Prepočet optimálnych rozmerov posluchovej miestnosti

Prepočet optimálnych rozmerov posluchovej miestnosti
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  221 zobrazení
1
 0
Kalkulačky

Štandardný modálny prístup pri navrhovaní miestnosti s dobrou akustikou spočíva vo vytvorení čo najväčšieho počtu rôznych rezonancií a ich čo najrovnomernejšom rozložení vo frekvenčnom spektre. Najnižšia rezonancia je určená najväčším rozmerom miestnosti.

Vo všeobecnosti platí, že čím nižšie, tým lepšie pre prvú rezonančnú frekvenciu, pretože v tejto oblasti je frekvenčná odozva najviac premenlivá. Väčšie miestnosti tiež zmenšujú rozstupy medzi rezonanciami. Obmedzujúcim faktorom sú tu zvyčajne náklady. V prípade 19-metrovej miestnosti je prvá rezonancia približne 30 Hz. Každá harmonická tejto frekvencie (60, 90, 120 atď.) je tiež rezonanciou.

Šírka a výška miestnosti vytvárajú ďalšie série rezonancií.

Ide o primárne "osové" rezonancie, ktoré zahŕňajú odrazy od dvoch protiľahlých povrchov. Ďalšie rezonancie vznikajú odrazmi, ktoré sa odrážajú od štyroch rôznych povrchov.

Tieto "tangenciálne" rezonancie sú vo všeobecnosti slabšie, pretože pri každom odraze sa stráca energia. Nakoniec existujú "šikmé" rezonancie, ktoré sa odrážajú od všetkých šiestich povrchov. Každá rezonancia vytvára "mód" s charakteristickou priestorovou zmenou tlaku. Na čo najrovnomernejšie rozloženie týchto rezonancií boli navrhnuté rôzne pomery medzi výškou, šírkou a dĺžkou miestnosti.

Pri výbere veľkosti posluchovej miestnosti je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov, ako napríklad:

 1. Účel miestnosti - akou činnosťou sa bude v miestnosti zaoberať (napr. nahrávanie, mixovanie, mastering, počúvanie hudby)
 2. Počet osôb, ktoré sa budú v miestnosti pohybovať - ak je miestnosť určená pre jednu osobu, bude mať inú veľkosť ako miestnosť, ktorá je určená pre viac osôb
 3. Typ reproduktorov a akustického spracovania - aké reproduktory sa budú v miestnosti používať a aký akustický spracovanie sa v miestnosti bude používať
 4. Vlastnosti miestnosti - aké sú rozmery miestnosti, aká je výška stropu, aké sú steny a podlaha (aké materiály sa použili na stavbu miestnosti)
 5. Požadovaný akustický tlak - závisí od účelu miestnosti a počtu osôb, ktoré sa v nej budú pohybovať.
 6. Rozmery reproduktorov - veľkosť miestnosti by mala byť primeraná k veľkosti reproduktorov, aby zvuk bol vyvážený a dostatočne reprodukovaný.
 7. Využitie basov - väčšie miestnosti môžu byť vhodnejšie pre využitie basových reproduktorov, zatiaľ čo menšie miestnosti môžu byť lepšie pre monitorovacie reproduktory.

Výber správnej veľkosti posluchovej miestnosti je dôležitý pre dosiahnutie kvalitného zvukového výstupu a minimalizáciu akustických problémov, ako napríklad zvukových odrazov a rezonancií. Preto by mal byť výber veľkosti posluchovej miestnosti zvažovaný s veľkou starostlivosťou.

Prepočet

Použité vzorce vychádzajú z prác Floyda Toolea, Louisa D. Fieldera a Erica E. Wolffa pre optimálnu veľkosť posluchovej miestnosti  v domácich posluchárňach a zameriavajú sa na minimalizáciu akustických odrazov a vytváranie plochého frekvenčného pásma. Tieto vzorce boli publikované v knihách "The Complete Guide to High-End Audio" a "Sound Reproduction: The Acoustics and Psychoacoustics of Loudspeakers and Rooms".

Vzorec výpočtu pre variant 1 podľa Louisa D. Fieldera je daný nasledovne:

W = (2.2 x H) - 1.6

L = (3.3 x H) - 2.0

kde:

 • W je šírka miestnosti v metroch
 • L je dĺžka miestnosti v metroch
 • H je výška miestnosti v metroch

Vzorec výpočtu pre variant 2 podľa Erica E. Wolffa je daný nasledovne:

W = (3 x H) + 2

L = (4 x H) + 3

kde:

 • W je šírka miestnosti v metroch
 • L je dĺžka miestnosti v metroch
 • H je výška miestnosti v metroch

Vzorec výpočtu pre variant 3 podľa Erica E. Wolffa je daný nasledovne:

W = (0.24 x N x H) + 1.12

L = (0.31 x N x H) + 1.4

kde:

 • W je šírka miestnosti v metroch
 • L je dĺžka miestnosti v metroch
 • H je výška miestnosti v metroch
 • N je celočíselný koeficient od 1 do 10, ktorý závisí na konkrétnych požiadavkách a preferenciách používateľa

Tento koeficient N umožňuje prispôsobiť vypočítané rozmery miestnosti konkrétnym požiadavkám a preferenciám používateľa.

Výber koeficientu N závisí na niekoľkých faktoroch, ako napríklad:

 • Aký typ hudby sa bude počúvať - pre rôzne typy hudby môže byť ideálna iná veľkosť miestnosti.
 • Aký typ reproduktorov sa použije - veľkosť miestnosti musí byť prispôsobená veľkosti a výkonu reproduktorov.
 • Aký typ počúvania preferuje používateľ - niektorí ľudia preferujú väčšie miestnosti s otvorenejším zvukom, zatiaľ čo iní uprednostňujú menšie miestnosti s väčšou intimitou.

Preto je dôležité zvážiť tieto faktory pri výbere koeficientu N, aby sa dosiahlo najlepšie možné zvukové prostredie. V praxi sa koeficient N zvyčajne volí medzi 1 a 5 pre menšie miestnosti, medzi 5 a 7 pre stredne veľké miestnosti a medzi 7 a 10 pre väčšie miestnosti.

Vypočítané rozmery miestnosti majú byť vnútorné rozmery, a nie je v nich zahrnutá hrúbka stien, podlahy a stropu. Je dôležité poznamenať, že tieto vzorce sú iba orientačné a nezohľadňujú všetky faktory, ktoré ovplyvňujú akustiku miestnosti. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča skombinovať tieto vzorce s inými faktormi, ako napríklad s použitím akustických panelov a korekciou pozície reproduktorov.

Použite štandardne zadanú výšku miestnosti 2,45m, alebo vložte vlastnú. Ďalšie parametre - šírka a dĺžka budú automaticky dopočítané.

 

Informácia : Našli ste chybu, respektíve kalkulačka nepracuje správne? Dajte nám vedieť a chybu opravíme. Ďakujeme


Páčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

Blank Baneer

ALLPCB Promo

Webwiki Button