Orientačný výpočet bleskozvodom chránenej oblasti

Orientačný výpočet bleskozvodom chránenej oblasti
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  315 zobrazení
3
 0
Kalkulačky
   

Chránená oblasť je oblasť, ktorú bleskozvod pokrýva a chráni pred účinkami blesku. Výpočet tejto plochy závisí od viacerých faktorov vrátane výšky systému ochrany pred bleskom, jeho konštrukcie a odberu prúdu.

Najbežnejší vzorec na výpočet chránenej oblasti systému ochrany pred bleskom sa nazýva "metóda gule a kužeľa" a používa sa pre tradičné systémy ochrany pred bleskom v tvare veže alebo stožiara. Tento vzorec určuje minimálnu výšku bleskozvodu na ochranu určitej oblasti.

Základný vzorec tejto metódy je:

H=2AπH = \sqrt{\frac{2 \cdot A}{\pi

Kde:

  • H je minimálna výška bleskozvodu (v metroch).
  • A je plocha, ktorú má bleskozvod chrániť (v metroch štvorcových).
  • π je matematická konštanta (približne 3,14159).

Tento vzorec určuje výšku bleskozvodu potrebnú na ochranu určitej plochy. Je dôležité poznamenať, že presný výpočet plochy, ktorú treba chrániť, môže byť zložitý a závisí od mnohých ďalších faktorov, ako je geografická poloha, konštrukcia budovy a odber prúdu.

Výpočet je iba orientačný a slúži iba na pochopenie problematiky. Predpokladá sa osadenie na plochú strechu s osadenou jednou pasívnou tyčou. Pri komplikovanejších štruktúrach a tvaroch striech je potrebné využiť špecializovaný návrhový software a projektanta znalého problematiky projektovania bleskozvodových záchytných systémov. Rovnako montáž samotného systému je potrebné zveriť certifikovanému odborníkovi.

Poznámka : Na podrobnejšie a presnejšie výpočty chránenej oblasti sa často používa špecializovaný softvér a analýzy. Ak potrebujete vykonať takýto výpočet pre konkrétnu situáciu, mali by ste sa obrátiť na kvalifikovaného projektanta s odbornými znalosťami v oblasti ochrany pred bleskom.

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button