Prepočet optimálnej vzdialenosti reproduktora od steny

Prepočet optimálnej vzdialenosti reproduktora od steny
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  492 zobrazení
4
 0
Kalkulačky

Rozhodujúcim faktorom basovej odozvy reproduktora v miestnosti je vzdialenosť blízkych stien (alebo hraníc) od reproduktora. Stena za reproduktorom odráža všesmerovú nízkofrekvenčnú zvukovú energiu späť smerom k miestu počúvania.

Keď je celková vzdialenosť, ktorú tento odrazený zvuk prekoná, polovica vlnovej dĺžky, deštruktívne interferuje s priamym zvukom a spôsobuje vznik zárezu v basovej oblasti reproduktora. Tento zárez je zvyčajne široký približne 2/3 oktávy a spôsobuje výrazné zníženie celkovej energie basov v miestnosti. Musíte preto skontrolovať, či sa reproduktor nenachádza v takej vzdialenosti od steny za ním, ktorá spôsobí vznik tohto rušivého zárezu vo frekvenčnom rozsahu, ktorý reproduktor dokáže reprodukovať. Ak je napríklad reproduktor umiestnený tak, že jeho predná časť je 86 cm od steny za ním, frekvencia rušenia bude približne 100 Hz.

Minimálna vzdialenosť reproduktora od steny pri danej frekvencii

Tento problém sa dá vyriešiť dvoma rôznymi spôsobmi. Ktorý z nich je najvhodnejší a dá sa použiť, závisí od miestnosti:

  1. Reproduktor by sa mal posunúť čo najbližšie k stene za ním, aby bola frekvencia rušenia veľmi vysoká. Pri týchto vyšších frekvenciách má reproduktor oveľa menej všesmerovej energie, takže rušivé účinky sa výrazne znížia. Jedným z vedľajších účinkov tejto metódy je, že by sa mal správne nastaviť sklon basového reproduktora, aby sa kompenzovalo dodatočné zaťaženie, ktoré predstavuje pre basový reproduktor stena. Poslednou úpravou na minimalizáciu zostávajúceho rušivého efektu je vyplnenie zostávajúceho priestoru medzi reproduktorom a stenou absorpčným materiálom, napríklad minerálnou vlnou.
  2. Reproduktor by sa mal posunúť ďalej od steny za ním tak, aby bola rušiaca frekvencia výrazne pod nízkou medznou frekvenciou reproduktora. V praxi to nie je vždy možné, pretože miestnosť nemusí byť dostatočne veľká, najmä v prípade reproduktorov s veľmi nízkou medznou frekvenciou.

Odrazy iných hraníc

Ďalšími zdrojmi rušenia basov sú odrazy od podlahy, stropu, bočných stien a zadnej steny. Rušenie je stále založené na zrušení rozdielu polovičnej vlnovej dĺžky, ale keďže sa zvuk nešíri sám od seba, je potrebný trochu iný vzorec. V skutočnosti je to všeobecná rovnica pre frekvencie rušenia a môže sa použiť aj pre odrazy, ktoré sa vyskytujú v strednom frekvenčnom rozsahu.

Existuje niekoľko rôznych spôsobov riešenia týchto problémov s odrazom

  1. Zmeňte tvar miestnosti tak, aby odrazy nesmerovali do miesta počúvania. Nie vždy je to však možné z fyzických aôebo finančných dôvodov.
  2. Zabezpečte, aby stena za miestom počúvania (zadná stena) bola vzdialená viac ako 3 m od miesta počúvania, aby ste sa vyhli problémom s rušením nízkych frekvencií. Tento problém sa často vyskytuje v miestnostiach s dĺžkou menšou ako 5 m.
  3. Pridajte absorpčné materiály, aby ste znížili úroveň odrazeného zvuku. Hoci je to vo všeobecnosti lacnejšie riešenie, jeho nevýhodou je, že môže nepriaznivo ovplyvniť čas dozvuku T60.

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button