme ich zjednodušenou vymeniteľnosťou, ale prehliada zároveň aj na kľúčové problémy, ako je dostupnosť náhradných dielov a softvér, ktorý bráni oprave, či výmene  batérie.

Zdroj : Európsky úrad pre životné prostredie

Stiahnuť správu o batériách (eng)

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 200.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo
PCBWay Promo
PCBWay Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Webwiki Button