Presne 12. septembra 1991 EuroTel ako prvý mobilný operátor na Slovensku sprostredkoval hovor v analógovej sieti NMT

Presne 12. septembra 1991 EuroTel ako prvý mobilný operátor na Slovensku sprostredkoval hovor v analógovej sieti NMT
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  255 zobrazení
0
 0
Mobilné telefóny a mobilné technológie

V tom čase išlo o jediného mobilného operátora na našom trhu.

Presne 12. septembra 1991 EuroTel ako prvý mobilný operátor na Slovensku sprostredkoval hovor v analógovej sieti NMT prostredníctvom mobilného telefónu. Technológia sa však nepresadila a výber obmedzenejšej siete využil konkurent v podobe terajšieho Orangeu.

Prvý telefonický hovor v mobilnej sieti prebehol medzi Prahou a Bratislavou. Zavolali si predsedovia Českej a Slovenskej národnej rady Dagmar Burešová a František Mikloško.

Pokrytie bolo len symbolické a na Slovensku zahŕňalo len hlavné mesto s úzkym okolím. Do konca roka 1991 mal EuroTel 119 zákazníkov.

Operátor v tom období spoplatňoval aj prichádzajúce hovory. Počas celej histórie NMT komunikácie sa v sieti vyskytovali telefóny len štyroch výrobcov. Výrazná bola Nokia, ktorá bola aj dodávateľom sieťovej infraštruktúry pre sieť EuroTel.

Analógová NMT sieť od Eurotelu fungovala v pásme 450 MHz. V Bratislave ale mala iba obmedzené množstvo kanálov – z toho vyplývali kapacitné problémy operátora. Problémom bolo aj to, že nepodporovala viaceré štandardy. NMT telefóny boli pritom veľmi drahé – väčšinou v cene desiatok tisíc korún. Ľudia si ich kupovali aj na lízing. Zariadenia boli zároveň v úvode aj veľmi ťažké a veľké.

Prišiel Globtel. S inou technológiou

Zabijakom tejto siete bola digitálna sieť GSM, ktorá priniesla „zlaté časy“ do mobilného biznisu. Počet niekoľko desiatok tisíc klientov NMT siete prekonali počty zákazníkov GSM už krátko po prvej dotačnej kampani v roku 1997.

Eurotel po rýchlom rozbehu Globtelu prišiel v tom čase o pozíciu najväčšieho mobilného operátora. V čase štartu konkurenta priniesol Eurotel Nokiu 440 s podporou NMT siete za  dotovaných 5-tisíc slovenských korún bez DPH. Išlo o nevídane nízku cenu. Aktivácia služby bola ale spoplatnená sumou 10 555 Sk bez DPH.

Napriek tomu to nevyšlo – už za desať týždňov totiž získal Globtel 10-tisíc klientov. Do konca roka 1997 chcel mať pôvodne 25-tisíc zákazníkov, nakoniec ich bolo 111-tisíc. Koncom roka 1997 totiž začal ponúkať dotované zariadenia za bezmála 2-tisíc Sk. O pár mesiacov na to už za jednu korunu. EuroTel sa pri budovaní GSM siete zdržal, a to kvôli obštrukciám zo strany akcionára – štátu. 

Nasledujúce roky pôsobili na trhu dvaja hráči. Terajší Orange a Telekom si ho podelili tak, že penetrácia SIM kariet dosiahla 100 percent. V roku 2007 ale začal na našom trhu pôsobiť tretí operátor pod značkou Telefónica O2 (dnes už iba O2). Mobilný trh sa pred necelými piatimi rokmi opäť zmenil – vplyvom vstupu 4. operátora, 4ky. Komerčne začal služby ponúkať 5. októbra 2015.

Článok obsahuje informácie z článkov bývalého redaktora Živé.sk Juraja Procházku.

Autor : Filip Maxa

Zdroj : zive.aktuality.skPáčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo
PCBWay Promo
PCBWay Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Minalox.sk Promo
Webwiki Button