Prvý smartfón bol predstavený pred 28 rokmi

Prvý smartfón bol predstavený pred 28 rokmi
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  202 zobrazení
2
 0
História elektroniky

Smartfóny sú dnes neodmysliteľným príslušenstvom takmer každého človeka. Kedy však došlo na trhu s telefónmi k prerodu „hlúpych“ (označovaných aj feature) telefónov na inteligentné? Presne pred 28 rokmi, kedy spoločnosť IBM predstavila produkt Simon Personal Communicator.

Kríženec mobilného telefónu a PDA sa prvýkrát ukázal 23. novembra 1992 na veľtrhu Comdex a do predaja vstúpil 16. augusta 1994. Ako prvý mobil vôbec podporoval niektoré pokročilé funkcie známe len z počítačov.

Simon totiž ponúkol kalendár, poznámky písané rukou a okrem faxu si rozumel aj s e-mailmi. Aj preto je mnohými označovaný za prvý smartfón, hoci daný pojem bol prvýkrát použitý až v roku 1995.

IBM Simon s aktívnym číselníkom. Zdroj: Android Authority

Inteligentná polkilová tehla

Okrem „dobového“ čierneho dizajnu bola pre Simon charakteristická jeho hmotnosť 510 gramov. Disponoval monochromatickým LCD displejom s uhlopriečkou 4,56 palca a rozlíšením 160 × 293 pixelov. Dotykové ovládanie zabezpečoval stylus.

V útrobách tikal 16MHz 16-bitový procesor NEC V30HL, ktorému sekundovala 1MB pamäť RAM. Operačný systém ROM-DOS dopĺňala grafická nadstavba Navigator. Funkcie prvého smartfónu bolo možné rozšíriť pomocou kariet PCMCIA. 

Simon Personal Communicator sa objavil aj vo filme The Net (Sieť) z roku 1995:

Vzhľadom na podporu analógových AMPS sietí sa zariadenie predávalo len v Spojených štátoch. Pomerne drahým účtom za mobilné hovory sa mohli jeho majitelia vyhnúť pripojením do pevnej siete pomocou bežného konektora RJ-11.

Lacný však nebol ani samotný Simon. Operátor BellSouth Cellular (dnešný AT&T) ho ponúkal za cenu 899 dolárov pri dvojročnej viazanosti, respektíve za 1099 dolárov bez viazanosti. Telefón bol obľúbený najmä v biznisovej sfére, no kvôli vysokej cene a krátkej životnosti batérie sa predalo len zhruba 50-tisíc kusov.

Viete že...?

Jedinou aplikáciou tretej strany pre IBM Simon Personal Communicator bol program DispatchIt od PDA dimensions. Slúžil pre vzdialenú správu počítačov. Licencia pre telefón vyšla záujemcov na 299 dolárov, za klienta pre počítač si však museli priplatiť ďalších 2 999 dolárov.

 

Telefón teda dieru do sveta neurobil a jeho výroba skončila už vo februári 1995. Napriek tomu ale svojim spôsobom išlo o revolučný produkt, ktorý s odstupom času udal nový smer pre celé odvetvie.

Zdroj : Zive.aktuality.skPáčil sa Vám článok? Pridajte k nemu hodnotenie, alebo podporte jeho autora.
 

     

Komentáre k článku

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár k článku. Pridáte prvý? Berte prosím na vedomie, že za obsah komentára je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Pre komentovanie sa musíte prihlásiť.

Vyhľadajte niečo na našom blogu

PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo
PCBWay Promo

JLCPCB Promo

ALLPCB Promo

Webwiki Button