Fórum ElektroLab.eu

Nepájivé kontaktné pole, jeho možnosti a využitie

Nepájivé kontaktné pole, jeho možnosti a využitie
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  461 zobrazení
3
 0
Rádioamatérov almanach

"Nepájivé kontaktné pole", alebo "Breadboard " je skvelá pomôcka na výrobu dočasných zapojení a vytváranie prototypov a nevyžaduje absolútne žiadne spájkovanie. Akonáhle nájdete nejakú elektronickú schému, ktorú chcete vyskúšať, alebo si iba potrebujete overiť funkčnosť daného zapojenia tak teraz nastane čas, aby ste z kôpky komponentov zostavili funkčné zapojenie. A teraz je na mieste otázka - vyleptať prácne obrazec plošných spojov, alebo použiť nepájivé kontaktné pole?

Poznámka : Nepájivé kontaktné pole nie je vhodné pre použitie SMD komponentov.

Vytvorenie finálneho výrobku sa zvyčajne vykonáva spájkovaním komponentov na doske s plošnými spojmi (PCB). Tento postup je vhodný pre obvody, ktoré boli testované a fungujú podľa želania, a tiež vtedy, keď sa stáva finálnym. Vytvorenie návrhu DPS iba pre niekoľko aplikácií - napríklad pri vývoji obvodu - však nie je ekonomické. Namiesto toho, zatiaľ čo pracujete so zapojením v jeho vývojovej fáze a počet súčiastok je nízky a nepoužívajú sa extrémne vysoké frekvencie, tak sa komponenty  zvyčajne montujú na nepájivé kontaktné pole.

Detail osadenia kontaktného poľa.

Interné prepojenia nepájivého kontaktného poľa

Existujú rôzne typy a veľkosti nepájivých kontaktných polí - breadboardov, ktoré sú vhodné pre obvody rôznych zložitostí. Pre prototypovanie malých obvodov je možné použiť malé nepájivé kontaktné pole a pre obvody s mnohými komponentami sú k dispozícii väčšie dosky. Nepájivé polia možno tiež stohovať dohromady, aby sa vytvorili väčšie dosky aj pre veľmi zložité obvody.