Očakáva sa, že množstvo elektronického odpadu v roku 2021 prevýši hodnotu 57,4 milióna ton

čo prevýši hmotnosť Veľkého čínskeho múru
Očakáva sa, že množstvo elektronického odpadu v roku 2021 prevýši hodnotu 57,4 milióna ton
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  172 zobrazení
1
 0
Ekológia v elektrotechnike a jej opraviteľnosť

Tohtoročná celosvetová hora odpadu z elektronických a elektrických zariadení bude mať odhadom 57,4 milióna ton, čo je viac ako hmotnosť Veľkého čínskeho múru, najťažšieho umelého objektu na Zemi.

Minuloročný Global E-waste Monitor 2020 uviedol, že v roku 2019 sa vyprodukovalo odhadom 53,6 milióna metrických ton (Mt) elekktronického odpadu. To predstavuje 21 % nárast za päť rokov od roku 2014 (s predpokladaným smerom rastu e-odpadu na 74 Mt do roku 2030).

Celosvetová produkcia elektronického odpadu preto ročne narastá o 2 milióny ton, čiže približne o 3 až 4 %, čo je problém, ktorý sa pripisuje vyššej spotrebe elektroniky (nárast o 3 %), kratším životným cyklom produktov a obmedzeným možnostiam opráv.

Podľa odhadov v Európe, kde sa tomuto problému najviac venujú, sa 11 zo 72 elektronických predmetov v priemernej domácnosti už nepoužíva alebo je pokazených. Ročne sa v Európe nahromadí ďalších 4 až 5 kg nepoužitých elektrických a elektronických výrobkov pred tým, ako sa zlikvidujú.

Pokiaľ ide o mobilné telefóny, francúzska štúdia odhaduje, že 54 až 113 miliónov mobilných telefónov s celkovou hmotnosťou 10 až 20 ton ticho spí v zásuvkách a iných úložných priestoroch vo francúzskych domácnostiach.

Zatiaľ čo v USA sa recykluje veľa mobilných telefónov, odhaduje sa, že až 151 miliónov alebo viac telefónov ročne – približne 416 000 denne – sa vyhodí do odpadu a skončí spálením alebo na skládkach, a že okolo 40 % ťažkých kovov na skládkach v USA pochádza práve z vyradenej elektroniky.

Z hľadiska hmotnosti tvoria najväčšie množstvo vyradené veľké spotrebiče, ako sú sporáky a chladničky, najväčšiu zložku elektronického odpadu. Tieto veľké spotrebiče obsahujú oceľ, meď a hliník, vďaka čomu sú atraktívne nakme pre zberačov odpadu. Napriek spoločnému úsiliu vlád na mnohých úrovniach tento problém pretrváva. Dokonca aj v EÚ, ktorá má už takmer dve desaťročia zavedené komplexné právne predpisy o rozšírenej zodpovednosti výrobcov (EPR), pozostávajúce z cieľov a právnej zodpovednosti, je formálny podiel zberu elektronického odpadu v EÚ 55 % (2018). Za posledných 20 rokov sa dosiahol obrovský pokrok, ale členské štáty sa stále snažia dosiahnuť ciele z mnohých zložitých dôvodov, ako dokumentuje spoločnosť UNITAR a fórum WEEE so sídlom v Bruseli vo svojej správe.

Pascal Leroy, generálny riaditeľ Fóra WEEE, organizácie, ktorá stojí za Medzinárodným dňom elektronického odpadu, hovorí: "Veľa faktorov zohráva úlohu pri efektívnom využívaní zdrojov v sektore elektroniky. Napríklad naše členské organizácie zodpovednosti výrobcov vyzbierali a zabezpečili zodpovednou recykláciou 2,8 milióna ton elektronického odpadu v roku 2020. Jedna vec je však pozoruhodná: pokiaľ občania nevrátia svoje použité, rozbité vybavenie, nepredajú ho alebo nedarujú, budeme musieť pokračovať v ťažbe úplne nových materiálov, ktoré spôsobujú veľké škody na životnom prostredí."

"Tohtoročné zameranie sa na Medzinárodný deň elektronického odpadu (14.10) je kľúčovou úlohou každého z nás pri pretváraní cirkulárnosti na skutočnosť pre elektronické produkty. Toto je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, keďže naše vlády idú na COP26, aby diskutovali o celosvetových opatreniach na zníženie emisií uhlíka. Každá tona recyklovaného elektroodpadu vytvorí približne 2 tony emisií CO2. Ak všetci nakladáme s naším elektronickým odpadom správne, pomáhame tak znižovať škodlivé emisie CO2."

Na otázku o miere recyklácie obyvateľstvom sa odhaduje, že až 40 – 50 % elektronického odpadu sa recykluje. V skutočnosti bolo v roku 2019 známe, že iba menej ako polovica z tohoto množstva – 17,4 % – bola riadne spracovaná a recyklovaná.

V prípade mobilných telefónov, tabletov, počítačov a iných malých produktov informačných technológií sa predpokladá, že mnohé faktory odrádzajú od recyklácie, okrem iného bezpečnosť údajov, hodnota produktu, ťažko dostupné miesta vrátenia a neistota ohľadom vhodnej recyklácie.

Dr. Ruediger Kuehr, riaditeľ programu SCYCLE a vedúci kancelárie UNITAR v Bonne, hovorí, že hodnota komponentov nerastných surovín používaných v elektronickom priemysle vo svetových "mestských baniach" je obrovská.

Tona vyradených mobilných telefónov je bohatšia na zlato ako tona vyťaženej zlatonosnej rudy,

zdôrazňuje Dr. Ruediger Kuehr.

V 1 milióne mobilných telefónov je napríklad použité 24 kg zlata, 16 000 kg medi, 350 kg striebra a 14 kg paládia – zdroje, ktoré je možné získať a vrátiť do výrobného cyklu. A ak sa nám nepodarí tieto materiály recyklovať, je potrebné ťažiť nové zásoby, čo poškodzuje životné prostredie.

"Okrem toho, získavanie zlata a iného materiálu z odpadu šetrí veľa emisií oxidu uhličitého v porovnaní s ťažbou nových kovov," hovorí Kees Baldé, hlavný programový dôstojník programu SCYCLE pri OSN.

Dodáva, že vysokohodnotné, obnoviteľné materiály konzervatívne ocenené na 57 miliárd USD – čo je suma vyššia ako hrubý domáci produkt väčšiny krajín – boli v roku 2019 väčšinou vyhodené alebo spálené v tých častiach sveta bez rozšírenej legislatívy o zodpovednosti výrobcov, namiesto toho, aby sa zbierali na ošetrenie a opätovné použitie. Úspešné zvýšenie miery zberu si vyžaduje zapojenie všetkých aktérov vrátane spotrebiteľov.

"Popri pohodlí, finančnej kompenzácii, starostlivosti o životné prostredie, kultúre a spoločenských normách je informovanosť jednou z kľúčových motivácií pre ľudí, aby prijali opatrenia v oblasti elektronického odpadu,“ hovorí Magdalena Charytanowicz z fóra WEEE, ktoré má na starosti Medzinárodný deň elektronického odpadu. .

"To je dôvod, prečo dúfame, že každoročne 14. októbra oslovíme čo najviac občanov na celom svete a naliehaním na správnu likvidáciu vyradenej elektroniky podporovaním kampaní a aktivít na zvyšovanie povedomia, ako je zber elektronického odpadu, školské prednášky. V rámci Medzinárodného dňa elektronického odpadu je vítaná aj najmenšia akcia propagujúca správny zber, opravu, opätovné použitie alebo recykláciu elektronického odpadu.

"Spotrebitelia," dodáva, "chcú robiť správnu vec, ale musia byť primerane informovaní a mali by mať ľahko dostupnú vhodnú infraštruktúru, aby sa správne nakladanie s elektronickým odpadom stalo spoločenskou normou v komunitách."

Zdroje:

WEEE Forum
Recycling-magazine.com
Wikipedia
InternetPáčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo

Webwiki Button