Fórum

Raspberry Pi Compute Module 4

alebo čo od neho môžme očakávať
Raspberry Pi Compute Module 4
Elektrolab Pridal  Elektrolab
  155 zobrazení
1
 0
Počítače a výpočtová technika

Rodina armových minipočítačov Raspberry Pi sa rozšírila o ďalšieho zástupcu. Po roku sme sa totiž dočkali novej priemyselnej verzie Compute Module 4 (datasheet v PDF).

Je to novinka pomerne citeľná nakoľko výrobca totiž úplne zmenil tvar doštičky, ktorá na rozdiel od svojho slávnejšieho súrodenca mieri predovšetkým do profesionálnej elektroniky v podnikoch a všeobecne do koncových zariadení.

Zacielenie na produkčnú elektroniku znamená, že táto verzia britskej maliny nemá prototypovací form-faktor plný ľahko dostupných pinov a konektorov pre HDMI, ethernet a USB, ale doteraz bola k dispozícii vo forme karty SO-DIMM - Compute Module mal vzhľad vcelku bežnej pamäte RAM typu DDR2 .

Vďaka tomu ju mohol integrátor ľahko zacvaknúť do vlastnej dosky nejakého centrálneho priemyselného počítača a pod.

To v prípade štvrtej generácie už neplatí, aby totiž mohli autori plne využiť všetky rozhrania v SoC čipsete Broadcomm BCM2711 (1,5GHz, quad-core, 64bit, ARM Cortex-A72), nahradil SO-DIMM linky dvojicou zvislých konektorov typu mezzanine. Lepšie rozloženie logických liniek z procesora von umožní využitie rozhrania PCIe / NVMe a teda napríklad aj rýchlejšie spojenie s SSD jednotkami.

Raspberry Pi Compute Module 4.

Core Module 4 je k dispozícii v niekoľkých variantách podľa RAM (1 GB až 8 GB LPDDR4-3200 SDRAM) a flashového úložiska (0 GB až 32 GB eMMC) a ďalšou novinkou oproti klasickému Modelu B, ktorý poznáte úplne všetci, pribudol aj konektor pre externú anténu pre Wi-Fi 5 (802.11ac). Medzi externé a interné anténou možno pritom prepínať softvérovo, takže nie je potrebné spájať alebo prerušovať vodič na doske ako u mnohých podobných dosiek.