Fórum ElektroLab.eu

Olovené uhlíkové batérie - budúcnosť olovenej batérie?

Olovené uhlíkové batérie - budúcnosť olovenej batérie?
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  266 zobrazení
4
 0
Batérie a akumulátory

Nové "olovené uhlíkové" batérie znamenajú revolúciou v priemysle skladovania elektrickej energie. Olovená uhlíková batéria vznikla vývojom z tradičnej, osvedčenej olovnatej technológie batérií VRLA AGM.

V olovnatej uhlíkovej batérii sa uhlík dotuje k negatívnej elektróde, čo má za následok oveľa dlhšiu životnosť samotnej batérie. Pridaný uhlík v skutočnosti dodáva k elektróde batérie a poskytuje mu mnoho vlastností, ktoré sú bežné napríklad superkondenzátora, čím sa výrazne sa zlepšuje výkon pri nabíjaní a vybíjaní.

Oveľa vylepšený je aj výkon čiastočného stavu nabitia (PSoC), pri ktorom medzi 30 a 70% SoC, teda takmer nedochádza k sulfatácii. Sulfatácia je jednou z hlavných príčin porúch tradičných olovených batérií a je zvyčajne spôsobená čiastočným nabitím a starnutím.

Sulfatácia je jav, pri ktorom sa na negatívnej elektróde začnú vytvárať kryštály síry. Pri bežnom používaní sa väčšina z týchto kryštálov znovu absorbuje, keď je batéria nabitá - ak je však batéria ponechaná v PSoC, niektoré z týchto kryštálov sa trvale spoja s negatívnou elektródou akumulátora. To značne zmenšuje povrch na negatívnej elektróde, čo znamená značné zniženie kapacity batérie, alebo aj jej úplne znehodnotenie.

Výhody olovených uhlíkových batérií

  • Veľmi vysoká cyklická životnosť.
  • Vysoká účinnosť nabíjania (95%).
  • Vynikajúce nabíjacie a vybíjacie charakteristiky.
  • Znížená tvorba sulfatácie.
  • Výrazne vylepšený výkon PSoC.
  • Nízke náklady na údržbu bez potreby dolievania.
  • Utesnená konštrukcia VRLA - takmer nulové plynovanie.
  • Olovené batérie sú recyklovateľné z> 96%.
  • Vysoká spoľahlivosť a predvídateľný výkon.
  • Široká teplotná tolerancia (-30 až + 60 ° C).

Výrobcovia / Dodávatelia

Olovené uhlíkové batérie sú v súčasnosti k dispozícii od spoločností Victron Energy, OutBack Power, DBS Leoch, JPC a Narada. Každý výrobca však tvrdí, že jeho batérie majú výrazne odlišné cyklické vlastnosti.

Batérie LRC spoločnosti DBS Leoch majú udávané až 3 000 cyklov na 60% hĺbku vybitia (DoD). Rad LRC je k dispozícii iba ako 2V články s kapacitami od 300 do 1 200 Ah. Leoch tiež ponúka rozsah 12V s názvom 'PLH + C', ktorý ponúka 2500 cyklov do 60% DoD (Depth Of Discharge). Tento rad je k dispozícii v štandardnom bloku 100 Ah, 12V a tiež ako bloky FT (predná svorka) od 40 do 210 Ah.

Batérie PLC spoločnosti Outback sú schopné 3000 cyklov až 50% DoD. Spoločnosť Victron je spočiatku omnoho konzervatívnejšia, pokiaľ ide o údajné cyklické čísla, ktoré uvádzajú "viac ako" 1 000 cyklov pri 60% hodnote DoD (Depth Of Discharge) - aj keď pripúšťajú prebiehajúce testy.

Charakteristika PLH + C - olovenej uhlíkovej batérie od spoločnosti DBS Leoch

Hodnoty nabíjania

Takmer všetky olovené uhlíkové batérie používajú veľmi podobné požadované hodnoty nabíjania ako bežné gélové alebo AGM batérie a sú zvyčajne priamou náhradou za bežné olovené batérie.

Požadované hodnoty Outback Pure Lead Carbon pre blok 12V sú 14,1 V pre nabíjanie a 13,5 V pre prevádzku, čo je v rámci programovateľného rozsahu takmer všetkých dobrých solárnych regulátorov PV a sieťových nabíjačiek. Výrobcovia tvrdia, že akumulátory majú široký prevádzkový rozsah teplôt -30 °C až + 60 °C, čo je veľkou výhodou pri ich použitiach.

Budúcnosť

Tak ako vždy bude to samozrejme chvíľu trvať, kým budeme mať k dispozícii relevantné údaje o ich výkonnosti pri reálnom použití - avšak už teraz je jasné, že pri použitej technológii prekonávajú mnoho problémov ako sú známe u lítiových batérií, ako sú napríklad nabíjanie pri nízkych teplotách, náklady, spoľahlivosť a recyklovateľnosť.

Pri použití týchto akumulátorov v energetických systémoch mimo sieť ponúkajú tieto nové olovené uhlíkové batérie vynikajúce úložné riešenie pre mnoho aplikácií, ale najmä ako úložiská energie napríklad vo fotovoltaických systémoch.

Vysvetlivky:

Depth Of Discharge "DoD"- Hĺbka vybitia

Partial state of charge "PSoC" - Čiastkový stav nabitia

State of charge "SoC" - Stav nabitia

Become a Patron!Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár. Pridáte prvý? Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

Webwiki ButtonSeo servis