Porovnanie medzi CMOS a TTL logikou

čo je lepšie a prečo?
Porovnanie medzi CMOS a TTL logikou
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  378 zobrazení
4
 0
Rádioamatérov almanach

Možno by bolo prekvapujúce vedieť, že patent na "tranzistor riadený poľom" predišiel vytvoreniu bipolárneho tranzistora najmenej o dvadsať rokov. Bipolárne tranzistory sa však komerčne rýchlejšie uchytili a prvý čip vyrobený z bipolárnych tranzistorov sa objavil v 60. rokoch. Technológia výroby MOSFET sa zdokonalila v 80. rokoch a čoskoro predbehla svojich bipolárnych bratrancov.

Po vynájdení bodového kontaktného tranzistora v roku 1947 sa veci začali pomerne rýchlo hýbať. Prvýkrát prišiel vynález prvého bipolárneho tranzistora v nasledujúcom roku. V roku 1958 potom Jack Kilby prišiel s prvým integrovaným obvodom, keď umiestnil viac ako jeden tranzistor na rovnakú matricu. O jedenásť rokov neskôr pristálo Apollo 11 na Mesiaci vďaka revolučnému počítaču Apollo Guidance Computer, ktorý bol prvým zabudovaným počítačom na svete. Bol vyrobený pomocou primitívnych duálnych integrovaných obvodov brány NOR s tromi vstupmi, ktoré pozostávali iba z 3 tranzistorov na bránu.

Tak vznikla populárna séria logických čipov TTL (Transistor-Transistor Logic), ktoré boli skonštruované pomocou bipolárnych tranzistorov. Tieto čipy používali pre napájanie 5 V a mohli bežať rýchlosťou až 25 MHz.

Tieto čoskoro ustúpili tranzistorovej logike s upnutým Schottkym prúdom, ktorá pridala Schottkyho diódu cez základňu a kolektor, aby sa zabránilo saturácii, čo výrazne znížilo nabíjací náboj a znížilo spínacie časy, čo zase znížilo oneskorenie šírenia spôsobené nabíjacím nábojom.