Oprava páječky JCD-908S 80W z Aliexpressu

Oprava páječky JCD-908S 80W z Aliexpressu
Tomáš Nevřela Pridal  Tomáš Nevřela
  379 zobrazení
3
 0
Servis a opravy

Páječku jsem koupil na AliExpressu za cca 9$, při zkoušení a asi třetím připojení do sítě ze z ní zakouřilo a přestala fungovat. Po rozebrání jsem zjistil, že je vadný odpor R1, kondenzátor C1 a zenerova dioda D1 v obvodu napájení páječky. Protože nešlo identifikovat hodnoty součástek počkal jsem na druhou objednanou stejnou páječku. Když dorazila provedl jsem rozebrání a změření součástek a napětí v napájecím obvodu. Odpor R1 měl po změření hodnotu 100R, kondenzátor C1 208nF.

Ještě, že jsem to udělal, protože i tato páječka se po pár zapnutích zničila.

Takže bylo jasné, že to nebyla náhoda, ale buď vadné součástky nebo dimenzované na nízké hodnoty, případně určené pro napájecí napětí 110V AC. Součástky R1 a C1 jsem vyměnil za vhodnější pro napětí 230V a zenerku za 5V1, tak aby stabilizátor XC6206 dával spolehlivě 3,3V pro procesor, který celou páječku řídí.

Schema zapojení

Po opravě, páječka funguje bez problémů už pár měsíců.

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok?

Máte aj vy zaujímavú konštrukciu, alebo článok a chceli by ste sa o to podeliť s viac ako 250.000 čitateľmi? Tak neváhajte a dajte nám vedieť, radi ju uverejníme a to vrátane obrazových a video príloh. Rovnako uvítame aj autorov teoretických článkov, či autorov zaujímavých videí z oblasti elektroniky / elektrotechniky.

Kontaktujte nás!


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

       

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

PCB GOGO

PCBWay Promo

PCB GOGO

PCBWay Promo

PCB GOGO


Webwiki Button