Porovnanie desiatich cloudových diskov: kam a za koľko uložiť 100 GB, 1 TB a 10 TB dát?

Porovnanie desiatich cloudových diskov: kam a za koľko uložiť 100 GB, 1 TB a 10 TB dát?
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  532 zobrazení
0
 2
Počítače a výpočtová technika

Kam sa oplatí uložiť svoje dáta? Pozreli sme sa na desať cloudových diskov a zisťovali, za akú cenu získate priestor pre uloženie 100 GB, 1 TB a 10 TB dát. Výsledky sme zoradili od najvyšších cien po najnižšiu za 1 TB, pričom sme brali do úvahy vždy tú najvýhodnejšiu variantu predplatného (spravidla ročná) prepočítanú na mesačný poplatok.

Box

Služba Box nie je v našich končinách príliš známa, napriek tomu má čo ponúknuť. Primárne sa však zameriava na firemnú klientelu, s čím súvisí fakt, že ceny pre jednotlivcov rozhodne nemožno označiť ako ľudové. Bezplatne tu dostanete priestor veľký 10 GB, avšak s obmedzením maximálnej veľkosti jedného súboru na 250 MB.

Silnou stránkou služby je jej webové rozhranie, poskytujúce solídne možnosti práce so súbormi a podporu zobrazovania náhľadov. Oficiálne klientskej aplikácie sú k dispozícii pre Windows, MacOS a všetky podstatné mobilné platformy.

Ako sme uviedli v prvom odseku - Box mieria svoju ponuku primárne na firmy, takže v jeho cenníku nájdeme len jeden jediný tarifa pre jednotlivcov, kde za 9 eur (235 Kč) mesačne dostanete 100 GB miesta. V rámci podnikových taríf potom ponúka aj neobmedzený priestor, ktorého ceny začínajú na 13,50 eurách (350 Kč) za používateľa a mesiac.

 • Priestor zadarmo: 10 GB
 • Cena za uloženie 100 GB dát: 235 Kč / mesiac (platený tarifa za 9 eur mesačne s priestorom 100 GB)
 • Cena za uloženie 1 TB dát: pre jednotlivca neponúka
 • Cena za uloženie 10 TB dát: pre jednotlivca neponúka

Zoolz Cloud Backup

Služba Zoolz Cloud Backup nie je rovnako v našich končinách príliš známa, napriek tomu určite stojí za zmienku. Zameriava sa predovšetkým na podniky, ktoré hľadajú dlhodobý a komplexný spôsob zálohovania a zabezpečenia dát, ku ktorým nepotrebujú častý prístup.

Zoolz má celý rad funkcií, z ktorých menujme napríklad správu užívateľov a zásad, možnosť obmedzenia rýchlosti alebo veľkosti súborov, verziovanie, automatickú deduplikáciu, podporu externých a NAS jednotiek, zálohovanie serverov či 256bitové AES šifrovanie na strane servera.

V ponuke je sedem príjemne odstupňovaných taríf, pričom ten najnižší začína na 1 TB priestoru, v najvyššom si môžete dohodnúť aj viac ako 50 TB. Ceny a ponúkanej kapacity však budú vyhovovať skôr tým náročnejším.

 • Priestor zadarmo: 50 GB na skúšku
 • Cena za uloženie 100 GB dát: 264 Kč / mesiac (platený tarifa za 3162 Kč ročne s 1 TB priestoru)
 • Cena za uloženie 1 TB dát: 264 Kč / mesiac (platený tarifa za 3162 Kč ročne s 1 TB priestoru)
 • Cena za uloženie 10 TB dát: 2635 Sk / mesiac (platený tarifa za 31622 Kč ročne s 10 TB priestoru)

Dropbox

Dropbox bol jedným z prvých použiteľných cloudových diskov na trhu. Okrem istého priestoru zadarmo ponúkol veľmi dobre a rýchlo fungujúcu synchronizáciu súborov oproti cloudu aj medzi zariadeniami. S rastúcou popularitou však prišli obmedzenia, ktorých cieľom bola snaha prinútiť užívateľa k prechodu na platenú verziu. Asi nejcitelnějším zásahom bolo obmedzenie počtu súčasne pripojených zariadení na tri.

Dropbox má prepracovanú desktopovú aplikáciu, ktorej schopnosti neustále vylepšuje o nové funkcie - nedávno napríklad integroval správca hesiel. To, čo jeden môže vnímať ako výhodu, však mnohí kritizujú, pretože sa pôvodne jednoúčelová aplikácia postupne premieňa na monštrum.

Na Dropboxe dostanete zadarmo len 2 GB priestoru a využívať ho budete môcť maximálne z troch zariadení. Pre jednotlivcov sú k dispozícii programy Plus s priestorom veľkým 2 TB a cenou 9,99 eur (260 Kč) mesačne a Professional s kapacitou 3 TB a cenou 16,58 eur (430 Kč) za mesiac pri ročnej platbe. Pre podnikové použitie sú potom ponúkané tímové tarify, kde sa platí za každého užívateľa.

 • Priestor zadarmo: 2 GB
 • Cena za uloženie 100 GB dát: 260 Kč / mesiac (tarifa Plus s 2 TB priestoru)
 • Cena za uloženie 1 TB dát: 260 Kč / mesiac (tarifa Plus s 2 TB priestoru)
 • Cena za uloženie 10 TB dát: ponúka len v rámci firemných taríf s tromi a viacerými užívateľmi

Disk Google

Pochopiteľne nemôžeme minúť cloudové úložisko Googlu, kde každý užívateľ automaticky získava zadarmo miesto o veľkosti 15 GB. Na rozdiel od ostatných poskytovateľov je však tento priestor zdieľaný s ďalšími službami Google - napríklad s Gmailom alebo fotky Google.

V roku 2018 začal Google ponúkať úložisko pod vlajkou členského programu Google One. V jeho rámci je možné napríklad pridať až päť členov rodiny či zálohovať dáta z mobilných telefónov s Androidom. Okrem služieb pre jednotlivcov je k dispozícii aj ponuka pre firemných zákazníkov v rámci GSuite.

Google má pomerne pekne odstupňovanou ponuku taríf pre jednotlivca. Tri nižšie programy (100 GB, 200 GB a 2 TB) možno platiť mesačne, alebo ročne, vyššie (10 TB, 20 TB a 30 TB) potom už - vzhľadom na pomerne vysoké ceny - iba mesačne.

 • Priestor zadarmo: 15 GB
 • Cena za uloženie 100 GB dát: 49,99 Kč / mesiac (tarifa so 100 GB priestoru a cenou 599,99 Kč ročne)
 • Cena za uloženie 1 TB dát: 249,99 Kč / mesiac (tarifa s 2 TB priestoru a cenou 2999,99 Kč ročne)
 • Cena za uloženie 10 TB dát: 1499,99 Kč / mesiac (tarifa s 10 TB priestoru a cenou 1499,99 Kč mesačne)

Apple iCloud

Pochopiteľne nemôžeme opomenúť cloudové úložisko iCloud, ktoré svojim zákazníkom ponúka Apple. Je určené predovšetkým pre zálohovanie dát, ukladanie fotiek a synchronizáciu hudby medzi zariadeniami iPhone, iPad a počítačmi s operačným systémom MacOS.

iCloud však možné využívať aj na počítačoch s Windows, kde ponúkne možnosť synchronizácie fotiek, dokumentov a záložiek webového prehliadača. Cloudový disk sa potom chová ako bežná zložka, s ktorou môžete pracovať v rámci Prieskumníka.

Na iCloud automaticky dostanete zadarmo 5 GB miesta na ukladanie fotiek, videí, súborov a ďalších vecí. Platené tarify sú pomerne dobre odstupňované: môžete si zvoliť úložisko veľké 50 GB, 200 GB alebo 2 TB, pričom dva najvyššie možno zdieľať s rodinou.

 • Priestor zadarmo: 5 GB
 • Cena za uloženie 100 GB dát: 79 Kč / mesiac (platený tarifa sa 200 GB priestoru)
 • Cena za uloženie 1 TB dát: 249 Kč / mesiac (platený tarif s 2 TB priestoru)
 • Cena za uloženie 10 TB dát: neponúka

Dego Cloud

Dego Cloud je jednoznačným premiantom z pohľadu ponúkaného priestoru zadarmo. Bezplatne tu získate 100 GB miesta, čím táto služba prekonáva aj donedávna vedúci MEGA. Za nevýhodu musíme označiť absenciu desktopovej aplikácie, ktorú však do istej miery nahrádza priamočiare webové rozhranie.

Služba poskytuje 256bitové end-to-end šifrovanie AES a dvojfaktorové overenie prostredníctvom účtu Google. Primárne sa zameriava na fotografie - poskytuje nástroje pre ich správu a nájdenie najlepších snímok. Pochopiteľne ale podporuje aj ďalšie typy súborov.

Ceny platených taríf patria k tým najnižším, avšak ich odstupňovanie nevnímame ako práve šťastné. Za Dego Cloud Pro s 500 GB miesta zaplatíte 2,99 dolárov (65,40 Kč) mesačne, Dego Cloud Ultimate s 10 TB priestoru príde len na 9,99 dolárov (218,50 Kč) za mesiac.

 • Priestor zadarmo: 100 GB
 • Cena za uloženie 100 GB dát: 0 Kč / mesiac
 • Cena za uloženie 1 TB dát: 218,50 Kč / mesiac (platený tarifa Ultimate za 9,99 eur mesačne s 10 TB priestoru)
 • Cena za uloženie 10 TB dát: 218,50 Kč / mesiac (platený tarifa Ultimate za 9,99 eur mesačne s 10 TB priestoru)

MEGA

Cloudové úložisko MEGA má za sebou dlhú a pohnutú históriu. Dnes láka predovšetkým na nadštandardne veľký priestor 50 GB zadarmo, pekne fungujúcu synchronizáciu bez obmedzenia počtu zariadení a prepracovanú webovú administráciu.

Projekt kontroverzného Kima Dotcoma nadväzuje na uzavretý Megaupload a láka na neprelomiteľné šifrovanie uložených dát. To je určite na jednej strane fajn, na strane druhej sa však v prípade zabudnutia hesla sa môžete so svojimi súbormi navždy rozlúčiť.

MEGA ponúka tarify pre jednotlivca i firemných klientov (v ich prípade je nutné mať najmenej troch užívateľov). Pomerne dobre je zvolené odstupňovanie jednotlivých platených taríf Pro, ktoré ponúkajú 400 GB, 2 TB, 8 TB, či 16 TB priestoru.

 • Priestor zadarmo: 50 GB
 • Cena za uloženie 100 GB dát: 108 Kč / mesiac (tarifa Pro Lite s priestorom 400 GB a cenou 1304,90 Kč ročne)
 • Cena za uloženie 1 TB dát: 217,50 Kč / mesiac (tarifa Pre Aj s priestorom 2 TB a cenou 2610 Kč ročne)
 • Cena za uloženie 10 TB dát: 652,50 Kč / mesiac (tarifa Pre III s priestorom 16 TB a cenou 7830 Kč ročne)

PCloud

PCloud je pomerne šikovnou alternatívou k Dropboxu. Vo verzii zadarmo je možné získať až 10 GB priestoru, pričom časť budete mať k dispozícii hneď po registrácii, ďalšie miesto potom dostanete za zdieľanie odkazov na službu či pozvanie ďalších používateľov.

Služba má okrem webového rozhrania tiež podarenú mobilnú aj desktopovú aplikáciu. Jednou z výhod je dobre fungujúca a široko konfigurovateľná synchronizácia, pri ktorej nie je obmedzený počet zariadení. Praktická je tiež možnosť synchronizovať niekoľko nezávislých zložiek.

PCloud ponúka len dva platené tarify s 500 GB a 2 TB úložného priestoru. Okrem klasického predplatného s možnosťou platiť mesačne, či ročne, ponúka tiež jednorazové doživotnú predplatné. To príde v prípade 500GB varianty na 175 eur (4570 Kč), u 2 TB potom na 350 eur (9130 Kš). V nasledujúcom prehľade však uvádzame cenu ročného predplatného, ​​prepočítanú na jeden mesiac.

 • Priestor zadarmo: až 10 GB
 • Cena za uloženie 100 GB dát: 104 Kč / mesiac (tarifa Premium s 500 GB priestoru a cenou 47,88 eur ročne)
 • Cena za uloženie 1 TB dát: 208 Kč / mesiac (tarifa Premium Plus s 2 TB priestoru a cenou 95,88 eur ročne)
 • Cena za uloženie 10 TB dát: túto kapacitu PCloud svojim užívateľom neponúka, a to ani v prípade služby PCloud Business

Microsoft OneDrive

Klientsku aplikáciu cloudového úložiska OneDrive od Microsoftu nájdete ako súčasť základnej softvérovej výbavy operačného systému Windows 10. Okrem dobre fungujúcej synchronizácie ponúka intuitívne riešenie pre zálohovanie dôležitých dát či jednoduché zdieľanie veľkých súborov.

Je celkom logické, že Microsoft ponúka cloudový disk OneDrive primárne ako súčasť svojich kancelárskych balíkov Microsoft 365 pre rodiny a Microsoft 365 pre jednotlivcov, kde v cene získate veľmi pekný 1 TB priestoru. Nechýba ani mobilná aplikácia s automatickou synchronizáciou fotiek a videí.

Bezplatne môžete využívať priestor o veľkosti až 5 GB. Čisto pre samotné úložisko OneDrive je v ponuke len jeden tarif s priestorom veľkým 100 GB za cenu 49,99 € mesačne, ale nezdráhajte sa OneDrive využiť aj v rámci balíčkov Microsoft 365. Aj keď nebudete využívať softvér Office, ku ktorému tým získate prístup, alebo voľné minúty na Skype, zostáva cena za využitia len samotného cloudového priestoru stále veľmi atraktívna a výhodnejšia ako u väčšiny konkurentov.

 • Priestor zadarmo: 5 GB
 • Cena za uloženie 100 GB dát: 49,99 Kč / mesiac (platený tarif OneDrive 100 GB s priestorom 100 GB)
 • Cena za uloženie 1 TB dát: 158,25 Kč / mesiac (pri platbe 1 899 Kč ročne)
 • Cena za uloženie 10 TB dát: neponúka

Tip: OneDrive môže byť ešte výhodnejšie, ak využijete rodinné predplatné. Pozrite sa taktiež do ponuky bežných e-shopov, kde sa často predávajú poukážky na ročné predplatné Microsoft 365 so zľavou.

iDrive

Cloudové úložisko iDrive ponúka široký rozsah služieb, počnúc automatickú zálohou fotografií zo smartfónu a končiac zálohovaním súborov z počítača. Webové rozhranie ani webová aplikácia síce nepatrí k tým najlepším aké sme videli, ale svoju funkciu plní celkom dobre.

Pokiaľ máte väčší počet zariadení, ktorých dáta chcete zálohovať za rozumné ceny, potom iDrive rozhodne patrí k službám, ktoré stoja za úvahu. Môžete si nechať zálohovať obsah celého pevného disku (alebo telefónu), alebo len konkrétne súbory a priečinky. Preddavky možno spúšťať ručne, alebo automaticky podľa nastaveného plánu.

Bezplatne môžete využívať úložisko s kapacitou 5 GB. Ďalej je v ponuke jeden tarifa pre podnikových užívateľov a jeden tarif pre jednotlivca s 5, alebo 10 TB miesta. Menšie kapacity za atraktívnejšie ceny bohužiaľ táto služba neponúka. Na prvý rok dostanete zľavu, za ďalšie potom zaplatíte 69,50, respektíve 99,50 dolárov ročne (s týmito cenami počítame v nasledujúcom prehľade).

 • Priestor zadarmo: 5 GB
 • Cena za uloženie 100 GB dát: 126,80 Kč / mesiac (platená tarifa iDrive Personal za 69,50 dolárov ročne s 5 TB priestoru)
 • Cena za uloženie 1 TB dát: 126,80 Kč / mesiac (platená tarifa iDrive Personal za 69,50 dolárov ročne s 5 TB priestoru)
 • Cena za uloženie 10 TB dát: 181,50 Kč / mesiac (platená tarifa iDrive Personal za 99,50 dolárov ročne s 10 TB priestoru)

 

Zdroj : zive.cz

 

 Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Boris Gajanec pred rokom

K tomu DEGO cloudu... Za prvé je to Degoo, to je maličkosť, ale druhá a dosť podstatná vec je tá, že síce tých 100gb je "zadarmo", ale pri inaktivite 90 dní, človek príde o všetky uložené dáta. Tiež pri free verzii P2P enkryptácia nieje dostupná a množstvo reklám je viac ako otravné.

Elektrolab pred rokom

Súhlasím, ono každá služba má svoje výhody, ale aj nevýhody. Záleží na užívateľovi samotnom, ktorú si vyberie. Ja osobne používam google drive už niekoľko rokov :)

Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo
PCBWay Promo
PCBWay Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Webwiki Button